Úterý, 17 prosince, 2024
DomůRecenzeRecenze: Acer Liquid Jade, dvousimkový oblázek

Recenze: Acer Liquid Jade, dvousimkový oblázek

Nedávno jsem řešil poměrně choulostivý problém, vlastním dva telefony – jeden soukromý a druhý služební. Zatímco soukromý mám neustále při sobě, ten služební co chvíli zůstával někde ležet, ať již v práci na stole nebo pro změnu doma. Takže se nejednou stalo, že se mi někdo z kolegů či ze zákazníků marně snažil dovolat, zatímco můj pracovní telefon nebyl tam, kde by být měl – u mě. Začal jsem se tedy porozhlížet po dualSIM Androidu za rozumnou cenu. Požadavek jsem měl kromě ceny jediný – nechtěl jsem si pohoršit od svého Samsungu Galaxy SII, chtěl jsem něco HW stejného nebo lepšího.

DualSIM telefony pomalu získávají tržní niky pod svoji kontrolu, což si uvědomují i výrobci telefonů. V Asii se běžně vyrábí telefony ze střední či vyšší třídy s podporou dvou či tří SIM karet, k nám do Evropy se však bohužel tyto telefony obvykle nedostanou. Holt jsme pro Asiaty jiný trh, který má svá „specifická“ přání a potřeby. A zdá se, že podpora více SIM karet k nim dle výrobců nepatří.

Klidné vody v kategorii střední třídy však nedávno rozvířil Acer představením svých novinek, které podporují dvě či tři SIM, vedle kterých láká na slušivou výbavu za rozumnou cenu. Jednou z novinek je i Liquid Jade, který jsem si vypůjčil, abych telefon podrobil uživatelskému testu. Zajímá vás, jak si telefon při 14 denním používání vedl? Tak čtěte dále…

Acer Liquid Jade

DSCF8965

 

Na začátku října jsme pro vás připravili krátké preview, ve kterém jsme telefon společně rozbalili a podívali se na jeho vzhled a na to, co v krabičce najdeme. V krátkosti si tedy jenom připomeňme technické parametry a pojďme se podívat na to, jak telefon ve 14 denním zápřahu obstál:

Konstrukce 140,5 × 69 × 7,5 mm110 g, konstrukce: klasická
Displej TFT IPS, 5″ (1 280 × 720 px), dotykový: kapacitní
Fotoaparát 13 Mpx (4 032 × 3 120), LED dioda, video: (1 920 × 1 080 px)
Chipset Mediatek 6582, CPU: 4×1,3 GHz
Paměť RAM: 2 GB, vnitřní paměť: 16 GB, paměťové karty: microSD
Datové funkce HSPA: ano, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0 (?), NFC: ne
Operační systém Android 4.4
Multimédia hudba: ano, výstup: 3,5mm jack, video: ano
Navigace vestavěná GPS: ano
Akumulátor 2 100 mAh

Android 4.4.2 s předinstalovaným balastem

Po prvním zapnutí telefonu a nezbytném nastavení jazyka a času vám nic nebrání začít Liquid Jade používat. V telefonu není předinstalována poslední verze Androidu Kit Kat, obdržíme ho „pouze“ s verzí systému 4.4.2. Vadou na kráse, jak to už u většiny prodávaných telefonů bývá, je množství předinstalovaného balastu, který se vám výrobce snaží podstrčit, protože jeho nástroje jsou zaručeně ty nejlepší pro vás. Uživatel tak přichází o cenné megabajty místa v úložišti a také procesor je více zaměstnán. Naštěstí lze většinu zbytečného balastu také deaktivovat, případně odinstalovat.

Acer vám do telefonu nastraží nástroje pro přehrávání hudby abMusic, prohlížení fotek abPhoto a přehrávání videa abVideo. Dále najdeme předinstalovanou aplikaci Acer EXTEND, prostřednictví které můžete zobrazit a ovládat obrazovku vašeho smartphonu z PC prostřednictvím USB nebo Wi-Fi. Zajímavá a pro některé uživatele i užitečná předinstalovaná aplikace je Acer SnapNote – nástroj, který poměrně dobře a přesně ořezává obrázky na pořízených fotografiích. K čemu je to dobré? Tuto funkci využijí nejčastěji studenti a zaměstnanci, kteří se často zúčastňují prezentací, které si chtějí nějakým způsobem zaznamenat. Aplikace sama rozpozná poznámky, které ořeže a inteligentně vyrovná tak, aby byly co nejméně opticky deformované. Další nadělenou aplikací od výrobce je Portál Acer, jež se poměrně vtipně mísí s… maďarštinou?, viz obrázek.

Screenshot_2014-10-22-14-11-12

Na problémy s lokalizací narazíme bohužel i v základním nastavení systému, kde některé texty nejsou z angličtiny přeloženy do češtiny. V užívání to nijak nevadí a překlad zvládne i podprůměrný angličtinář, celkový dojem však tyto drobnosti kazí.

Užívání a výdrž baterie

První týden používání jsem byl nadmíru spokojený. Telefon se svým čtyřjádrem a 2 GB RAM šlapal jako hodinky a vše fungovalo bez jediného záseku. Nepříjemné zchlazení prvotního nadšení přišlo na začátku druhého týdne, kdy se začaly zasekávat a padat takové klíčové části systému jako je editor SMS zpráv či aplikace fotoaparát. Další nepříjemností byl jev, kdy po zapnutí displeje zůstával několik vteřin zobrazen zhruba půl hodiny starý čas, než došlo k jeho „aktualizaci“. Pokud tedy telefon několikrát denně zapínáte za účelem podívat se, kolik je hodin, budete po 2 dnech tímto bugem otráveni.

Díky 5 palcovému displeji s rozlišením 1280×720 bodů se nemusíte bát viditelných pixelů, vše je krásně hladké a obraz působí dokonalým dojmem. I na světle je displej dobře čitelný, zde Acer boduje, pokud pomineme fakt, že se zadní strana telefonu začne po několika minutách zapnutého displeje znatelně zahřívat. Děje se tak v horní části, těsně pod čočkou fotoaparátu. Na stejném místě jsem pociťoval zahřívání i hovorech delších jak cca 5 minut. Mnozí uživatelé také ocení funkci „glove operation“, díky které můžete telefon ovládat i v rukavicích.

Zajímavostí v systému jsou nástroje „float caller“ a „float buttons“. Oba fungují jako plovoucí okna, která znáte z běžné práce s počítačem. Díky float calleru si můžete informace o hovoru nechat zobrazovat nikoliv přes celý displej, ale pouze v malém okně, které vyskočí nad aktuálně používané programy. Toto okno lze libovolně posouvat po displeji tak, aby vám co nejméně překáželo. Totéž umožňují i float buttons, kde jsou místo informací o hovoru zobrazena plovoucí systémová ovládací tlačítka.

Neduhy systému však dobře kompenzuje výdrž baterie. Výrobce uvádí, že akumulátor má kapacitu 2100 mAh. Vzhledem k faktu, že zadní kryt není odendatelný, nelze tuto skutečnost ověřit. Výdrž mě však mile překvapila. Jsem zvyklý v telefonu používat aplikaci MacroDroid, ve které mám nastavené makra, která mi zapínají data pouze při zapnutém displeji a která mi aktivují letecký režim v případě, že telefon není v noci na nabíječce. Bohužel druhé zmíněné makro se mi nepodařilo na Liquid Jade rozchodit, ačkoliv jsem MacroDroida aktualizoval na poslední verzi a marně se pokoušel makro znovu vytvořit. Tudíž telefon běžel nonstop a při běžném používání obou SIM karet na jedno nabití vydržel 2,5 – 3 dny. Jasně, v dnešní době se jedná o průměr, ovšem s ohledem na fakt, že je neustále přijímán signál na 2 SIM karty, to není vůbec zlé.

Screenshot_2014-10-23-15-57-56

Nedomyšlený šuplík na SIM/microSD

Konstrukčně a uživatelsky je největším problémem pravděpodobně „šuplík“ na SIM karty, který lze volitelně osadit dvěma nano SIM kartami či jednou nano kartou a jednou microSD kartou. Záleží na vás, kterou kombinaci budete preferovat, ale pokud chcete používat dvě SIM zároveň, na rozšíření paměti zařízení zapomeňte. Z mého pohledu je toto řešení velmi nešťastně a nedomyšlené, jelikož uživatele omezuje hned na několika místech. A co si budeme povídat, v dnešní době není 16 GB mnoho, obzvláště když si část ukousne systém a předinstalované aplikace.

DSCF8987

Dvě SIM v akci

Po instalování obou SIM do patřičných výřezů v šuplíku a jeho zasunutí do telefonu můžete začít využívat jeho největší zbraň. V průběhu testování se mi jednou stalo, že došlo nečekaně k odpojení SIM v 1. slotu. Pravděpodobně se jednalo o SW problém, jelikož telefon celou dobu ležel na stole, HW chybu, například vlivem pádu, mohu tedy vyloučit.

O síle signálu jste informování v notifikační liště prostřednictvím dvou ukazatelů, pro lepší orientaci můžete každé SIM přiřadit jednu ze 4 barev. Obě SIM můžete libovolně zapínat a vypínat a ke každé lze přiřadit i její jméno. Co telefon v základu umí je přiřazování výchozí SIM ke hlasovému volání, zasílání SMS zpráv a k datovému připojení. Pokud však chcete být před uskutečněním té či oné akce dotázáni na výběr SIM, ponechte vše v původním stavu. Obecně toto nastavení přijde vhod nejčastěji u výběru datového připojení.

V nastavení správy SIM najdete také možnost „vázání kontaktů“. Tuto funkci jsem buď nedokázal správně nastavit, nebo jsem nepochopil, jak má fungovat. Předpokládal jsem, že u nastavených kontaktů bude automaticky upřednostňována zvolená SIM a telefon se mě neustále nebude dotazovat, kterou kartu chci použít pro vytočení čísla či napsání SMS. Bohužel i navzdory nastavení se mě telefon neustále dotazoval, jediné, co se změnilo, byla ikona pečetě, která vám napovídá, kterou SIM si máte zvolit k uskutečnění akce.

Na zádrhel narazíte při psaní SMS, kdy telefon neumí automaticky před odesláním zprávy odstranit diakritiku a proto lze do zprávy nacpat pouze 60 znaků při použití diakritiky. Pokud jste zvyklí text vyťukávat, nijak se vás to netýká. Pokud však používáte swipovací klávesnici, máte problém. Po napsání 3 SMS se totiž telefon automaticky přepne do režimu MMS, což nejvíce pocítí vaše peněženka. Díky tomu si musíte vystačit se 180 znaky s diakritikou, což je hodně málo. Východiskem je použití aplikace, která umí diakritiku automaticky odstraňovat – ať již aplikace pro psaní SMS či alternativní klávesnice. Já jsem zvyklý pro psaní delších zpráv používat Free SMS Sender. Co mě však zarazilo je fakt, že i při použití Free SMS Senderu telefon dlouhé zprávy „rozseká“ na větší množství kratších, s čímž jsem se doposud nesetkal. Aplikace vždy fungovala tak, že dlouhou SMS nechala jako jednu. Výpis zpráv/konverzace se vám tak začne nechutně plnit množstvím rozkouskovaných zpráv, ve kterých se snadno ztratíte. Další, podstatně větší, problém je, že Free SMS Sender nepodporuje více SIM karet, tudíž k odesílání zpráv dochází automaticky z karty v 1. slotu bez možnosti změny karty.

GPS ano, GLONASS ne

Pokud telefon mimo jiné používáte jako navigaci, nebo pokud hrajete Ingress či Geocaching, zklamu vás. Telefon si rozumí pouze s americkým systémem GPS, ruský GLONASS mu zůstal zapovězen, což je opět škoda. Obzvláště když na trhu existuje řada stejně drahých zařízení, které GLONASS podporují. Opět je vše o preferencích uživatele, zda si s GPS vystačí či ne, mě osobně absence GLONASSu zamrzela. Další nepříjemnost v souvislosti s navigací přišla ve chvíli, kdy jsem telefon poprvé zapnul bez SIM karty a snažil se zafixovat svoji polohu pouze podle Wi-Fi. Po cca 10 minutách zírání na 0/1 satelitů jsem to vzdal. Ani další fixy bez asistované GPS (tedy upřesnění polohy díky stažení malého množství dat od operátora) nebyly zrovna nejrychlejší. Podobná muka jsem prožíval se svoji Nokií E71, a to je už nějaký pátek…

Na světle fotí a natáčí dobře

Aby vše nebylo jen pesimistické, musím v recenzi vyzdvihnout fotoaparát, kterým pořídíte pěkné fotky v rozlišení 13 Mpix nebo nahrajete video v HD kvalitě, ovšem za dobrých světelných podmínek. Při nedostatku osvětlení vám bude sekundovat malá LEDka, se kterou na krátkou vzdálenost kupodivu naděláte poměrně hodně parády a nezklame ani jako svítilna. Samozřejmě nejlepší kvality dosáhnete v exteriéru, s ubývajícím světlem lze pozorovat zrnění, ale oproti jiným stejně „výkonným“ fotoaparátům v jiných telefonech se nezdá být tak velké. Pro video hovory je na přední straně osazen 2 Mpix fotoaparát, pro pořizování selfie či úpravě zevnějšku přijde také vhod.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/acer liquid jade/“/]

Jako příjemný bonus působí funkce pořizování panoramatických snímků a režim rychlého focení v základní aplikaci pro focení. Pro nenáročné hračičky obsahuje základní aplikace také několik režimů snímání, pomocí kterých si můžete své fotky zkrášlit dle aktuální nálady.

Vady na kráse? Bohužel, najdou se

Když telefon poprvé uchopíte do ruky, jste z něj nadšeni. Všechno funguje jak má, koncepčně je telefon hezky zaoblený bez výrazných ostrých hran. Po dvou týdnech užívání jsem si však začal uvědomovat jisté vady na kráse, které jsem předtím přehlížel a pravděpodobně bych si jich při prohlížení telefonu na showroomu jinak ani nevšiml.

Jako nejvíce problematickou záležitostí mi přišla ne zrovna dobře lícující záda telefonu, kde se na pravé straně dole odstával kryt od těla telefonu. Došlo tak k vytvoření hrany, která ne že by řezala do dlaně (pokud jste pravákem), ale cítit při běžném používání je. Telefon před námi testovala jiná redakce a tak je možné, že nedosedání plastů vzniklo důsledkem manipulace někoho jiného a že se nejedná o výrobní vadu.

Dalším šrámem je vibrační motorek, který „oživuje“ veškeré vibrační dění. Kdykoliv telefon zavibroval, ozvalo se až nepříjemně hlasité a kovové drnčení. Skoro bych řekl, že vibrační motorek je poškozený nebo utržený. Opět nejsem schopný deklarovat, zda takto telefon sjel z výrobní linky nebo zda došlo k nějakému poškození telefonu uživateli přede mnou.

Mezi nekomfortní chybky při používání telefonu bych zmínil i slabě zesílitelný reproduktor ve sluchátku, kdy při telefonování bylo špatně slyšet druhou stranu navzdory maximálnímu zesílení hovoru. Opět se může jednat o vadu mechanickou, doufejme, že tomu tak bylo a že jiné Liquid Jade tímto neduhem netrpí.

Na posledním místě bych zmínil vadu čistě kosmetickou, kterou trpí většina zařízení. Díky použitým extrémně lesklým plastům se celý telefon rychle zapatlává, a pokud jej budete chtít mít neustále nablýskaný, nemine vás několikadenní leštění. Já osobně jsem na čištění telefonu rezignoval hned první den, kdy po 3 hodinách hraní si telefon vypadal jako jiné po týdnu používání. Ale s tím se uživateli nezbude nic jiného než se smířit nebo pořídit nějaký kryt či bumper. Tím se ovšem nabourá snaha designérů o vytvoření dokonalého oblázku.

Závěrem

Acer Liquid Jade není špatný telefon, za sedm tisíc korun získáte na dnešní poměry telefon vyšší střední třídy s dobrým zpracováním. Pokud nejste nároční a umíte ustupovat kompromisům, telefon se vám bude líbit a dobře poslouží na několik let. Pokud jste ovšem puntičkáři a máte rádi vše dokonale dotažené, raději se porozhlédněte jinde.

Dual SIM provedení je zajímavou konkurenční výhodou, díky které se Liquid Jade jen tak neztratí a najde si tak cestu ke svým zákazníkům. Škoda jen, že je to celé jaksi nedotažené… Snad ony SW problémy opraví brzká aktualizace.

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře