Neděle, 17 listopadu, 2024
DomůRecenzeAlbert: Naivní vítězství uměleckosti nad hratelností

Albert: Naivní vítězství uměleckosti nad hratelností

Web výrobce Alberta říká, že jde o ?nejzábavnější hru, kterou kdy kdo udělal? a toto tvrzení opírá o průměrný rating 4,7/5, který hře udělili hráči. Je-li to pravda a to číslo sedí, je s naší civilizací něco vážně špatně. Hodně špatně. Problém je v tom, že Albert není hra. Je to taková kolorovaná škatule plná stupidních miniher pro potěr hluboce přeškolního věku, které si normální člověk zkusí jednou a potom tu věc smaže.

Tak například tu máte minihru, kde papírový panáček Albert stojí na jedné straně obrazovky a pejsek mu má přinést kost, jenomže protože je pejsek totálně blbý, tak se točí sem a tam. A vy, pokaždé, když se otočí od Alberta, musíte zařvat ?BACK!? Kolikrát takovou minihru budete hrát?

Albert

Klíč k vysokému hodnocení Alberta je podle mě v tom, že maskuje svoji designovou primitivnost za rádoby umělecké provedení. Panáček je animovaný ručně, je papírový ? a nestydí se za to. Protože je divný, může být i kreativní, což vypadá tak, že za jeho postelí je skříň plná budíků, které v minihře zamačkáváte. Jeho auto vzniklo tak, že na koníka namontoval karoserii, takže zatímco jede v protisměru, může vesele přeskakovat protijedoucí auta.

Ta nápaditost! Ta kreativa! Není tohle ohromující? Ne, není. Minihry jsou stupidní a roztomile budou působit jenom na rodiče dorostu, protože ti se zrovna pohybují v temném území mezi doznívajícím infantilismem a počínající demencí, což je nutí dětské pokoje malovat jako zahrádky s včeličkami a klauny, jako by snad děti bavili klauni a včeličky. Děti ve skutečnosti zbožňují, když jim servírujete dospělácké věci, jako jsou hororové příběhy.

Albert

Kdykoliv jsem nemohl uklidnit rozjívence, vyprávěl jsem jim nějakou strašidelnou historku, kterými je naše země zásobena přebohatě ? a fungovalo to. (Podle životopisného filmu o Aloisi Jiráskovi to fungovalo na děti vždycky.) Kdyby děti měly kreditku, koupily by si radši hru s auty a nebo tu, ve které házíte granáty. Kreditku mají bohužel rodiče, takže hrozí, že poté, co je okouzlí první minihry Alberta zdarma, tak vyplýtvají peníze na další minihry, které pak budou muset děti hrát, páčto si rodiče myslí, že je tím nějak chrání a že si děti ten obsah, který je doopravdy zajímá, stejně nějak neseženou.

A to je, podle mého nejhlubšího přesvědčení ten pravý důvod, proč je Albert tak chválen: Líbí se rodičům, kterým přijde cáklý (což rozvíjí dětskou představivost) a přitom obsahující kolekci primitivních miniher (takže má nepochybně didaktickou hodnotu). Ano, umělecký počin to je, ale existují dobré důvody, proč dítě bez dozoru dá přednost Pirátům z Karibiku před deprimujícím kresleným francouzským filmem. Jako experiment to je zajímavé, ale opravdu se to zdráhám nazvat hrou. Najdeme spoustu daleko vypilovanějších titulů, které děti nebudou chtít přestat hrát. No ano, v tom je možná další výhoda Alberta: Až dětem řeknete, že dostanou jablíčko či zmrzlinu, nebudou otálet a s hraním Alberta okamžitě přestanou.

Albert

Hodnocení: 6/10

Verdikt:

Je to hezké, umělecké. Nedovedu si ale představit, že by něco takového někdo dobrovolně
opakovaně hrál, pokud už dostal svůj první slabikář.

Co se mi líbilo:

  • Umělecké provedení je opravdu dobré.
  • Svým vlastním zvláštním způsobem je to originální.

Co se mi nelíbilo:

  • Naivní minihry, mentálně musíte být někde na úrovni tří let.
  • Je smutnou pravdou, že lidi s uměleckým talentem obvykle nejsou schopni vytvořit zábavnou hratelnost, což Albert potvrzuje.

Cena aplikace je zdarma s možností dokoupit balíček miniher.

Hra Albert se dá zdarma stáhnout odsud. 10 miniher se dokupuje za 2,99 dolaru.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Albert/“/]

Web výrobce je zde

Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře