Neděle, 21 dubna, 2024
DomůNovinkyApple získal recyklací zlato za téměř miliardu korun

Apple získal recyklací zlato za téměř miliardu korun

Ze starých a nepoužívaných iPhonů, iPadů a počítačů Mac dokázal Apple za celý loňský rok vytěžit přes 27 tisíc tun oceli, hliníku, skla a dalších materiálů včetně téměř tuny zlata. Uvádí to roční zpráva amerického výrobce o životním prostředí, kterou vydal tento týden.

Zlato je v elektrotechnice využíváno pro svoji výbornou vodivost a odolnost vůči korozi. Podle společnosti Fairphone dnes obsahuje průměrně každý smartphone asi 30 miligramů zlata (používá se v obvodech a dalších interních komponentech), které má hodnotu přibližně 31 korun.

Za celý loňský rok se Applu podařilo z recyklovaných přístrojů vytěžit přesně 999,7 kilogramů zlata. To by při současných cenách této komodity na světových trzích znamenalo částku 40 milionů dolarů (960 milionů korun).

Nemalé částky by Apple získal i za měď (6,5 milionu dolarů) a hliník (3,2 milionu dolarů). Firma samozřejmě ale žádný prodej nechystá. Podle prohlášení společnosti se získané materiály využijí na výrobu nových zařízení.

15

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře