Čtvrtek, 16 května, 2024
DomůNovinkyApple vykázal poprvé za 15 let meziroční pokles příjmů

Apple vykázal poprvé za 15 let meziroční pokles příjmů

Apple opět po čtvrt roce zveřejnil své hospodářské výsledky. A spokojen rozhodně být nemůže. Firmě poprvé za 15 let klesly meziroční tržby. Své vlajkové lodi, telefonu iPhone, například prodala o téměř tři miliony kusů méně než před rokem. Snížila se rovněž poptávka po iPadech a počítačích Mac.

Prodeje telefonů iPhone klesaly třetí čtvrtletí v řadě a negativně se podepsaly na výsledcích Applu za poslední kvartál finančního roku 2016. Za tři měsíce do 24. září výrobce prodal jen 45,5 milionu iPhonů proti 48 milionům telefonů prodaných o rok dříve. Čistý zisk Applu se mezikvartálně propadl o 19 procent na 9,01 miliardy dolarů.  Čtvrtletní tržby klesly meziročně o devět procent na 46,85 miliardy dolarů (1,2 bilionu Kč). Celoroční tržby americké společnosti pak utrpěly první pokles od roku 2001.

V celém fiskálním roce 2016 Apple utržil 215,7 miliardy dolarů a vydělal 45,7 miliardy dolarů; o rok dříve to bylo 233,7 miliardy a 53,4 miliardy dolarů. Horší výsledky jsou podle analytiků odrazem slabšího zájmu spotřebitelů o současné produkty, zejména pak o telefony iPhone, které jsou pro společnost klíčové.

K obratu k lepšímu by mělo dojít v následujícím čtvrtletí. Výrobce hodně čeká hlavně od nových iPhonů 7 a 7 Plus, které byly do prodeje uvedeny teprve před měsícem. Vyšším prodejům nových telefonů Applu by měly pomoci i problémy Samsungu, který z trhu kvůli vybuchujícím bateriím zcela stáhl phablet Galaxy Note 7.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře