Pátek, 15 listopadu, 2024
DomůRecenzeHráli jsme vesmírnou survival strategii Out There

Hráli jsme vesmírnou survival strategii Out There

Vesmírná survival strategie Out There vypadala slibně už ve svém zárodku, takže jakmile jsme se dozvěděli, že je ve stádiu testování a lze ji zakoupit a hrát před jejím ostrým startem, neváhali jsme ani minutu. Co se nám na hře líbilo a k čemu bychom měli jisté výhrady?

Jak už jsme se zmínili, Out There je vesmírná survival strategie, z čehož vyplývá, že vás staví před úkol co nejdéle přežít v poměrně nehostinném vesmíru. Na začátku hry máte k dispozici vesmírnou loď, která má omezenou kapacitu pro náklad technologií a zásob různých chemických prvků jako je radium, uhlík, sodík, helium, vodík, železo, kyslík atd. Přitom právě poslední 4 zmiňované prvky jsou pro loď životně důležité, neboť slouží jako palivo, nebo je potřebujete pro dýchání či opravu lodě, jejího vybavení a vyvíjení vybavení nového.

Pokud vám tyto prvky dojdou, znamená to konec hry stejně, jako když nebudete dobře zásobeni a potká vás mimořádná událost typu průletu rojem meteoritů atd. Hra však neprobíhá v real-time čase, ale je rozdělena spíše na drobné tahy, takže o událostech jste informováni vždy po přeletu do dalšího solárního systému.

Všechny chemické prvky získáváte těžbou na planetách nebo dalších vesmírných útvarech (např. červení trpaslíci). Podle typu planety je potom nutné mít k těžbě různé vybavení (několik druhů vrtacího zařízení, několik druhů čerpacího zařízení atd.) a třeba k vysávání helia z velkých červených trpaslíků se dlouho nedostanete, neboť na to nebudete mít technologie a ani dostatečně odolnou loď. To všechno musíte brát při cestě vesmírem v Out There a k tomu připočítat třeba i velikost vaší zásoby paliva, kyslíku atd. Variabilita je tedy dostatečná, i když je otázka, zdali nás hra časem přece jenom nezačne trošku nudit.

out-there1

Survival strategie Out There a setkání s cizími civilizacemi

Samostatnou kapitolu tvoří setkání s ostatními civilizacemi. Ty se prozatím nacházejí pouze na zelených planetách podobných té naší, což byla asi první věc, která nám u této sci-fi strategie moc neseděla. Proč není možné potkat život na planetě původně neobyvatelné? A proč si při přistání na planetu s atmosférou musíme volit mezi kontaktem s civilizací nebo těžbou, přičemž jedno nám znemožní následnou volbu druhého? To je docela velký problém. Právě kyslík je nedostatkové zboží a můžete se k němu dostat pouze na planetách s atmosférou, což se dá tvrdit i o technologiích, které získáváte především kontaktem od nových civilizací. Tím však nechceme říci, že bychom ve hře jistý press neuvítali. Tíha rozhodnutí v podobných hrách má totiž nesporné kouzlo.

Naši připomínku jsme si samozřejmě nenechali jen pro sebe, ale sdělili jsme ji autorům, kteří nás ujistili, že na vyvážení hry stále ještě pracují a konkrétně tento náš problém by měl být právě jenom záležitostí verze beta.

out-there3

Příběh a grafické zpracování strategie Out There

Máme tedy těžbu surovin, vývoj nových technologií (vedle toho, že technologii znáte, na výstavbu budete muset mít dostatek surovin) a probrali jsme si i kontakty s ostatními civilizacemi. Co nám zbývá? Určitě příběh. Ten je sice vyprávěn pouze skrze občasné textové zprávy, ale překvapivě umí nastolit tu správnou tísnivou atmosféru. Jste někde „tam venku“, opuštění, sami a je jen na vás (a vašem štěstí), zdali dokážete přežít.

Víc se ale o příběhu rozepisovat nebudeme, nemá to smysl, místo toho se radši ještě chvilku zastavíme u grafického zpracování, které je podle nás přímo úchvatné. Ne že by hra nabízela impozantní scenérie a promakanou 3D grafiku, grafické zpracování je ale nesmírně stylové, pěkně prokreslené a navíc praktické – každý prvek ve hře je vyobrazen jednou barvu, takže si lépe zapamatujete jeho využití a při překladu materiálu se vám nemůže plést, což je u strategií velkou výhodou. Názor na grafický kabátek Out There si ovšem udělejte sami z obrázků, které plují okolo článku.

out-there8

Naše dojmy z hraní v kostce

Co dodat závěrem? Naše výhrady ohledně Out There jsou spíše kosmetického rázu. Musíme přiznat, že hru jsme si perfektně užili a pakliže se vývojářům pár jejích nedostatků podaří vyhladit, mohlo by se jednat o nadprůměrnou pařbu. Doufejme, že to tak nakonec dopadne. Dobrá vesmírná strategie se vždycky hodí.

Pozn.: Beta verzi survival strategie Out There si můžete zahrát i vy. Pokud vás zaujala, přejděte na její oficiální stránku, kde si ji můžete zakoupit za necelé 4 dolary.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Out There/“/]

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře