Úterý, 17 prosince, 2024
DomůNovinkyJak spolehlivě ochránit displej před rozbitím? Máme návod!

Jak spolehlivě ochránit displej před rozbitím? Máme návod!

Chráníme je jako oko v hlavě. Nikdy se neocitnou ve stejné kapse či přihrádce s klíči nebo rozsypanými drobnými. Před poškrábáním zadního krytu je chrání pevný case. Přesto to nejcitlivější místo zůstává vždy odhaleno – displej. Důsledky hazardu s odkrytou dotykovou plochou smartphonů je možné vidět všude kolem. Kdy jste naposled potkali někoho s pavoukem na přední straně telefonu? Jste snad sám majitelem nechtěné výzdoby?

Pro bezpečí stále choulostivějších plastových či kovových miláčků děláme první poslední, přesto displej – nejdůležitější a v poslední době také nejdražší součástku stále se zvětšujících přístrojů – neustále bez provinění odbíjíme. Odbíjíme ji levnými foliemi, které mají plochu chránit před poškrábáním, ve skutečnosti však činí telefon ošklivým, a i sebemenší otření o vnitřek kapsy zanechá nevzhledné mikroškrábance a bublinek po aplikaci se také ne a ne zbavit.

Takový ohebný kus plastu toho, pravda, kromě jakési obrany před všudyčíhajícími škrábanci za cenu mírné nevzhlednosti, moc nezmůže. Rozhodně nebude nápomocen při hrozbě roztříštění displeje, když se šestipalcový obr, který lze sotva držet jednou rukou, vydá na sebevražednou misi vstříc asfaltu nebo docela obyčejné dlažbě v kuchyni.

Existuje ale něco lepšího, než obyčejný foliový screen protector?

Samozřejmě. Něco mnohem lepšího. Něco tak skvělého, že se budete plácat do čela a ptát se, proč to někdo nevymyslel už dávno. Výrobek se jmenuje Tempered glass screen protector, a jak již sám název napovídá, nejedná se o plast nýbrž o sklo. O tvrzené sklo, abych byla přesná.

2 for-Apple-iPhone-5-5C-5S-0-2mm-anti-fingerprint-anti-glare-9H-tempered-glass-screen

Sklíčko je relativně ohebné, nikoliv však jako klasická folie. Skládá se ze dvou vrstev, ze samotného tvrzeného skla a s přilnavé folie, která umožní jednoduché přilepení na displej. Obyčejně se tloušťka skla pohybuje od 0,2 do 0,5 milimetrů, což je v porovnání s plastovou ochranou o výšce sotva 0,1 mm logicky znatelné. Rozhodně se však nemusíte obávat, že by sklíčko nějakým nepříjemným způsobem vystupovalo z displeje či ničilo celkový dojem z telefonu.

Vlastnosti a výhody

  • Při nasazování se nemusíte bát otravných vzduchových kapslí, které všichni tak nenávidíme. Aplikace byla v porovnání s plastovou ochranou velmi jednoduchá. Jen jsem sklo přiložila a samo se „přicuclo“ k telefonu. Pokud se vám pár drobounkých bublinek při instalaci objeví, nedělejte si z toho těžkou hlavou – zmizí do druhého dne, až se sklíčko lépe přichytí.
  • Díky speciálnímu povlaku se nebudete muset dívat na poleptanou obrazovku jen proto, že jste si po snězení balíčku chipsů neomyly ruce. Žádné otisky, žádné nečistoty, žádné drhnutí obrazovky cípem trička.
  • I přes svou trochu větší tloušťku máte z displeje stále stejný pocit, jako bez ochrany. Žádné nepohodlné scrollování či manipulace a plastový feeling na konečcích prstů, jako je tomu u klasických folií.
  • Pokud telefon spadne displejem na zem, ať už je to jakýkoli povrch, sklo absorbuje náraz a díky své tvrdosti a flexibilitě spolehlivě uchrání displej telefonu. Opravdu. A pokud je náhodou náraz opravdu silný, sklo se samo roztříští na neostré části a lze jednoduše sloupnout. Voilá, displej, jako nový. V podstatě nemůžete s gravitací prohrát. Pro porovnání, klasické Gorilla Glass, které jsou dnes brány jako standart, mají tvrdost okolo hodnoty 3-4H (H = Hardness), oproti tomu tvrzené sklo nabízí hodnoty 8-9H, což je samozřejmě nesrovnatelně více.
  • Nejlepší ochrana proti škrábancům. Můžete to klidně vyzkoušet. Vezměte si klíče, nožík, cokoli, snažte se. Stejně nic, co?

Nevýhody?

Hmm. Ačkoli bych se s vámi ráda podělila o nepříjemnosti spojené s používáním tvrzeného skla, žádné nenacházím. Pokud budete bádat na vlastní pěst, můžete se setkat s individuálními zkušenostmi, že díky další vrstvě na displeji se může poněkud změnit lom světla a tím pozorovací úhly obrazovky. To už však není zcela pravda. U předchozích generací skelných folií k tomu dozajista docházelo, výrobci na tomto problému ale pečlivě zapracovali, takže se není čeho bát.

Další nevýhodou pro některé uživatele by mohla být výška skla. Na displeji je to sice znát, nic jiného než subjektivní pocity však problémy nepůsobí. Zkoušela jsem, zda-li se telefon vejde do poměrně těsného obalu, a i přes menší vyvýšení displeje bylo vše v pořádku. Výška rovněž nepůsobí problémy s odlupováním sklíčka či jinými nepříjemnosti.

Cena a koupě

Cena jednoho takového skla se liší modelem telefonu, rozmezí bych však stanovila na 80 až 600 korun. V zásadě je dobré při koupi dát na zkušenosti uživatelů s tím či oním výrobcem a přitom se držet zhruba střední cenové hladiny. Nevyplatí se jak kupovat tu nejdražší variantu, která poskytuje stejnou ochranu, jako o její polovinu levnější konkurent, tak investovat byť i malé peníze do nejlevnější varianty, která naopak nemusí zastat stejnou práci co se kvality týče.

K dostání je téměř na každém českém portálu obchodujícím s elektronikou, je však třeba pečlivě vybrat svůj typ telefonu, aby sklo dobře sedělo. Mezi nejoblíbenější výrobce mezi uživateli patří Nilkin, Bodyguardz, InvisibleShield či iLoome. Za levnější peníz se samozřejmě dá sehnat na ebayi nebo aliexpressu, a to bez poštovného.

Závěr

Zakoupení ochranného tvrzeného skla rozhodně doporučuji. Je lepší investovat několik stovek a předejít tak výdajům okolo tří tisíc korun za výměnu dotykové plochy a digitizéru.

Johanna Kovaczicz
Johanna Kovacziczhttp://about.me/johanna.kovaczicz/#
Liberálně orientovaná studentka a pisatelka s kytarou přirostlou k tělu.
Další články

9 KOMENTÁŘE

  1. Tyhle folie jsou super, ale pozor u zaoblených telefonů, jako například Samsung galaxy s III, který je vidět na prvním obrázku. Ta zaoblená hrana kolem displeje folii dost vadí, narušuje skluz prstu a lehce se odlepuje. Jinak na S4 mini naprosto v pohodě 🙂 Prostě musí být celá plocha pro lepení plochá.

  2. Autorka článku zjevně dostala od výrobce jasné dané stanovy kterých se držela. Sám denně pracuji s mob. telefony již několikrát přišel zákazník s toudle ,, super vychytavkou,, na prodejnu s jedním a tím samým problémem po pádu praskl dotyk nebo dokonce LCD….ale hlavně ze super sklo s tvrdosti 9H vydrželo…. Super věc LOL….

    • Sklo jsem si kupovala sama pro své účely, žádné stanovy mi spolu s návodem nepřišly, ale díky za názor. 🙂 U praskání je možné se setkat u levnějších variant, ke kterým se spousta lidí uchyluje v naději, že poskytnou stejnou ochranu.

    • Tak asi si este tu poriadnu super vychytavku ani nevidel. A jasne zakaznik pride z rozbitym displejom lebo ma problem ale tisice ludi co to vyskusali nedaju dopustit. Ja pouzivam znacku Brando a zachranilo mi to uz par digitizerov. Na momentalnom Note 3 ktory mam uz vyse roka som menil protektor niekolko krat. Naposledy mi spadol dispayjom na roh zelezneho trezoru a telefon to bez ujmy prezil. Ja mozem len doporucit len treba kupovat od renomovanych vyrobcou.

  3. Par komentov:
    1: Autorka nech si skusi klepnut kladivom na telefon s tou foliou a bez. Ak nedokaze roroznat rozdiel medzi tvrdostou a krehkostou tak by si to mala nastudovat.
    2: Takato folia chrani jedine pred poskriabanim rovnako ako vsetky ostatne.
    3: Tvrdost GG3 v dnesnej dobe je plne postacujuca. Pochybujem ze by boli mince alebo kuce z vysokopevnostnej ocele aby dokazali poskriabat sklo GG3.
    4: Nech si autorka clanku skusi klepnut napr archeologickym kladivkom pod 45° uhlom do rohu skla a zisti rozdiel medzi tvrdostou a krehkostou a zisti co je vnutorne pnutie tvrdeneho skla.

    • No jo to máte pravdu a ono vzít na to to kladivo tak určitě něco povolí. Myslím, že by stačilo šikovný klepnutí špičkou toho šroubováku, ale je to přeci jen kvůli poškrábání a ne nerozbitná schránka.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře