Sobota, 30 listopadu, 2024
DomůRecenzeGoat Simulator - Tahle šílenost je dobrá recese, ale špatná hra!

Goat Simulator – Tahle šílenost je dobrá recese, ale špatná hra!

Goat Simulator, neboli simulátor kozy, je přesně ta hra, která rozpoutala šílenství okolo obskurních simulátorů všeho druhu, jehož vyvrcholením byla pravděpodobně úspěšná kickstarterovská kampaň na dotažení a uvedení Rock Simulatoru (simulátoru kamene) na Steam.

Vedle simulátoru kouření, kamenění a podobných činností se po vydání Goat Simulatoru, jak už bývá ve videoherní branži zvykem, objevila i spousta jeho klonů, které se na jeho úspěchu hodlaly přiživit. Společnost Google okolo nejrůznějších kopií kozího simulátoru před několika týdny dokonce vystavěla jednu ze svých propagačních akcí na obchod Google Play, ta se ale uživatelům Androidu moc nelíbila, pročež byla celkem rychle stažena (o stovkách klonů trůnících v současné době v obchodě Google Play se to bohužel říci nedá).

Nechcete-li se spokojit jen s pouhými klony kozího simulátoru, které jsou sice zdarma, ale nenabízí tolik možností, jako právě Goat Simulator, nadešel váš čas. Pravý Goat Simulator je k dispozici na Google Play a App Storu (verze pro WP zatím nebyla potvrzena) a podle slov jejích autorů prý v plné kráse včetně všech bugů, které obsahovala verze hry pro PC. Tímto tvrzením, které Coffee Stain Studios završilo slovy: „Proto byste si tuhle hru neměli kupovat“, je řečeno v podstatě všechno, co by o koupi Goat Simulatoru stále nerozhodnutí hráči měli vědět.

Ještě pořád nechápete? Tak dobře, řeknu to natvrdo. Goat Simulator je především RECESE. Tím sice nechci říct, že by se v něm neskrývala ani špetka zábavy, jenže celé to kouzlo z něj hodně rychle vyprchá, pročež si nedovedu představit, že by se někdo mohl stát pravidelným hráčem této hry a strávit u ní víc jak dvě hodiny.

goat-simulator (4)

Co s kozami dělati?

Náplň Goat Simulatoru je prostá. V těle kozy rejdíte městem a plníte buď dílčí úkoly typu: udrž kozu ve vzduchu déle než 6 sekund, doskoč s ní dál než 300 metrů, naraz s ní do jedoucího auta atd., což vás povzbuzuje v prozkoumávání městečka, nebo se s ní přihlásíte do challenge, kde se v omezeném časovém limitu pokusíte natropit co největší bordel, tj. zdemolovat co největší množství věcí a poskládat to do jednoho jediného comba. Jedině to vyprodukuje to největší skóre, s nímž se potom budete moci pochlubit ve světovém žebříčku nejlepších hráčů, který hra obsahuje.

Bordel ve městě uděláte tak, že kolem sebe budete vydatně trkat, nebo všechno okolo lízat a tím rozbíjet či alespoň rozhazovat všechny věci, které potkáte, což můžete proložit skoky s různými vývrty a otočkami. Nosným bodem tohoto konání je přitom trošku rozverná fyzika, která nemá problém s tím, odhazovat trkáním těžké předměty jako jsou automobily, nebo rovnou těžké tahače. Koza také umí vylézat po žebříku (to je proložené opravdu divnou animací), skákat na trampolíně, jezdit na skluzavce, lítat s jetpackem, nebo jedním trkem proměnit benzínovou pumpu v prach a popel. A to je vlastně ve zkratce tak nějak všechno.

goat-simulator (5)

Jaké to je být kozou?

Prvních několik desítek minut ve hře je docela fajn. Přicházíte na zákonitosti místního městečka a jeho skrytá zákoutí a přitom si užíváte tu absurditu celé hry. Jenže potom se do hry začne vkrádat nuda. Důmyslnými hrami vydatně zmlsaní hráči tohle prázdno odhalí přibližně po půl hodině, těm méně náročným jedincům se pak zábava s Goat Simulatorem protáhne třeba až na hodinu čistého času. Jenže to je vážně všechno. Zábavu pak neprodlouží ani možnost kdykoliv kozu přepnout na tzv. „ragdoll fyziku“, díky čemuž se dočkáte efektivnějších pádů, nebo s ní dělat již zmiňované triky ve vzduchu, které tu jsou osekané až na kost (zapomeňte i jen na náznak trikového systému á la Tony Hawk Pro Skater a jemu podobných her).

Ze hry nakonec začnou vyskakovat proklamované bugy, z nichž si autoři chytře chtějí vytvořit přednost, koza se vám tu a tam zasekne do podlahy domu, nebo hlavou do stolu a podobně a to nutně musí začít štvát. Ještě daleko horší je ovšem skutečnost, že město ve hře je opravdu malé, proběhnete ho za půl hodiny a nazpaměť ho budete znát maximálně do hodiny, což herní době zrovna moc neprospívá. Z konečné blamáže pak Goat Simulatoru nepomůže ani celkem slušná grafika a zmiňovaná recese. Jak totiž tvrdí staré přísloví: „Opakovaný vtip přestává být vtipem“, což v tomto případě platí dvojnásob. Takže jako recese dobrý, jako hra špatný a příště autory poprosíme o něco trošku hodnotnějšího. Přece jen nejsme stádo koz, ale smýšlející lidé, nebo snad ne?

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Goat Simulator/“/]

Hodnocení: 5/10

Verdikt:

Jako recese slouží Goat Simulator dobře. S jeho celkovou hodnotou je na tom však tento titul opravdu bídně. Celé jeho kouzlo vyvane přibližně po půl hodině.

Co se mi líbilo:

  • originální nápad
  • objevování města a jeho zákonitostí zpočátku zábavné
  • slušné ovládání

Co se mi nelíbilo:

  • málo obsahu
  • malé město
  • spousta bugů a chyb
  • za chvíli je to nuda
Lucie Jiříková
Lucie Jiříková
Redaktorka na volné noze se zájmem o mobilní technologie, videohry, knihy, sport a zdravý životní styl.
Další články

2 KOMENTÁŘE

  1. Opravdu crazy her je pomálu a tahle vypadá dobře.. Škoda těch bugů.. 🙁

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře