Čtvrtek, 18 dubna, 2024
DomůNovinkyApple jde proti základním principům designu, tvrdí to jeho bývalí zaměstnanci

Apple jde proti základním principům designu, tvrdí to jeho bývalí zaměstnanci

Na známém designovém portálu FastCoDesign se objevil článek, který tvrdí, že Apple jde proti všem zásadám správného designu. Nejzajímavější na tom všem je, že ho napsali bývalí zaměstnanci Applu. A ne tak ledajací…

Pod ostrou kritikou je podepsaný Don Norman, který u Applu pracoval mezi roku 1993 až 1996, a Bruce Tognazzini, který byl v pořadí 66. zaměstnancem společnosti a společně s ostatními v podstatě vybudoval designový jazyk Applu.

Design uživatelského rozhraní Applu se prý vždycky snažil o to, aby byl pro uživatele co nejpohodlnější. Jenže v posledních letech docela obrátil. Dvojice bývalých zaměstnanců tvrdí, že Apple nyní jde pouze za líbivostí a uživatelské pohodlí většinou úplně opomíjí.

Ostrá slova kritiky zaměstnanci prokládají i názornými ukázkami. Tak třeba malé písmo v kombinaci s nízkým kontrastem, kvůli němuž si sdělení často nepřečtete, ani pokud ke čtení nepotřebujete brýle atd. Zcela zbytečná se potom vývojářům jeví také široká paleta gest. Tu si podle nich nemohou pamatovat ani ti, kteří ji vyvinuli.

Asi nejhorší na celém problému je, že Apple má obrovský vliv na další společnosti, které od něj opisují. Zásady správného designu tak deformují i další společnosti, včetně například i Googlu.

ios7-ui-inline1

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

3 KOMENTÁŘE

    • Ahoj, za autorku se omlouvám. Doufám, že se to už vícekrát nestane. Pěkný večer. M

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře