Středa, 18 prosince, 2024
DomůRecenzeANKETA: Vypalování displejů. Mnoho humbuku pro nic?

ANKETA: Vypalování displejů. Mnoho humbuku pro nic?

Při pročítání různých článků a diskuzí jste již možná narazili na téma, které se věnovalo nerovnoměrnosti stárnutí jednotlivých barev u OLED displejů a takzvanému vypalování. Tento jev postihuje prakticky všechny mutace OLED panelů, tedy obrazovky označované jako AMOLED, Super AMOLED a Super AMOLED Plus. Ty ve svých chytrých telefonech a tabletech používá hlavně jihokorejský Samsung.

Pokud jste se s vypalováním na vlastní oči ještě nesetkali, není nic snadnějšího než navštívit nejbližší pobočku operátora nebo nejbližšího prodejce, který mobily s těmito displeji vystavuje. Stačí na některém z telefonů spustit servisní menu – na číselníku zadejte * # 0 * #, a nechat zobrazit modrou barvu. Na obrazovce po bližším prozkoumání možná uvidíte artefakty.

U OLED panelů má bohužel každá složka spektra RGB jinou životnost. Modrá barva začne ztrácet na intenzitě již za 1 000 hodin, životnost zelené je asi 10 000 hodin a červené přibližně 30 000 hodin.

K vypalování obrazu dochází, pokud se na displeji zobrazuje neustále jeden a ten samý obraz (nejvíce je tedy postižena stavová lišta, oblast s widgety a spodní část obrazovky, kde jsou ikonky aplikací). Stále stejný obraz zaměstnává stále ty samé pixely, čímž dochází k jejich přetěžování (proto se tento jev projevuje hlavně v prodejnách, kde obrazovky smartphonů září na nejvyšší jas nonstop).

Untitled

S vypalováním mám osobní zkušenost na smartphonech Galaxy S II a Galaxy Nexus. Od té doby dávám při nákupu přednost telefonům s jiným typem displeje. Ono přeci jenom zaplatit skoro dvanáct tisíc za smartphone, u kterého se tento problém objeví třeba už po třech měsících intenzivního používání, dokáže hodně naštvat. U (S)AMOLED panelů mi rovněž vadí přesaturované barvy. Ale to je na jinou diskuzi.

Mám na vás několik otázek. Setkali jste se u vašeho telefonu někdy s vypalováním obrazu? Pokud ano, pokusili jste se zařízení reklamovat. A s jakým výsledkem? Byla vám reklamace uznána, nebo naopak nic jako vypalování nepozorujete?

Hlasujte v naší nové anketě. V komentářích se s námi také nezapomeňte podělit o vaše poznatky.

[poll id=“50″]

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

27 KOMENTÁŘE

  1. Tak potvrzují vypalování u Note3. Jak to mám reklamovat? Nevíte někdo?

  2. Setkal v malé míře u prvního Galaxy S, S3 a Note3. Vždy šlo jen o lehce viditelný stavový řádek na jednobarevném pozadí. Telefony využívám opravdu intenzivně, jas nastavený na automatiku. Nicméně co jsem viděl u kamaráda na jeho S4 mini, to mi vyrazilo dech. Po 8 měsících vypálená písmenka z klávasnice tak, že byla vidět neustále na jakémkoliv pozadí – včetně fotek. Nechápu jak to dokázal…

    • Asi psal hodne SMS, nezkousel reklamovat? Po 8 mešicích je to to docela v prdeli. Takovahle vec….

  3. SGS2 dávno po záruce. Když jsem se podíval do servisního menu, našel jsem vypálenou stavovou lištu v modré barvě. Ale za normálního provozu to nevydím, tak je mi to jedno.

  4. Měl jsem Samsung S4 a během jednoho roku 3x rekl a pokaždé nový displej, musím se ale přiznat ze jsem reklamační technik nejmenovaného elektra a bez kontaktu přímo s vedoucím servisu by bylo zamitnuto jelikož se nejdena o vadu ale o funkci. Nicméně nyní mám Lg G3 a celý Samsung se může jít zahrabat.

  5. Zatim Super AMOLED displej u Samsung Galaxy S3 vypálenej ani trošku nemám, jenom jsem se s tím setkal kdysi u Omnia II a měl jsem to hlavně právě u značky baterie a signálu, beru to tak, že i AMOLED displeje se musely nějak vyvinout a zdokonalit, dneska už je to vychytaný… 🙂

  6. 3 roky mám SGS2 a vidět je jen silueta stavové lišty a opravdu jen nepatrně. Možná je to tím, že mám od začátku používání už několikátou ROM.

  7. S3 jsem upravil tak, aby všechno bylo pokud možno černé a text červený a pohoda. Jas automatika, takže pohoda, akorát ta kalibrace barev u samsungu vázne. Jediný plus oledu je, že nemá problém ani při -15°C

  8. po dvou letech a 3 měsících používání S3 se nic takového neobjevilo, nebo alespoň nic čeho bych si mohl všimnout, S5 mini mám dva měsíce a samozřejmě také nic

  9. Note II, dva roky intenzivního nasazení, stále stejné rozložení ikon, pohyblivý wallpaper, převážně modrá a černá na displeji. V testu barev vůbec žádný problém. Pravda ale, že u vystavených modelů jsem se s tímto setkal.

  10. Mám už 3 amoled a zatím spokojenost, (Wave,S4,Note3),,, mám jas většinou na 0 – 20 %,,, na 100% jen výjmečně ve dne venku a v noci ve tmě na -20 – -40 %… používám Lux dash brightnes a spokojenost… GO SAMSUNG GO…

  11. Používal jsem všechny modely od SGSII po SGS 4 a ničeho jsem si při běžném provozu nevšiml. Když jsem teď u SGS4 zabrousil do servisního menu, tak je po roce a cca třech měsících lehce vypálený proužek stavové lišty – opět při běžném provozu nepozorovatelné. Za mě se SAMOLED zatím naprostá spokojenost.

  12. U SGS (1) po 2 rocích používání vypálené ikony Opery Mini, musel jsem si pořídit nový foun a AMOLED už nechci, raději pokukuji po IPS 🙂

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře