Sobota, 22 června, 2024
DomůNovinkyAmerický mobilní gigant Qualcomm rivala NXP nekoupí

Americký mobilní gigant Qualcomm rivala NXP nekoupí

Výrobce čipů Qualcomm zrušil nabídku na převzetí svého nizozemského konkurenta NXP Semiconductors, za něhož plánoval zaplatit zhruba 38 miliard dolarů. Mělo se jednat o největší fúzi v historii čipového průmyslu, nakonec z ní ale sešlo. Do konečného termínu totiž Qualcomm nezískal souhlas čínského regulačního úřadu. USA vnímají tento krok jako urážku a americký podnik pokládají za oběť obchodních sporů.

Qualcomm je největším výrobcem čipů, které se používají v chytrých telefonech. Díky převzetí NXP se měl stát i největším dodavatelem čipů pro automobilový průmysl a snížit tím svou závislost na trhu se smartphony.Ve středu však odnik, po dvou letech od oznámení dohody, oznámil, že v obchodu s NXP nebude pokračovat. „Zjevně jsme byli zasaženi něčím, co jde mimo nás,“ řekl šéf firmy Steve Mollenkopf ve středu, jen pár hodin před konečným termínem.

Firma uhradí poplatek za zrušení transakce ve výši dvou miliard dolarů. Uvedla také, že připravuje program zpětného odkupu akcií v hodnotě až 30 miliard dolarů, který po ukončení dohody.

Vzhledem k nynější eskalaci obchodního napětí mezi USA a Čínou, postoj čínských úřadů vzbuzuje spekulace, že je odplatou za americká cla.

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře