Sobota, 13 dubna, 2024
DomůNovinkyApple vykázal rekordní zisk, ale prodal méně iPhonů, než se čekalo

Apple vykázal rekordní zisk, ale prodal méně iPhonů, než se čekalo

Americké společnosti Apple vzrostl ve fiskálním prvním čtvrtletí čistý zisk o 1,9 procenta na rekordních 18,36 miliardy dolarů (asi 456,8 miliardy Kč). Růst prodeje iPhonů se ale téměř zastavil. Firma prodala 74,78 milionu telefonů. To je méně, než se čekalo. Situaci ovlivnila především hospodářská situace v Číně, uvedla agentura Reuters.

Apple prodal v posledních třech měsících uplynulého roku 74,8 milionu iPhonů, což je jen o něco málo více než předloni ve stejném čtvrtletí, kdy se prodalo 74,5 milionu kusů těchto přístrojů. Šlo přitom o první celé čtvrtletí, v němž se prodávaly nové modely 6s a 6s Plus.

Analytici v průměru odhadovali, že výrobce prodá 75 milionů iPhonů. Prodeje telefonů jsou přitom pro Apple klíčové, jelikož tržby z nich se na celkových výnosech firmy podílejí více než 60 %. Meziroční nárůst prodeje o 0,4 procenta je vůbec nejhorší od uvedení prvního iPhonu na trh v roce 2007.

Na výsledku se podepsala především situace v Číně, pokles firma zaznamenala hlavně v Hongkongu. Analytici se dlouhodobě obávali dopadů situace na čínském trhu, jednom ze dvou nejdůležitějších pro Apple, na hospodářské výsledky firmy.

Příjmy Applu vzrostly o 1,7 procenta na rekordních 75,87 miliardy dolarů (1,89 bilionu Kč). Období prodeje nových modelů iPhonů před vánočními svátky je pro firmu tradičně nejdůležitějším v roce.

a-500x306

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře