Neděle, 23 června, 2024
DomůNovinkyAnalytici: Růst dodávek smartphonů letos výrazně zpomalí

Analytici: Růst dodávek smartphonů letos výrazně zpomalí

Podle prognózy výzkumné společnosti IDC celosvětové dodávky chytrých telefonů v letošním roce stoupnou o 1,6 procenta na 1,46 miliardy přístrojů. Tempo jejich růstu tak výrazně zpomalí z více než deseti procent v loňském roce.

Trhu letos by měly nadále dominovat telefony s Androidem, jejichž dodávky by měly stoupnout o téměř sedm procent na zhruba 1,25 miliardy přístrojů. Dodávky telefonů se systémem iOS firmy Apple nají naopak klesnout o 12 procent na necelých 204 milionu zařízení.

IDC ve své zprávě rovněž poukazuje na pokračující růst zájmu o smarpthony s velkou obrazovkou, takzvané phablety. Podíl přístrojů s úhlopříčkou minimálně 5,5 palce se podle ní do roku 2020 zvýší na jednu třetinu z nynější jedné čtvrtiny.

„S rostoucí popularitou phabletů předpokládáme, že spousta prodejců bude dál rozšiřovat sortiment zařízení s velkou obrazovkou v dostupnější cenové relaci, než nabízejí lídři trhu Samsung a Apple,“ uvedl Anthony Scarsella z IDC.

Průměrná prodejní cena phabletů podle Scarsella do roku 2020 klesne o 27 procent na 304 dolarů (zhruba 7 360 korun) z loňských 419 dolarů. U menších telefonů by se měla cena ve stejném období snížit pouze o 12 procent, a to na 264 dolarů (cca 6400 korun) z 232 dolarů.

telefon

Zdroj: IDC CTK

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře