Neděle, 9 června, 2024
DomůRecenzeAplikace, které naučí programovat vás i vaše děti

Aplikace, které naučí programovat vás i vaše děti

Žijeme v digitálním věku. Technologie zasahují do našeho každodenního života. Jejich správné fungování pak závisí na softwaru, který mu lidé dají do vínku. Naučit se v dnešní době alespoň základní znalosti programování je tak stejná nezbytnost, jako byla před pár lety nutnost naučit se pracovat s počítačem.

Spousta z vás to možná ještě neví, ale programování nemusí být za každou cenu pouze nutné zlo. V současné době už existuje spousta aplikací, která základům programování naučí vás i vaše děti naprosto bezbolestně, hravým způsobem. A po pochopení základů můžete přejít na složitější výukové programy. Kdo ví, třeba vás to chytne a za pár let nám sami nějakou tu aplikaci nabídnete. A i kdyby ne, programováním se prý učíme myslet, výsledky vašeho snažení se tak docela určitě projeví i někde jinde.

Abychom vám usnadnili nelehký první krok, připravili jsme pro vás několik tipů na aplikace, jejichž prostřednictvím pochopíte úplné základy programování, nebo se vrhnete do pokročilých výukových kurzů. Záleží pouze na vás a vašich dosavadních znalostech.

K pokročilejšímu programování je třeba umět, nebo se naučit alespoň základní příkazy v angličtině. Některé aplikace z našeho seznamu učí programovat názornou formou a bez angličtiny se v nich obejdete, najdete však mezi nimi i aplikace, které po vás budou základní příkazy v angličtině vyžadovat, nebo budou rovnou předpokládat, že umíte anglicky. Vedle názvu aplikací jsme proto uvedli i potřebný rozsah znalosti anglického jazyka.

Lightbot One Hours (bez znalosti angličtiny)

Lightbot One Hours je skvělý odrazový můstek k programování. Tato aplikace vám jednoduchým způsobem osvětlí, kterak je třeba k zadávání příkazů a tedy i k programování přistupovat a jak přitom vlastně přemýšlet. Sympatické je i to, že aplikace funguje spíše jak logická hra – vaším úkolem je za pomoci jednotlivých příkazových ikon projít s malým robůtkem prostředím a rozsvítit všechny žárovky. Je to zábava!

lightbot

[appbox googleplay com.lightbot.lightbothoc&hl=cs]

[appbox appstore 873943739]

Cargo-Bot (bez znalosti angličtiny)

Aplikace Cargo-Bot funguje prakticky na tom samém principu jako předchozí aplikace s tím rozdílem, že robůtek v ní je nahrazen jeřábem a hra je namísto 3D a izometrického pohledu ve 2D a viděná pohledem z boku. Opět však platí, že programování v ní je docela zábavné.

cargo-bot

[appbox appstore 519690804]

Hopscotch (základní znalost angličtiny)

Programovací aplikace, která je díky svému roztomilému grafickému zpracování vhodná spíše pro děti kolem 10ti let, my jsme se u ní ale taky docela vyblbli. Vaším úkolem v této aplikaci bude dávat základní příkazy zvířátkům, ty přiřazovat k jednotlivým ovládacím prvkům (např. zatřesení iPadu, dotyk na iPad atd.) a po čase také jednotlivé časování pohybů a jejich celkové přizpůsobení (např. doba, po kterou zvířátko vyskočí do vzduchu atd.). Vedle pěkné grafiky na Hopscotch oceňujeme i přívětivé uživatelské rozhraní, díky němuž se příkazy dají zadávat rychle a přitom efektivně.

hopskotch1

hopskotch2

[appbox appstore 617098629]

Tynker (základní znalost angličtiny)

Aplikace Tynker je na tom podobně jako předchozí aplikace, jenom s rozdílným zadáváním příkazů a možností programovat hned několik různých věcí – vedle 2D pohybu při pohledu z boku budete ovládat například i letadlo viděné pohledem shora atd.

tynker

[appbox googleplay com.tynker.TynkerPremium]

[appbox appstore 805869467]

Code Avengers (pokročilá znalost angličtiny)

Code Avengers vám jednoduchým a rychlým způsobem vysvětlí základy programování v JavaScriptu. Výuka probíhá názorným způsobem, takže je dost možné, že chápavější osoby se při ní obejdou bez znalosti angličtiny. Na konci výuky vás čeká test, který vás pustí do dalšího výukového bloku. Skvělý začátek pro lidi, kteří tak nějak tuší princip programování jako takový a nyní by rádi dostali nějaké konkrétnější základy.

code-avengers

[appbox googleplay com.codeavengers.codeavengersandroid]

Hakitzu Elite: Robot Hackers (bez znalosti angličtiny)

Hakitzu Elite: Robot Hackers je mnohem více hra nežli aplikace. Na naše telefony přináší klání dvou týmů robotů. Ve hře je třeba zadávat potřebné příkazy, abyste co nejefektivněji zničili všechny nepřátelské roboty. Už z podstaty věci je jasné, že se hraje na tahy, těžko byste však odhalili, že je to nejen poučné, ale také poměrně chytlavé. Vyzkoušejte, hra je free-to-play.

hakitzu

[appbox googleplay com.kuatostudios.hakitzu]

[appbox appstore 599976903]

L2Code CSS (pokročilá znalost angličtiny)

Poměrně efektivní a intuitivní příručka na váš iPad či iPhone, která vás naučí základům CSS (potřebné pro tvorbu webových stránek), ale zároveň vám posvítí i na pokročilejší problémy. Bohužel, aplikace vyžaduje alespoň průměrnou znalost angličtiny, bez ní si asi neškrtnete.

L2Code-CSS

[appbox googleplay net.sparknet.l2codehtml]

[appbox appstore 648523226]

Codea (základní znalost angličtiny)

Codea je naprosto geniální programovací aplikace, která vás i bez znalosti pokročilé angličtiny naučí poměrně složitým programovacím problémům. Jak? No přece názorným způsobem. A potěší vás také naprosto intuitivní a pohodlné uživatelské rozhraní. Cena aplikace je sice trošku vyšší, (pokud si ji na svůj iPad chcete pořídit, připravte si cca 10 dolarů) ale za možnosti, které vám dá, to stojí.

codea

[appbox appstore 439571171]

Vlastní výukové aplikace (pokročilá znalost angličtiny)

Vedle zábavných programovacích aplikací si do svých telefonů můžeme stáhnout některou z klasických výukových aplikací a kurzů, které vás programování budou učit skrze četbu, nebo sledování videí. Netřeba dodávat, že v takovém případě musíte mít alespoň průměrnou znalost anglického jazyka a v některých případech i základy daného programovacího jazyka. Nejzajímavějšími výukovými aplikacemi jsou například Study with GradeStack Courses, Udemy, Coursera, Learn JavaScript atd. V těchto aplikacích, vyjma poslední zmiňované Learn JavaScript, najdete vedle programovacích kurzů a příruček také další kurzy napříč všemi kategoriemi od výuky cizích jazyků po domácí kutilství. Některé z kurzů jsou zdarma, za některé si budete muset pár korun připlatit.

udemy

[appbox googleplay com.onelearn.android.coursestore]

[appbox appstore 886683552]

[appbox googleplay com.udemy.android]

[appbox appstore 562413829]

[appbox appstore org.coursera.android]

[appbox googleplay 736535961]

[appbox googleplay com.sololearn.javascript]

Znáte nějakou jinou zajímavou programovací aplikaci či hru? Dejte nám o ní vědět do příspěvků, nebo do redakčního mailu!

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře