Sobota, 29 června, 2024
DomůRecenzeAir Patriots: Načrtněte trasu k nepříteli

Air Patriots: Načrtněte trasu k nepříteli

Španělské studio Team Lemon zatím nenarazilo na tu pravou zlatou žílu, díky které by se dostalo do povědomí hráčů a mohlo si na pomyslnou zeď úspěchu udělat svou první čárku. Změní to konečně titul Air Patriots, jehož recenzi si dnes můžete přečíst?

Hratelnost (8/10)

Hned po spuštění vás hra uvede do hlavního menu a vy započnete svou pouť výběrem první mapy. Celkově hra obsahuje 10 map a nechybí mezi nimi mapy s tématikou pouště nebo ledu. Vy jako začátečníci budete mít dostupnou prozatím pouze první mapu. Ta skrývá 4 úrovně obtížnost, prostřednictvím kterých si vyděláte na to, abyste si otevřeli další mapy.

Princip hry je velmi prostý. Máte letadla a za pomoci nich budete střežit cesty, po kterých se budou prohánět nepřátelské vojenské konvoje.  Ty musíte zničit. Na každou z misí máte 20 životů. V praxi to znamená, že je vám tolerováno maximálně 20 kusů nepřátelské vojenské techniky, která dostane z jednoho konce mapy na druhý.

K tomu, abyste mohli čelit stále větším vlnám nepřátel, vám nebudou stačit ale pouze vaše hbité prsty. Budete muset rozšířit i svůj hangár. K tomu vám poslouží obchod, ve kterém najdete až 13 letadel. Najdete zde jak bombardéry, tak stíhací letouny. Všechny tyto letouny jsou dostupné ke koupi za pomocí zelených žetonů, které získáváte zničením některého z konvojů. Letouny jsou seřazeny podle ceny vzestupně a poslední 5 letounů už začíná na částkách, na které se dost nadřete. Proto je u těchto letounů možnost si je zakoupit i za reálné peníze. Nejdražší letadlo vás vyjde na 4 dolary.

Letadla se liší i svoji výzbrojí. Některé jsou vybaveny kulomety, některé raketami a najdete zde letouny vybaveny i toxickými zbraněmi. Jakmile máte vaše zakoupené letadlo v hangáru, zbývá už jenom si ho přidat do jednoho z volných slotů před misí. Poté už si ho můžete v průběhu mise zakoupit za zlaté mince, které obdržíte z každého zničeného vozidla. Svá zakoupená letadla můžete vylepšovat na další úrovně. Ale i to vás bude opět něco stát.

Za zelené žetony nebudete dokupovat pouze nové žihadla do hangáru, ale i další mapy. A i tady je nastavena politika čím je mapa zajímavější, tím více zaplatíte. Je zde také kategorie speciálního zboží, kde si můžete zakoupit další volné sloty pro letadla na mise a také velmi efektivní bomby, které vás zbaví okamžitě veškerých pozemních jednotek.

unnamed

Získat zlaťáky na koupi dalších letounů není žádný velký problém. Letounů si budete moct dovolit kolikrát víc, než je potřeba. Hlavně vám doporučuji si udělat určitý systém v tom, kde budou letouny hlídkovat. Dělejte to postupně. Čím dříve, tím lépe. Pokud s tím začnete až někdy v době, kdy budete mít ve vzduchu 10 stíhaček, je pozdě a starání se o to kudy poletí, pro vás bude opravdu náročné.

V případě, že byste nebyli spokojeni s některým ze svých letounů, můžete ho „recyklovat“ a díky tomu dostat za něj okamžitě plnou kupní cenu.

Postupně se mezi vašimi nepřáteli budou objevovat další a další vozidla se štítem, díky kterému jsou imunitní vůči některým typu zbraní vašich letadel. Tyto štíty mají poměrně rozsáhlý seznam zbraní, proti kterým jsou imunní. Ale vždy se zde najde skulina, díky které i tato vozidla zničíte. Ve hře se potkáte pouze se čtyřmi typy nepřátel, což je dost nízké číslo. Tady nám mohli vývojáři naložit o nějaký ten typ transportéru nebo tanku více.

Při tvorbě trajektorií, po kterých budou letadla následně křižovat oblohu, buďte obezřetní. Jakmile se do některé z části vašeho náčrtu letové dráhy zaplete další letadlo, celá trajektorie se ruší. Toto pravidlo neplatí ale při tvorbě uzavřené trajektorie. V případě, že načrtnete uzavřený tvar, bude letoun na tomto vyhrazeném území hlídkovat a v případě střetu s nepřítelem i utočit.

Ovládání (7/10)

Opravdu brzy doceníte ovládací prvek uzavřených trajektorií. Ušetří vám opravdu hodně práce a vy budete mít s letadlem, které do toho módu nastavíte, mnohem méně starosti. I tak se nevyhnete tomu, že se letadlo čas od času zasekne a zastaví na místě. Dost často se i stává, že letadlo, které kroužilo v uzavřeném kruhu, se dvakrát třikrát střetlo s jiným letadlem, které jen tak bloudilo po mapě, a uzavřená smyčka se tak zrušila. To by se rozhodně dít nemělo.

V případě, že někdy uprostřed hry budete dělat další uzavřenou smyčku, snažte se ji vytvořit co nejrychleji. Protože zatím, co vy budete vyměřovat trasu a vaše letadlo na ni bude najíždět, do něj může narazit jiné zbloudilé letadlo a vaše trasa se okamžitě resetuje.

unnamed3

Grafika (8/10)

Po téhle stránce hra opravdu nestrádá, i když v někom může vyvolat pocit, že vykreslení je až příliš dětské. Kdybych se podíval na to, jak malé a velmi jednoduše navržené tanky brázdí silnice, možná bych mu v tom dal i za pravdu.

Každá z map má svou tématiku a od té se odvíjí i prostředí, ve kterém se budete pohybovat. Sem tam jsem si všiml na mapě skvělých prvků, které ji dodávaly šmrnc. Například nevybuchlá bomba uprostřed mapy nebo obrovský červený hřib, taktéž uprostřed mapy. Ale takové nápady jsem viděl opravdu jen zřídka. Možná si autoři mohli trochu víc pohrát s mapami a okořenit je nějakým dalším podobným nápadem.

unnamed4

Zvuky (8/10)

Zvuková kulisa ve hře má opravdu jen doprovázející charakter. Pokud se do hry ponoříte jako já, pomalu ji ani nebudete vnímat. Nicméně doprovod je příjemný, rytmický a ani po hodině hraní vám nebude lézt na nervy a pocity stereotypu také nehrozí. Doprovod se skládá z jedné stopy, která je opravdu, ale opravdu dlouhá. Neustále se také mění celková nálada doprovodu a obměna hudebních nástrojů také probíhá jak na běžícím páse. Někomu může vadit, že zvukové efekty zbraní, jako je například kulomet, jsou poměrně dost tiché. Dle mého názoru, do tohoto žánru, je takové řešení v pořádku.

V menu vám bude hrát do uší válečná skladba, ze které je hned jasné, s jakou tématikou hra přichází. Vyvolá ve vás odhodlání, že byste měli padnout hrdinně za svou vlast. Trochu mě překvapilo, že typ této skladby nezazněl i během hraní.

unnamed8

Suma Sumarum

Není to záležitost, u které byste byli schopni vydržet celé odpoledne a jásali při každém dalším letounu, který přistane do vašeho hangáru. Hru si zapnete příležitostně. A to převážně v momentech, kdy máte dlouhé chvilky plné nic nedělání. Nicméně to nic nemění na faktu, že je to titul se skvělým nápadem, u kterého jsem se opravdu dobře bavil.

[appbox googleplay id=com.southwindsgames.ac ]
[appbox appstore id556122029]

Patrik Neto
Patrik Neto
Redaktor, který se zaměřuje na aplikace a hry především na platformě Android. Taktéž fanoušek informačních technologií obecně.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře