Úterý, 17 prosince, 2024
DomůRecenzeMacroDroid: zautomatizujte si svého miláčka

MacroDroid: zautomatizujte si svého miláčka

Už se vám někdy stalo, že jste si před spaním zapomněli ztišit telefon a uprostřed noci vás probudil rozjařený kamarád, který se právě vracel v nočních hodinách z hospody a rozhodl se vám zavolat? Anebo opačný extrém, ráno jste si zvonění zapomněli opět zapnout a zmeškali jste tak důležitý hovor. Už vám někdy začal telefon zvonit uprostřed důležité porady nebo písemky ve škole?

Pokud jste si na některou z předchozích otázek odpověděli „ano“, pak vás zcela jistě zaujme dnešní recenze. V dnešní době automatizace si rádi usnadňujeme veškeré činnosti, správu mobilního telefonu nevyjímaje. A právě pro takové šikovné usnadnění je tu pomocník pro Android s názvem MacroDroid.

MacroDroid

MacdroDroid můžeme uvést jako automatizační nástroj, který pomocí nadefinovaných maker upravuje nastavení systému nebo provádí zvolené akce. Jeho služby ocení zejména ti, kdo svůj telefon často používají a nechtějí přemýšlet nad tím, kdy mít zapnutý či vypnutý zvuk, anebo chtějí jeho nastavení měnit v závislosti na tom, kde se právě nacházejí.

Na Google Play najdete bezplatnou verzi, která není nijak omezena v možnostech nastavení. Jediné omezení u ní najdete v podobě maximálního počtu vytvořených maker – a to 5. Pokud se vám aplikace zalíbí a budete potřebovat maker více, v aplikaci můžete zakoupit plnou verzi.

Samotná instalačka má 3,5 MB a aplikaci zprovozníte na verzi Androidu 2.3.3 a vyšším. Aplikaci si stáhlo desítky tisíc uživatelů a její vysoké hodnocení 4,4 vypovídá o jejich kvalitách. Nejčastěji zmiňovanými nedostatky je absence češtiny (což se dá dle mého názoru oželet) a nemožnost zapínat GPS (což lze, ale z pochopitelných důvodů pouze na zařízení s provedeným rootem).

MacroDroid_1

UI, hlavní obrazovka

Po prvním zapnutí je třeba odkliknout licenční smlouvu. Poté již dochází k nastartování MacroDroidu do výchozí obrazovky se šesti tlačítky: list maker, přidání makra, šablony, nastavení, fórum a export/import.

  • List maker – zobrazí výpis vašich aktuálně vytvořených a používaných maker, vše je přehledně roztříděno do vámi zvolených záložek. Můžete zde provádět dodatečné úpravy či změny a jednotlivá makra dočasně vypínat. Pokud makro již nepotřebujete, lze jej snadno smazat.
  • Přidání makra – sem povedou vaše kroky, když budete chtít naprogramovat své vlastní makro.
  • Šablony – MacroDroid již po instalaci nabídne 29 předdefinovaných maker, které si můžete snadno a rychle nastavit anebo upravit k obrazu svému. Ideální pro pochopení programování makra je zavítat právě do šablon a letmo se na pár podívat, abyste si zažili systém tvoření.
  • Nastavení – v nastavení můžete pomocí přepínače zapnout či vypnout chod aplikace na pozadí. Dále můžete nechat skrýt ty funkce, které vyžadují root oprávnění. Pomocí MacroDroidu si můžete vytvořit svoji vlastní nástrojovou lištu do notifikačního stahovacího okna – vytvoření tlačítek probíhá v nastavení aplikace, jednotlivým tlačítkům pak v přidání maker přidělíte úkoly. V aplikaci je možné používat různé módy, které dále rozšiřují použití maker, správu módu opět hledejte v nastavení. Mimo jiné lze také definovat jazyk předčítání textu, propojení s twitter účtem, facebook účtem nebo emailem, sdílení polohy, sdílení fotografií a záznam zvuku.
  • Fórum – tlačítko fóra funguje jako odkaz pro přesměrování v okně aplikace na uživatelské fórum, kde se můžete podělit s ostatními o své vytvořené makra anebo naopak od jiných uživatelů čerpat. Bohužel tato funkce zatím není nijak využívána, takže příspěvků zde najdete opravdu poskromnu.
  • Export/import – využijete při záloze a následné obnově vašich výtvorů.

Tvoříme vlastní makro

Pojďme se nyní podívat na to, jak vytvořit vlastní makro. Začneme tapnutím na velké plusko na výchozí obrazovce, čímž dojde k otevření editačního menu.

Jako první krok je třeba zvolit, která událost bude makro spouštět. Na výběr máte ze 41 možností, mezi které patří například přepnutí do leteckého režimu, spuštění/ukončení vybrané aplikace, daná úroveň baterie, příchozí/odchozí hovor, ukončení hovoru, den a čas, otočení zařízení, připojení/odpojení sluchátek, výskyt na zvoleném místě, proximity senzor, zatřesení zařízením, přijatá sms, dostupná wifi a další.

Pokud jste si vybrali svůj spouštěcí impuls, dále je třeba natavit požadovanou prováděnou akci. K jednomu spouštěči je možné přiřadit více akcí, které mají nastat. Na výběr je z 58 činností, např. ukončení všech aplikací, spuštění vybrané aplikace, zapnutí/vypnutí GPS, zapnutí/vypnutí NFC, otevření souboru, záznam zvuku, odeslání sms, přepnutí do leteckého režimu, vytvoření hotspotu, nastavení podsvícení, nastavení hlasitosti zvuků, sdílení polohy, zapnutí/vypnutí vibrací, zapnutí/vypnutí wifi a další.

Jestliže máte zvolené i prováděné akce, již jen zbývá určit příslušná omezení (například aby se makro spouštělo pouze ve vámi vybraném režimu). Pokud nechcete přiřadit žádná omezení, můžete tento krok přeskočit.

Na závěr už jen vaše makro pojmenovat a zařadit do jedné z přednastavených kategorií. Pokud by vám kategorie nevyhovovaly, můžete si vytvořit svoji vlastní. Po klinutí na OK se makro uloží do přehledu používaných maker, kde se k němu můžete v budoucnu vrátit. Od této chvíle se stává makro aktivním.

Pár příkladů na závěr

Na závěr uvedu jako inspiraci pár příkladů mnou nadefinovaných maker, které používám. Používané zkratky: T – trigger neboli spouštěč, A – prováděná akce, C – constraints neboli omezení.

Night power safe

  • T: Day/Time Trigger
  • A: Airplane mode On, Set Mode: Night
  • C: Power unconnected

Komentář: pokud svůj telefon nemůžu přes noc připojit na nabíječku, automaticky se ve zvolený čas přepne do leteckého režimu a šetří baterii.

Morning restore

  • T: Day/Time Trigger
  • A: Airplane Mode OFF, Set Mode: Standard
  • C: Power Unconnected

Komentář: pokud telefon není na nabíječce, automaticky se ráno přepne z leteckého režimu do běžného používání.

Mute

  • T: Day/Time Trigger
  • A: Set Volume, Vibrate Enable/Disable, Set Mode: Night
  • C: Power Connected, Mode = Standard

Komentář: pokud mám telefon připojený na nabíječce, nepřepne se automaticky do leteckého režimu, ale pouze se ztiší vyzvánění. Jsem tedy neustále dostupný na telefonu. U vybraných kontaktů, u kterých předpokládám, že by volaly pouze v případě nouze, mám nastavenou výjimku a mohou se mi tedy dovolat i přes to, že mám vyzvánění automaticky vypnuté.

Kontakt

  • T: Call From: kontakt
  • A: Set Volume, Vibrate (SLOW), Set Mode: Standard
  • C: Mode = Night

Komentář: pokud mi v noci, kdy je telefon automaticky přepnutý do nočního režimu, tento kontakt zavolá, telefon napřed zavibruje a poté začne zvonit nižší hlasitostí, než používám přes den. Dojde také k automatickému přepnutí do Standardního (denního) režimu, proto je v předchozím makru vytvořena podmínka, že ke ztlumení dojde ve chvíli, kdy je telefon v režimu Standard – vyřídím si hovor a MacroDroid opět vypne všechny vyzvánění. Jinak by hlasitost zůstala již na tišší úrovni a dovolal by se tak kdokoliv další.

[appbox googleplay com.arlosoft.macrodroid]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/macrodroid/“/]

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, mám dotaz týkající se pár aplikací, neboť jsem si právě změnil stock ROM od samsungu na mé Galaxy S3 na CyanogenMod 10.1.3, který je skvělý, ale postrádám v něm pár aplikací. Tak se chci zeptat, zdali existují nějaké alternativní aplikace. Například pohybové ovládání (zastřešením aktualizuje, obracenim displejem k zemi tak přestane hrát hudba, při psaní SMS přiložit k uchu, aby začal daný kontakt vytáčet apod.), další snímání očí, aby displej zůstal vzhůru a poslední Úsporný režim. Neboť ten CyanogenMod je žrout jak blázen. Myslím že program s pohybovými funkcemi už byl nějaký recenzovaný, ale nemohl jsem jej dohledat. Děkuji moc za odpověď.

    • Priznam se, ze konkretni aplikace neznam. Nicmene co hledate mozna najdete na tomto foru: http://androidforum.cz/

      Ale pokud vam cyanogenmod zere moc baterky, zvazil bych jeho nahradu za jinou ROM.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře