„Google efekt“, neboli tendence nepamatovat si informace snadno dohledatelné online za pomoci počítače, se nově vztahuje také k využívání mobilních zařízení. Kromě informací dostupných na internetu si uživatelé často nemohou zapamatovat ani důležitá osobní data.
Ukázala to nová studie Kaspersky Lab, které se zúčastnilo 6 000 respondentů starších 16 let z Velké Británie, Francie, Německa, Itálie, Španělska a zemí Beneluxu.
Zpráva odhaluje, že většina „propojených“ uživatelů napříč Evropou si nepamatuje klíčová telefonní čísla, včetně těch na své děti (53 %), do jejich škol (90 %) či do práce (51 %). Zhruba třetina respondentů si nevzpomene na číslo svého partnera, nicméně jsou schopni si vybavit telefonní číslo na místo, kde žili ve věku mezi 10 až 15 lety. Výsledky napovídají, že neschopnost pamatovat si důležité informace je způsobena přenášením odpovědnosti za zapamatování si těchto dat na digitální zařízení, jako je například chytrý telefon. Necelá polovina (konkrétně 43 %) nejmladších respondentů mezi 16 a 24 lety uvedla, že na chytrých telefonech uchovávají téměř vše, co potřebují vědět nebo si pamatovat.
Průzkum také zjistil, že digitální amnézií trpí lidé napříč všemi věkovými skupinami a objevuje se ve stejné míře u žen i mužů. Mnoho uživatelů by ztráta nebo ohrožení dat uložených na digitálních zařízeních, a obzvláště chytrých telefonech, opravdu zasáhla. Čtyři z deseti žen a stejný počet mladých lidí ve věku od 16 do 24 let uvedli, že by jim bylo líto vzpomínek, o kterých se domnívají, že už by je nikdy nedostali zpět. 25 % žen a 38 % mladých respondentů by bylo naprosto zoufalých vzhledem k tomu, že jejich zařízení jsou jediným místem, kam ukládají obrázky a kontakty.
Podrobnou zprávu s názvem „The rise and impact of Digital Amnesia: Why we need to protect what we no longer remember“ naleznete zde. Další informace se dočtete také na blogu Kaspersky Lab.
Problém pamätania si telefónnych čísel nesúvisí s tým, že sú uložené v zariadení, ale, že sa reálne nepoužívajú. Aj kedysi mali ľudia t.č. uložené – zapísané v diári, ale pri telefonovaní ich museli reálne použiť – vytočiť, alebo vyťukať dané číslo. Častým používaním sa číslo vrylo do pamäti. Doteraz si pamätám číslo domov z detstva, alebo čísla mojich kamarátov. Príchodom mobilu je číslo ukryté za technológiou. Vytáčame kontakt. Rovnako si nepamätáme IP adresy obľúbených stránok, ale ich názov a počítač to spraví za nás 🙂