Neděle, 12 května, 2024
DomůRecenzeAndoer AN9000R: levná akční kamera s haldou příslušenství

Andoer AN9000R: levná akční kamera s haldou příslušenství

Úvod a balení

Kde jsou ty doby, kdy GoPro vládlo světu svými akčními kamerkami. Tehdy bylo totiž jednoduché pořizování. Prostě jste vytáhli ranec peněz a koupili nejnovější GoPro (rozuměj s nevyšším číslem případně označením Black) a měli jste jistotu, že za své peníze dostanete odpovídající kvalitu. Pokud jste nechtěli utratit onen ranec, koupili jste starší model nebo použitý kousek.

Doba se ale rychle změnila a čínský drak ukázal svoji sílu. Oblíbenost akčních kamerek přivedla na trh mnoho firem inspirujících se nejen úspěchem ale i samotným produktem GoPro. Najednou je tak k dispozici nepřeberné množství akčních kamer. A za zlomek ceny!

Nejsou to však přímí konkurenti nejvyššího modelu GoPro nebo jiných velkých značek. Jsou to konkurenti právě těch loňských a předloňských modelů, případně bazarové koupě. Většinou slibují hromady příslušenství, integrované displeje, WiFi a v poslední době také dotykové ovládání. Jak je to ale s kvalitou?

Dnes máme před sebou zástupce extrémně levných kamerek do 1000 Kč. Je možné, že Andoer AN9000R je s takovou cenovkou vůbec použitelný?

Balení a specifikace

Akční kamera se bude často nejen akčně používat, ale i akčně převážet. Praktické odolné balení je tak jednoznačně něco, co bychom si měli přát. A Andoer naše přání splňuje. Přichází totiž v odolném pouzdře, které je vystláno pěnovým rámečkem pro kameru i její voděodolný obal a disponuje i kapsou na držáky a příslušenství. Výhodou i nevýhodou je to, že do tohoto obalu nacpete úplně vše, takže je i zároveň celkem rozměrný. Typicky ale budete používat jen kamerku a jeden či dva držáky, takže menší box by na cesty bodnul.

Nyní ale k samotnému obsahu. Ten je opravdu bohatý. Kromě samotné kamerky najdete i už zmíněné voděodolné pouzdro s náhradními zadními dvířky.

K němu můžete připojit celou řadu adaptérů a úchytů, a to jak šroubovacích (na stativ), tak nalepovacích. Vše je ve standardu GoPro (cca 2. generace), takže kompatibilita s jiným příslušenstvím není problém. Kvalita dílů je nicméně podprůměrná, mezi některými je vůle i po dotažení, jiné zase drhnou i povolené.

Toto všechno je ale standardem čínských kopií GoPro – prakticky vždy navalí kopec příslušenství s béčkovou kvalitou provedení. Navíc je zde dálkové ovládání s tlačítkem pro video a tlačítkem pro fotky. V našem případě bylo hned od začátku vybité, takže bylo potřeba vyměnit baterii CR2032. O něco horší je absence klíčového prvku – nabíječky. Jelikož nejsme ale první recenzenti, tak je dost dobře možné, že původně byla součástí balení.

Specifikace

Zde se dostáváme k jádru pudla. Podobně jako u mechanických klávesnic, tak i u akčních kamerek lze usuzovat mnohé ze společných HW prvků mezi modely i značkami. U klávesnic jsou to mechanické spínače, které určují klíčové vlastnosti, u kamerek je kombinace chipsetu a senzoru.

AN9000R je vybaven kombem chipsetu Allwinner V3 a senzoru Sony IMX 179. Toto samo o sobě vypovídá o řadě specifikací, pojďme se ale podívat, co říká výrobce. Kamera údajně zvládá 4K a to při 25 fps, 2.7K při 30, 1080p při 60 a 720p dokonce při 120 snímcích za vteřinu. Jsou to ale pravdivé specifikace? Uvidíte dále!

Specifikace ze stránek prodejce

Specifications:
Brand: Andoer
Model: AN9000R
Color: Black
Chipset: Adopt for Allwinner V3
Sensor: Adopt for Sony 179 CMOS
Lens: 6 Layer Glasses 170°Wide Angle Lens
Screen: 2inch Touchscreen
Waterproof Housing Level: 40m Underwater (Please test it before using.)
Function: WiFi/ 4X Zoom/ Record Sound/ Image Rotation/ Driving Mode / Auto Shut-down/ Time Stamp
Video Resolution: 4K 25fps/ 2.7K 30fps/ 1080P (60/30fps)/ 720P (120/60/30fps)
Photo Resolution: 16M/ 12M/ 8M/ 5M/ 2M
Video Mode: Time Lapse(0.5/1/2/5/10/30/60s)/ Loop Recording(2/3/5min)/ Slow Motion(1080P 60fps/720P 120fps)/ FOV (Wide/Middle/Narrow)
Photo Mode: Timed(3/5/10/20s) / Auto(3/10/15/20/30s)/ Drama(3/5/10 photo per second)
Format: JPG(Photo), MP4 / H.264 (Video)
Exposure: -3 ~ 3(1 increment)
White Balance: Auto/ Sunny/ Cloudy/ Incandescent light/ Fluorescent Light
Language: English/ Japanese/ Korean/ Russian/ German/ French/ Italian/ Spanish/ Polish/ Dutch/ Portuguese/ Arabic/ Chinese/ Indonesian
Storage: Support up to 64GB Memory Card (Not included.)
Battery: 3.7V 900mAh 3.33Wh Li-ion Battery, 16g, One Cell  (Included.)
Item Size: 6 * 4 * 2.3cm
Item Weight: 61g

Package List:
1 * Action Camera with Battery
1 * Hard Case
1 * Remote Control
1 * Belt
1 * Waterproof Housing
1 * Backdoor
1 * USB Cable
1 * Bicycle Mount
1 * J-shape Mount
1 * Bracket with Clip
2 * Helmet Mount
2 * Adhesive Tape
1 * Fix Base
3 * Switch Support
4 * Bandage
1 * Wire
2 * Plastic Cable
1 * Cleaning Cloth
1 * User Manual(English)

Testování

První věcí, kterou budete muset provést, je oživení zařízení. K tomu bude potřeba nabít baterii, která je 900mAh, klasické čínské konstrukce – shodná s řadou dalších kamerek, jmenovitě SJ4000 atd. Nabíjet ji můžete externě (pokud dokoupíte za pár kaček dok) i interně. Nabíjení trvalo cca 2 hodiny.

Po zapnutí je možné AN9000R ovládat pomocí tlačítek nebo přímo dotykovým displejem. Ten reaguje svižně, proti tlačítkovému ovládání je mnohem pohodlnější. Nastavil jsem tedy rozlišení 4K a 25 fps a šel nahrávat.

První výsledky byly ale tragické, obraz byl rozostřený a navíc i neplynulý. Stejná situace platila i pro 2.7K při 30 fps. Nakonec jsem vyzkoušel i 1080p při 60 snímcích a tragédie ještě větší, nicméně aspoň plynulá. S trochou googlení se dají dohledat podporovaná rozlišení a frekvence použitým senzorem a chipsetem. A člověk se nestačí divit. Všechno nad 1080p je extrapolované z 1080p@30 a všechno nad 60 fps je extrapolované z 720p@60.

Eken H8Pro —————— Andoer AN9000R

S tímto zjištěním jsem nastavil nejvyšší rozumné rozlišení – 1080p a 30 snímků/s a šel testovat. Pro porovnání jsem použil další čínskou kamerku, konkrétně Eken H8Pro, které je opravdu schopna nahrávat ve 4K a 2.7K zvládne s 60 fps.

      Eken H8Pro      |     Andoer AN9000R

Původně jsem chtěl sestavit více testovacích scén, nicméně podle prvních výsledků jsem seznal, že by to bylo zbytečné. Ke srovnání posloužil exteriér, konkrétně zimní odpoledne s kontrastním západem slunce a nižším celkovým osvětlením. Taková scéna testuje hned několik aspektů akční kamerky.

      Eken H8Pro      |     Andoer AN9000R

A výsledky jsou pro Andoer AN9000R až překvapivě špatné. I při malých pohybech se obraz rozostří, snížená intenzita světla to významně umocňuje. Při stabilním záběru je obraz i tak velmi málo detailní, zřejmě algoritmus pro redukci šumu zničí i veškerý detail. Expozice a dynamický rozsah je také bídný, kamerka bojuje s kontrastem západu slunce a světlá místa jsou přepálená, zatímco tmavší oblasti naprosto zanikají v černé. Barvy působí přesaturovaně.

      Eken H8Pro      |     Andoer AN9000R

A co hůř, přechody mezi různě nasvětlenými scénami jsou zcela tragické. Dochází ke skokovým úpravám expozice a to se projeví náhlými a do očí bijícími skoky ve videu. Aktivní pohyb kamery (držena v ruce při běhu) je při daných světelných podmínkách zcela nezvládnutý a obraz stěží rozeznatelný.

Nahrávku z AN9000R si můžete pustit z Youtube (jen připomínám, že obraz prochází rekompresí, ale v tomto případě to nehraje velkou roli).

Životnost baterie v exteriéru při teplotě 0 °C je 57 minut, při pokojové teplotě cca 85 minut. Baterie jsou levné a můžete je naštěstí přehazovat.

Nakonec ještě informace k datovému toku a hlavního rozlišení a audia, u obrazu je celkem vysoký, takže na kompresi to házet nemůžeme.

Možnosti softwaru

Nyní ještě pár slov k možnostem, které máte k dispozici v softwaru kamerky. Základní režimy jsou Video, Timelapse, SlowMotion, Photo, Photolapse, Burst photo – tedy slušný výběr. Rozlišení a frekvencí je také na výběr celá řada, ale jak už víme, jde o podraz uživatele, použitelná jsou jen 1080p@30 a 720p@60.

Ukázka základní obrazovky a menu.

U videa můžete zvolit kompenzaci expozice od -3 do 3, stupeň kontrastu 1 až 5, několik základních režimů vyvážení bílé včetně automatického. U časosběru můžete ladit interval, stejně tak jako počet snímků v dávkovém focení.

Závěrečné shrnutí

Shrnutí

Udělali jsme jen rychlý srovnávací test pro zjištění klíčových vlastností kamerky, jako jsou kvalita obrazu, skutečná rozlišení, či výdrž. Podrobnější testování například fotek, zvuku, srovnání různých režimů atd. nebyly (i s ohledem na kvalitu záznamu) předmětem tohoto testu.

Každopádně naše testy ukázaly, že Andoer AN9000R se nedá srovnávat ani se starými GoPro ba dokonce se nechytá ani na „kvalitní Čínu“. Výrobní náklady šly zřejmě hlavně do plastů a nikoli do kvality obrazu, a nahrávání a výsledek tomu odpovídá.

Obraz vypadá jako nahrávka mobilem před deseti lety, možná hůř. Nejde jen o kvalitu a množství detailů, ale i o vyložené oblbování zákazníka falešnými rozlišeními a snímkovými frekvencemi. A i kdybychom zůstali na full HD, tak skokové změny expozice ve videu všechnu zbývající naději dokonale zabijí.

Když se to vezme kolem a kolem, tak ani celkem bohaté příslušenství, ani nízká cena nejsou schopny adekvátně ospravedlnit naprostou nekvalitu videa, tedy primární funkce akční kamerky.

Hodit by se tak mohla snad na činnosti, při nichž budete nahrávat za dobrých světelných podmínek a na kvalitě obrazu zase tolik nezáleží, zato je vysoká pravděpodobnost, že kameru zničíte – při její nízké ceně vás to nebude tolik trápit.

Za poskytnutí kamery na test děkujeme e-shopu TOMTOP.com.

Při nákupu na stránce produktu můžete uplatnit slevový kód HTY7NC na slevu 7 dolarů.

Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře