Pátek, 15 listopadu, 2024
DomůRecenzeAlternativní obchody pro Android, iOS i Windows Phone

Alternativní obchody pro Android, iOS i Windows Phone

Přestal vás bavit Google Play, App Store nebo Windows Phone Store? Hoďte je za hlavu a sáhněte po jiném obchodu s aplikacemi! Možná to nevíte, ale na trhu se jich nabízí celá řada. Zapomeňte teď na chvíli na nechvalně proslulý Black Market, který nabízí jinak placené aplikace zcela zdarma, a zaměřte se s námi na seriózní obchody, u nichž nemusíte mít obavy, že byste překročili zákon.

Ať už váš telefon běží na platformě Android, iOS nebo Windows, v našem výběru si určitě najdete to své. Vzhledem k otevřenosti jednotlivých platforem je ale zřejmé, že zdaleka největší výběr zde najdou uživatelé Androidu. Pojďme na to.

Alternativní obchody s aplikacemi pro zařízení s iOS

Je všeobecně známo, že iOS je uzavřená platforma. Ať si Apple tvrdí co chce, tímto přístupem se brání především významnějšímu poklesu tržeb, které má z prodeje aplikací ve svém obchodě (z prodeje každé aplikace si Apple bere 30% z ceny, na tvůrce aplikace zbývá 70%). Mentorování nad systémem Applu však nechme stranou a vraťme se k praktickým záležitostem.

Pakliže se nerozhodnete pro úpravu jailbreak, která vám do zařízení umožní stahovat aplikace z jiných zdrojů než je iTunes, s alternativními obchody s aplikacemi máte smůlu. S jailbreakem se na iPhonu a iPadu pravděpodobně setkáte s obchodem Cydia, což je největší obchod s aplikacemi určený pro jailbreaknuté zařízení iOS. Vedle toho pak můžete využívat různých řadičů aplikací, díky nimž se prokousáte skrze nepřehlednou nabídku iTunes. Takovou aplikací je například Appsfire.

appsfire

Alternativní obchody s aplikacemi pro Windows Phone

Uživatelé Windows Phone jsou na tom prakticky stejně jako uživatelé iOS. Vedle vlastního obchodu s aplikacemi jsou odkázáni pouze na projekt MetroScanner, který funguje jako řadič aplikací obchodu Windows Phone. Po nalezení příslušné aplikace budete z MetroScanner přesměrováni do obchodu Windows Phone, kde proběhne vlastní stažení. Ne že by to vadilo, i přes svou archivační práci je MetroScanner opravdu dobrým pomocníkem, který nám našel už spoustu jinak nedohledatelných aplikací. Zkuste taky.

metroscanner

Stejně jako iOS lze zařízení s Windows Phone také odemknout, čímž si zpřístupníte alternativní obchod Bazaar. Další a také poslední alternativou fanoušků Windows Phone je v současné době telefon Nokia X. Tento telefon přichází na trh s výrazně přizpůsobenou verzí Androidu, což obnáší i vlastní obchod s aplikacemi. Těch se v současné době v obchodu moc nenachází, naštěstí pro majitele Nokia X však existuje postup, kterak se s telefonem připojit rovnou na Google Play.

Alternativní obchody s aplikacemi pro Android

Jak už bylo v článku několikrát řečeno, Android je otevřená platforma, což znamená, že vás nikterak neomezuje v tom, co a odkud si stahujete. Jediné co vás dělí od využívání alternativních obchodů s aplikacemi je tak povolení stahování aplikací z alternativních zdrojů, případně aktivování režimu „ladění USB“ v případě, že chcete aplikace do telefonu instalovat skrze USB kabel.

Ještě než se vrhneme na vlastní obchody s aplikacemi pro Android, představme si tzv. řadiče, nebo chcete-li rozcestníky, které umožňují hledat aplikace podle nejrůznějšího klíče, nebo vám rovnou dělají tematické výběry. Tyto aplikace lze ve většině případů stáhnout přímo v obchodu Google Play a po výběru vlastní aplikace vás do Google Play opět přesměrují. Skvělými představiteli těchto rozcestníků jsou například AppBrain, Appsfire (zmiňovali jsme už i v souvislosti s platformou iOS), nebo Fetch.

appbrain

Amazon AppStore

Mezi skutečnými alternativními obchody pro Android pak kraluje Amazon AppStore. Ten má v nabídce v podstatě stejné aplikace, které naleznete i na Google Play. Využití Amazon AppStore tedy spočívá v poměrně přehledném řazení aplikací a snadném vyhledávání podle klíče. Pokud navíc vlastníte tablet Kindle Fire, je pro vás Amazon AppStore v podstatě jedinou oficiální možností, kterak si do něj aplikace stáhnout. Do Amazon AppStore se dostanete skrze tento odkaz.

amazon-appstore

Getjar

Díky Getjar, jehož aplikaci si můžete stáhnout skrze Google Play, lze pořídit některé placené aplikace a hry zdarma výměnou za zobrazování reklamy, nebo za zkoušení aplikací v testovacím provozu. Pokud máte trpělivost, Getjar určitě musíte mít.

[appbox googleplay com.getjar.rewards]

Slide ME

Samostatně stojící alternativa k obchodu s aplikacemi Google Play je zajímavá díky rozličným platebním metodám a příjemnou finanční politikou, kdy vývojáři dostávají z prodané aplikace větší podíl, než v jiných obchodech s aplikacemi. Obchod s aplikacemi Slide ME naleznete na stránkách slideme.org.

Samsung Apps

Vlastní obchod s aplikacemi provozuje i společnost Samsung. V souvislosti s tímto obchodem musíme vyzdvihnout především pečlivé řazení aplikací do kategorií, zajímavé tipy na hry a občasné výhodné nákupy aplikací ve slevách. Samsung Apps naleznete zde.

samsung-apps-store

F-Droid

Aplikaci obchodu F-Droid si můžete stáhnout na stránkách f-droid.org. Díky ní se dostanete k rozsáhlé nabídce nejrůznějších freewarových a open-source aplikací. Její velkou část tvoří bezpečnostní nástroje, multimediální a kancelářské aplikace a hry, ale také vývojářské nástroje a aplikace, které vyžadují tzv. root telefonu. Všechny aplikace v obchodě F-Droid jsou zdarma, spokojení uživatelé však mohou tvůrcům poslat peněžitý příspěvek.

f-droid

AppsLib

AppsLib je obchod s aplikacemi pro zařízení s Androidem, která od Googlu nedostala potřebnou certifikaci opravňující je k přístupu na Google Play. Většinou se jedná o doteková zařízení menších společností. AppsLib se však dá nainstalovat i na některá běžná zařízení.  Pokud k AppsLib dostanete možnost přístupu i vy, dostanete se i k aplikacím, ke kterým byste se na Google Play třeba ani nedostali. Výhodou AppsLib je pak také širší nabídka platebních metod. Vedle platby kartou v tomto obchodě můžete sáhnout i po platbě přes PayPal atd. Více informací získáte na stránkách AppsLib zde.

Jak vidíte, alternativních obchodů s aplikacemi je více než dost. A to jsme do našeho výběru nezařadili takové obchody jako wearableappreview.com (přehled aplikací pro zařízení s Androidem nošeným na těle), nebo glass-apps.org (aplikace pro Google Glass). Pokud vás tedy přestal bavit mateřský obchod s aplikacemi, nebojte se to změnit! Když nic jiného, alespoň načerpáte potřebnou inspiraci.

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře