Při čtení různých recenzí na všemožné telefony a jejich operačních systémů (a hlavně při pročítání příslušných diskuzí) jsem dospěl k několika otázkám: Jak působí přechod mezi platformami na obyčejného uživatele? Jsou rozdíly mezi systémy až tak markantní? Jsou dnes telefony Nokie a jejich WP8 tak hrozné, jak říká cca polovina diskutujících androiďáků?
A tak jsem se po třech letech fungování na Androidu odhodlal k vyzkoušení Windows Phone 8. Pro tuto změnu jsem si vybral telefon Nokia Lumia 820.
Vzhled a ovládací prvky
Vzhled Lumie 820 se, v porovnání s mými dřívějšími telefony (pro připomenutí: Samsung Galaxy Ace a Huawei Honor), nijak zvláště nevybočuje. Další jednoduchý obdélník, jehož boky jsou nyní ozvláštněny jejich zaoblením. Přední straně dominuje displej o úhlopříčce 4,3 palce. Nad displejem se nachází reproduktor, senzor přiblížení a okolního světla, dále přední kamera a logo Nokia.
Pod displejem jsou pak tři softwarová tlačítka – Zpět, Domácí obrazovka (aka logo Windows) a Hledat.
Boky a záda telefonu jsou z jednoho kusu lesklého plastu, který si občas zavrže. Zvláště na levém boku a uprostřed zad. Na zadní části telefonu nahoře je vedle sebe umístěna dvojice přisvětlovacích diod, fotoaparát a logo výrobce fotooptiky: Carl Zeiss. Ve spodní části zad telefonu jest znovu logo výrobce.
Na horní hraně testované Lumie se nachází pouze zdířka pro klasický 3,5mm jack. Na pravém boku je toho podstatně více – kolébkové ovládání hlasitosti, uprostřed tlačítko pro zapnutí/vypnutí a dole mechanická spoušť fotoaparátu.
Dolní hrana pak ukrývá port pro microUSB a vpravo od něj reproduktor pro hlasitý poslech. Levý bok Lumie je bez jakéhokoliv ovládacího prvku.
Celkový vzhled telefonu na mě působí čistě a jednoduše. Rozhodně chválím Nokii za dvoustupňovou spoušť fotoaparátu!
Nicméně..
Kterého „ehm“ mamlase napadlo dát zapínací tlačítko doprostřed boční hrany? Pravidelně se mi stává, že když zvedám telefon ze stolu, nechtěně jej rovnou „probudím“. Tutéž výtku aplikuji i na reproduktor pro hlasitý odposlech, umístěný na spodní hraně. Při hraní „naležato“ si totiž reproduktor pravidelně zakrývám prstem a tudíž si nechtěně tlumím zvuk. Na druhou stranu musím ale uznat, že pro přehrávání hudby je to vlastně ideální místo. Nemusím tak telefon pokládat displejem dolů, aby byl zvuk slyšet nezkresleně.
Displej, fotoaparát, senzory
Jak již bylo zmíněno, Nokia Lumia 820 disponuje 4,3palcovým displejem, s rozlišením 800 × 480 bodů. Displej je typu AMOLED, což zajišťuje opravdu špičkové podání barev a čitelnost, a to i při sníženém jasu, případně na ostrém slunci. Citlivost displeje je možné nastavit na dvě úrovně: Normální a Vysoká, přičemž druhá volba umožňuje ovládání dotykového displeje i v rukavicích.
Hlavní fotoaparát testovaného telefonu má rozlišení osm megapixelů, automatické ostření a duální LED. Zvládne také natáčet Full HD video. Nastavení fotoaparátu jest relativně chudší, např. volba rozlišení snímků chybí úplně, u natáčení videa je výběr ze dvou režimů – 720p a 1080p. Navíc mi, při pořizování fotografií, přijde malinko nelogické zoomování, které neprobíhá pomocí kolébkového ovládání jako u mých androidích telefonů, ale pomocí multidotykového ovládání.
Výsledné fotografie jsou vcelku kvalitní, a to včetně fotek, focených s maximálním zoomem. Tedy při ideálním osvětlení. S ubývajícím světlem narůstá šum a ztrácí se věrnost barev a detailů.
Pro videohovory je připravena čelní VGA kamera, kvalita výsledného videa a fotografií budiž raději ponechána bez povšimnutí.
Senzor přiblížení pracuje tak jak má a jak se od něj očekává. Displej zhasíná a znovu se aktivuje plynule, bez větších časových prodlev. Stejně tak senzor okolního světla pro potřeby volby Automatický jas. Jas displeje se aktualizuje rychle i při prudkých přechodech ze světla do šera.
Jedna z věcí, které mě na testované Lumii 820 mrzí, je absence notifikační diody. Například příchozí e-mail či SMS je oznámen pouze velice krátkým zavibrováním telefonu, kdežto zpráva přes WhatsApp je oznámena nejen (opět) krátkým zavibrováním (případně zvukovým signálem), ale i krátkodobým rozsvícením displeje.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/15a5a55a/“/]
Ovládání systému WP 8, GPS, baterie
Nokia Lumia 820 běhá na dvoujádrovém procesoru o frekvenci 1,5 GHz, kterému je nápomocen 1 GB RAM. Spolu s Windows Phone 8 zajišťuje tato trojice svižný a bezproblémový chod telefonu a jeho rychlé odezvy. Opravdu neskutečně rychlé! U spouštění či uzavírání aplikací a her to samé. Až se zdá, že animace, provázející např. otevírání složek s fotkami, slouží pouze k záměrnému zdržování uživatele.
Celkově mám ale dojem, že Windows Phone 8 je pro nenáročné uživatele a ne pro takové „hračičky“, jako jsem zrovna já. Ona ta rychlost systému je totiž krutě vykoupena nemožností jakkoliv si telefon personifikovat, či upravit „ku obrazu svému“. Chcete si dát svou oblíbenou fotku Vašeho miláčka (přítelkyně/přítele/domácího zvířátka) jako pozadí plochy? Nemožné!
Chcete si přiřadit různé vyzvánění k různým kontaktům? Smůla! Rádi byste si nastavili profily vyzvánění? Zapomeňte!
Jediné, co je vám dovoleno upravit, je pozadí zamykací obrazovky, barevný motiv dlaždic, či přidání nové dlaždice ze seznamu aplikací (případně kontaktů) na hlavní plochu. A ta může být snad nekonečně dlouhá. Jen pro představu – každou dlaždici lze mít ve dvou velikostech. Malou a velkou. Na obrazovku se bez scrollování vejde matice 6 × 4 malých dlaždic. Velká = čtyři malé. Některé dlaždice (např. Kalendář, Lidé a pro mě nepochopitelně i WhatsApp) mohou být celkem ve velikostech třech, přičemž největší je o velikosti dvou velkých. Jinak si všechny dlaždice prohazujte, zvětšujte a zase zmenšujte, přidávejte a zase odebírejte, vše dle libosti.
Mimochodem, na konci seznamu dlaždic je umístěna malá šipka, ukazující vpravo. Po jejím tapnutí se přesunete do menu (seznamu app). Proč je na to zvláštní ikona, když do toho samého menu se dostanete odkudkoliv z plochy pouhým tažením zprava doleva, to jsem opravdu nepochopil. Seznam aplikací je seřazen podle abecedy a obsahuje fulltextové vyhledávání. Nicméně je to „pouhý“ seznam aplikací, seřazených jednotlivě pod sebou.
Zvláštním druhem jsou takzvané Živé dlaždice (Live tiles), které jsou dynamické a mohou se dle situace měnit – např. Kalendář, Počasí, apod. Nevýhodou je, že si je, kromě jejich velikosti, nemůžete nijak upravit – např. u kalendáře je pouze denní zobrazení.
Přestože Windows Phone 8 nemají oproti Androidu žádné widgety, milovníci sociálních sítí (vyjma Google+) mohou být spokojeni. Hned při prvním zapnutí telefonu jsem byl dotázán na možnost přidání účtů pro Facebook, Twitter, LinkedIn, GMail, a další. Příspěvky ze sociálních sítí se zobrazují v dlaždici Lidé, takže si ve výsledku ani nemusíte instalovat jejich příslušné aplikace. Je mi však jasné, že to stejně každý udělá.
K pohodlnému ovládání telefonu mi chybí ještě pár věcí. První z nich je notifikační lišta. Na základní obrazovce se zobrazuje pouze čas, po tapnutí do miniaturních prostor, kde se lišta očekává, zobrazí se na 10 sekund další údaje – např. síla signálu, typ připojení, grafický stav baterky, a podobně. Veškeré informace o počtu zmeškaných hovorů, přijatých SMS či e-mailu jsou pouze číselně uvedeny u příslušné dlaždice. Chcete si ale z lišty zapnout/vypnout wifi či bluetooth? Vlezte si pěkně do nastavení telefonu, kde teprve vyhledáte příslušné přepínače. Pro toho, kdo častěji manipuluje s WiFi a Bluetooth, je to zdlouhavé a nepohodlné. A kdo chce aspoň trochu ušetřit na baterce, měl by se k tomuto přepínání uchýlit. Řešením je stáhnout si nějakou aplikaci, na Windows Store jich je naštěstí mraky.
Stejně tak non-user-friendly je ovládání hlasitosti. Ptáte se, co je možné na tak jednoduché věci pokazit? Kolébkové tlačítko sice funguje tak jak má a jak se od něj očekává, ale proč je nastaveno třicet stupňů hlasitosti? A hlavně – proč je nastavený stupeň hlasitosti shodný jak pro vyzvánění, tak pro hry, případně hudbu? Takže si představte situaci, kdy jedete MHD do školy/práce a pro zkrácení času hrajete nějakou hru. Abyste nerušili okolí, zvuk máte úplně ztlumený. Najednou MHD zahlásí vaši výstupní stanici a vy na poslední chvíli vypnete hru, strčíte mobil do kapsy a rychle prcháte ven. A mobil v tu chvíli už neslyšíte vyzvánět, protože jeho zvuk je stále ztlumený.
Další věcí, která mi chybí k pohodlnějšímu ovládání je seznam aplikací s podrobnostmi – např. jakou mají velikost, zda jsou nějaké z nich aktuálně spuštěné a tak dále.
Nicméně Lumia 820 obsahuje spoustu předinstalovaného nokiáckého softwaru, u kterých je nutno podotknout, že většina z nich je minimálně zajímavých a stojí za to je vyzkoušet.
Mnou nejoblíbenější:
HERE Drive+:
Plnohodnotná navigace, kterou lze používat offline. Nutno stáhnout mapový podklad (např. celou ČR) předem. Je ale pravda, že v offline modu nezná popisná čísla a občas vyzkouší vaši pozornost, když vás s ledovým klidem pošle do jednosměrky.
Chytrý fotoaparát:
Aplikace, která v rychlém sledu provede sérii pěti snímků, ze kterých si pak vyberete ten nejlepší.
HERE City Lens:
Pokud často cestujete, bude se vám tato aplikace docela hodit. Jedná se o body zájmu v okolí (Jídlo a pití, Ubytování, Nákupy, Památky, atp.). Seznam míst se zobrazuje ve třech polohách – telefon na výšku – pouhý seznam; telefon na šířku – aktivuje se foťák, ve kterém se vám ukáže směr daného bodu zájmu; telefon na šířku „naplocho“ (např. položený na stole) – mapa s body zájmu.
GPS modul v Lumii 820 je opravdu rychlý a citlivý. Jak u map či navigace, tak i třeba u Foursquare. Zvláště u Foursquare je rychlost opravdu citelná. Např. v budově naběhnou check-iny do deseti sekund, do dalších pěti se upřesní vzdálenost. Ve volném prostranství je to téměř okamžité a přesné na zhruba 50 metrů.
Dodávaná baterie je o kapacitě 1650 mAh. Kapacita to není nijak závratná, přesto neurazí. Při běžném používání (v mém případě celý den zapnuta data a GPS, cca čtyři hodiny zapnutá WiFi, hodinu zapnutý Bluetooth se spárovným handsfree, tři pětiminutové hovory, pět SMS, půl hodiny hraní her a stejnou dobu poslech hudby) vydrží telefon zhruba jeden den.
BFU testy
Mé testy opět probíhaly pomocí oblíbených aplikací a her.
- Barcode Scanner – Už samotný předinstalovaný vyhledávač Bing umí vyhledávat QR a kódy Microsoft Tag. Sám zaostřuje, nicméně nepoužívá přisvětlovací diodu. Stejně tak doinstalovaná aplikace Barcode Scanner, která umí skenovat až sedm druhů kódů a sama umí zaostřovat, nicméně přisvětlovací diodu opět nepoužije.
- Foursquare – Jakožto „závislý“ uživatel jsem opravdu nadšený z rychlosti GPS, a to i uvnitř budov. Zvláště oceňuji, že sama aplikace postupem času zpřesňuje vzdálenosti check-inů.
- Bubble Blast 2 – Logická hra (naše recenze je ZDE) – fungovala bez sebemenšího zaváhání, a to i v případě spuštění více aplikací najednou. Oproti Androidu však zatím obsahuje „pouze“ patnáct úrovní (každá obsahuje sto levelů) a v případě vyhrání úrovně se zobrazí „Upozornění: Příznivé hodnocení na Android marketu nás povzbuzuje…“, což na Windows Phone působí vcelku komicky.
- Jetpack Joyride – Plošinová „lítačka“ – též fungovala naprosto bez problémů, i v případě multitaskingu. Pro ukládání postupu ve hře vyžaduje připojení k Xbox účtu.
- Angry Birds Space – Má cenu je přestavovat? I tato hra běžela v naprostém pořádku, a to opět i v případě spuštění více aplikací najednou.
- The Amazing Spider-man – Tato 3D hra, která při instalaci vyžaduje více než půl gigabajtu prostoru, se ani jedinkrát nekousla a nespadla i při multitaskigu.
U všech her jsem zkoumal jejich chování, když jsou spuštěny na pozadí. (V tomto případě myslím spuštění všech her zmíněných her (plus tři další) najednou)
Co říci závěrem?
Jedním slovem – překvapení! A to dokonce v dobrém slova smyslu. Telefon je pěkně a bytelně zpracovaný. Systém, i přes některé menší nedostatky, vyladěný a svižný a ani jednou za čtrnáct dní mi nespadnul a nekousnul se, a ani jednou jsem telefon nemusel restartovat.
Mé počáteční obavy se tedy naštěstí nepotvrdily a ona polovina diskutujících (viz začátek) se opravdu mýlí! Dokonce si troufnu vyslovit i jednu hypotézu:
Pokud někdy dojde k úplnému útlumu low-endových tlačítkových telefonů, Windows Phone 8 mají velkou šanci je nahradit, zvláště pak u starších generací. Jsou jednoduché, přehledné, rychlé. Prostě ideální pro nenáročného uživatele.
Ideální za předpokladu, že se poněkud změní cena, která dnes opravdu není ideální. Před půl rokem se cena testovaného telefonu pohybovala kolem 13 tisíc korun. Dnes je cena na 5,5 tisících za šedivku, jinak zaplatíte 6500 až 10 000 korun, pokud telefon pochází z oficiální distribuce.
Jinak máte možnost si dokoupit nejen jinak barevné zadní kryty, ale i kryt, umožňující bezdrátové nabíjení. Stojí asi pětistovku. A dalších 1500 korun dáte za samotnou bezdrátovou nabíječku.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/l820rec/“/]
Největší klady
- svižnost Windows Phone 8
- hlasitý reproduktor
- většinu „A“ her ve Store lze vyzkoušet bezplatně
- některé předinstalované Nokia aplikace jsou rozhodně zajímavé
- překvapivě rychlý prohlížeč Internet Explorer
- citlivá a rychlá GPS
- kvalitní a silný příjem wifi
- displej a zobrazování barev
- LTE, NFC
Největší zápory
- vyšší hmotnost telefonu
- nedotažený systém
- absence notifikační diody
- absence personifikace (možnost výměny zadního krytu neberu)
- živé dlaždice – preferuji widgety
- poněkud chudší elektronické tržiště
- jednotná hlasitost pro všechno
- špatný přístup k přepínacím prvkům
- nesmyslně umístěné zapínací/vypínací tlačítko
- měsíční přehled kalendáře je absolutně k ničemu, neb nejsou vůbec čitelné uložené úkoly
Za zapůjčení mobilního telefonu Lumia 820 děkujeme českému zastoupení společnosti Nokia
Tak na tohle musím reagovat: Jsem závislák na technologiích a proto mám telefon s Androidem, kde si můžu dělat co se mi zlíbí (navíc léta používám gmail a tahle platforma k němu prostě pasuje) a v práci jsem dostal telefon s W8 (konkrétně HTC 8S) a musím říct, že jsem nenašel jedinou věc, která by se mi opravdu líbila:
– klávesnice se neumí roztáhnout přes celý displej – to je asi největší mínus
– notifikace zmeškaných událostí je prostě mizerie oproti androidu, kde stáhnutím lišty vidím všechno kolikrát i spopisem a ještě to můžu i rovnou odstranit
– notifikace signál, wifi, budík, atd … prostě to mám v androidu pořád na horní liště a vím co můj telefon dělá
– přepínání čehokoliv – prostě android je v tomhle top (mám CM 10.2 – 4.3); u WP8 musí člověk prohrabat půl nastavení aby vypnul zapnul třeba GPS nebo WiFi, samozřejmě, že používám zkratky ze storu, ale ani ty nejou to pravé a když má člověk hodně aplikací ke kterým chce mít přístup na jeden klik tak to prostě musí zahrabat někam dál … v androidu mám všechno na první obrazovce a když chci něco přepnout tak stáhnu lištu
– živé dlaždice vs. widgety – no tak to je prostě nebe a dudy na androidu můžu mít cokoliv (např. agendu kalendáře na 5let dopředu) a to se týká i hodin, počasí, informace o čemkoliv kdekoliv …
psal bych dál …. ale má to cenu? prostě souhlasím se závěrem, že WP je pro BFU a Android je pro lidi, který nad tím jsou ochotni možná chvíli přemýšlet, resp. nejsou uplně mimo a pochopí ledasco (a že si myslím, že android není složitej, jen prostě nabízí možnosti, který dost lidí neumí využít)
Zial mas HTC.. Notifikacie snad nikdy vediet nebude..
Nokie to budu vediet.. uz to ukazuju leaky.. v tzv. Glance..
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ZCNlDXICySw
Tak na tohle musím regovat také:
– máte pravdu,
– máte pravdu,
– prostě máte pravdu! B-))
Popravdě: Šel jsem k operátorovi pro „zastřihnutí“ SIMky (právě kvůli této recenzi) a zrovna tam prodejce předával nějakou Lumii pánovi, jemuž mohlo být odhadem 60+. Docela jsem se zděsil, kam až honba za prodanými produkty dokáže zajít. Jenže pak jsem se pustil do testování a po 14 dnech jsem si (v souladu s mou vyslovenou hypotézou) dokázal vcelku živě představit svého otce (věku stejného 60+), jak Lumii používá.
Nicméně: Ano, jsem androiďák; Ano, jsem hračička; Ano, z těchto dvou důvodů si sám WP8 nepořídím; rozhodně jej ale respektuji jako plnohodnotný OS, tedy aspoň pro určitou skupinu uživatelů.
1. Klávesnice se umí roztáhnout skoro přes celý displej(Mohla být větší, to je pravda. Jsou to pitomci.).
2. L820 nemá sice notifikační diodu, ale hned na první obrazovce ty notifikace jsou všechny(jsou celkem malé, asi proto jsi si jich nevšiml)!
3. Přepínání Wi-fi a GPS na Androidu – 1x posunutí + 1x klik, na WP8 2x klik.
4. Dlaždice vs. widgety – netroufám si tvrdit co je lepší, ale zdá se mi to hodně podobné.
Hlavní nedostatek WP8 je mnohem menší nabídka aplikací, chybí mi hlavně ty hodně kvalitní. Pro méně a středně náročné uživatele(také mezi ně patřím) není co řešit, vyberte si podle vzhledu a pocitu, oba systémy(Android, WP8) jsou výborné.
Zajímavá recenze, škoda že to nedělal někdo trochu víc nezaujatej, to je jak kdyby si nechával Jobse rozhodovat kterej mobil je nejlepší.
Všichni vychvalujou android ,ale to že si u androidu vykupuješ plynulost systému to nikdo nezmíní ,když si koupíš nokii 520 určitě uděláš 100x líp než když si koupíš android za stejnou cenu. V této cenové kategorii jsou všechny androidy prostě odfláknutý.
A to vůbec nezmiňuju rozdělení ekosystému androidu, milión verzí a každej telefon má jinou, mluvíte tu o androidu, přitom každej výrobce si do toho cpe vlastní nástavby atd a kdo z vás vyzkoušel čistej android ?
Já sem zvědavej za 10 let kde bude android, protože to se všechny tyhle neduhy začnou projevovat.
1. Nic ve zlém, ale četl jste opravdu CELÝ článek??
Hned v druhém odstavci kapitoly „Ovládání systému WP8,…“ potvrzuji Váš názor na plynulost a rychlost systému. Sice přesně opačným příkladem, přesto to uvádím.
Btw: manželka mi po přečtení některých reakcí na FB poslala následující: „Netušila jsem, že přístroj může budit takové vášně. Podle mě je to stejné jako bys psal o Spartě a ozývali se fanoušci Slávie. Ti lidé nepochopili, že výrobky jsou rozmanité právě proto, aby si každý našel ten, co mu vyhovuje?“.
A navíc – viz závěr mé předchozí rekace: „WP8 rozhodně respektuji jako plnohodnotný OS, tedy aspoň pro určitou skupinu uživatelů.“
Můj komentář byl spíš směřován na „s3icc0“, typy lidí co nedokáží nic ocenit, mají klapky na očích a před nimi jen velký nápis ANDROID. Takový mam pocit z toho komentáře, zajímalo by mě jestli je taková hračička že má na PC Linux, přeci jen android je založen na jádru linuxu a hodí se to k sobě nějak tak víc ! 😀
Článek byl napsaný hezky, jen prostě nemusím zarputilé vyznavače té či oné platformy, přijde mi to hloupé a každá platforma má něco do sebe. Tak ať si každý vybere co bude chtít.
Ať je to Android, iOS, WP8, Black Berry OS, nebo symbian 😀 každý systém má své pro a proti myslím, že je zbytečné je srovnávat a jestli tam jsou dlaždice ,nebo widgety každému sedí něco jiného a objektivně podle mého nejde rozhodnout co je lepší.
Zajímavé by podle mého názoru bylo nějaký test který srovná jak systém dokáže hospodařit s baterkou, za jak dlouho se spustí, jestli se po měsíci používání značně nezpomalí atd…
OK, beru..
I proto jsem se odhodlal k tomuto „srovnávacímu testu“, abych potvrdil či vyvrátil názory některých diskutujících (převážně androiďáků). Tedy názory typu: „WP je od mrkvosoftu, tudíž je to AUTOMATICKY sr..ka.“ apod.
Jsem rád, že za sebe mohu s čistým svědomím říci, že není! Ale nevybral bych si ho.. B-)
Jinak Váš námět měsíčního srovnávacího testu (tzn. různé platformy OS na HW podobných strojích) určitě stojí za uváženou. Největší potíž však vidím v samotné délce testu – pravděpodobně nebudou společnosti ochotni zapůjčit přístroje na takovou dobu, a hlavně si nedokáži představit situaci, že měsíc funguji na 3-4 přístrojích zároveň, přesto každému věnuji stejnou „péči“.
Osobně nejsem „recenzent z povolání“, ale obyčejný pracující „nadšenec“. B-)
Článek je brak hodící se na bulvár…
V nadpisu je jasně napsané srovnání Android vs WP8, to se nekoná protože polovina článku je o Nokii, načeš se hodnocené telefonu objevuje v plusech a mínusech.
Redaktor měl očividně telefon v ruce jen po dobu jeho hodnocení, například do listu aplikací stačí hlavní obrazovku posunou doleva.
Na odemykací obrazovce je možnost vložit notifikace skoro ze všech aplikací. Takže jeden celý celek článku je absolutně nepřesný, po odemčení se ocitáte na hlavní obrazovce kde také vidíte co máte zameškané.
Pro zapnutí nebo vypnutí wifi, bluetooth nebo gps si můžete vložit dlaždici, ta to sice neudělá za vás ale okamžitě vás přesune do části nastavení kde se to dá učinit.
Aktuálně spuštěné aplikace se zobrazí při pouhém podržení tlačítka zpět.
atd atd.
Jediné v čem má autor naprostou pravdu je naprosto debilní ovládání hlasitosti!!
Takže v rámci nějaké zbylé důstojnosti tohoto webu bych doporučil autorovi svůj článek stáhnout, WP8 GDR2 chvíli používat a pak něco psát 😉 Protože většina problémů co píše je jen z toho důvodu, že je zvyklý na android kde to funguje jinak a není schopný stejnou funkci používat jinak.
Vážený Lukasi,
rozhodně Vám děkuji za Váš názor, nicméně si dovolím v některých bodech s Vámi nesouhlasit, případně se doplnit.
– Především: Představte si situaci, že jste „Běžný Franta Uživatel“, který doposud nemá žádnou zkušenost s dotykovým telefonem, chcete ho vyzkoušet, ale nechce se Vám investovat kdovíkolik tisíc. Jdete tedy do obchodu s mobily (případně za svým mob. operátorem) a pořídíte si jeden z nejlevnějších dotykáčů, který je k mání. Troufám si odhadnout, že na 98,63% bude s Androidem. Chvíli si s ním hrajete, zkusíte si stáhnout pár aplikací a pak s ním stejně akorát voláte, píšete SMS, hrajete dvě-tři hry a používáte dvě-tři app. Cca rok s mobilem vydržíte, a pak se začnete poohlížet po něčem novém, lepším.. Napadne Vás myšlenka – „Co zkusit třeba Nokii?? Když jsem měl ještě tlačítkový telefon, byl jsem s ní docela spokojený.. Ale on má vlastně nějaký ty windowsi. Má cenu je zkoušet??“.
A přesně pro tyto BFU se snažím psát a srovnávat. Jsem BFU, píšu pro BFU a hlavně – nestydím se za to! B-)
– Ano, telefon jsem měl v ruce po dobu recenze – v mém případě to znamená cca 14 dní. První týden si s ním hraji, druhý týden své poznatky sepisuji. Předpokládám, že takto to u recenzí funguje..
– Možnost posunutí hl. obrazovky doleva za účelem zobrazení listu aplikací JE ve článku zmíněna. Spíš jsem se podivoval nad tím, proč je pod dlaždicemi umístěna (dle mého názoru zcela zbytečně) šipka, která Vás tam přesměruje taktéž.
– O seznamu spuštěných (max. tuším osmi) app vím, ale proč je nemožné je ukončit? Také jsem nenalezl seznam app s podrobnostmi, např. jejich velikostí.
– Děkuji Vám aspoň za jednu pochvalu (za hlasitost).. B-)
PS: Opravdu nejsem redaktor! Spíš bych se nazval BFU, občasným recenzentem/pisálkem či autorem článku.. B-)
No kdo nemá ze začátku na dobrý telefon nekoupí si ho ani za rok. BFU si koupí levný dotykáč bez OS, ti lepší s OS ale budou ho používat dokud bude fungovat.
Kdo si koupí telefon s Wp8 naučí se s ním a bude spokojený.
Většina nápověd jako je ona šipka pod hlavní obrazovkou je pro toho Frantu co má poprvé chytrý telefon.
Teznam aplikací je v nastavení v kontrole uložiště se dá zjistit velikost aplikací, map, fotografií prostě všeho také kolik využívá mobilních/wifi dat.
Vypnout aplikaci můžete po jejím otevření pomocí šipky zpět (ano je to nešikovné) našetěstí se to má s GDR3 změnit a půjde je zavřít přímo z obrazovky běžících aplikací.
Na GDR3 si ale musíme počkat ještě tak 1-2 měsíce.
No vidíte.. A zrovna já ve svých mobilech takříkajíc „rostu“. První koupě byla Vodafone 845, následoval Samsung G Ace, aktuálně mám Huawei Honor (viz začátek mého předchozího článku: http://svetaplikaci.tyden.cz/bfu-hodnoti-a-srovnava-alcatel-one-touch-993d/) a teď mám políčeno na Nexus. Buď „starší“ čtyřku, nebo si rovnou počkám na pětku.
Jinak s Vámi naprosto souhlasím v tom, že pokud si (jakožto BFU) pořídím jako svůj první dotykáč mobil s WP8, budu nadmíru spokojený! OS je to jednoduchý a neskutečně rychlý.
Pochopte ale prosím, že já WP8 v žádném případě nehaním (oproti některým diskutujícím, zvláště pak na mobil.idnes.cz)! Ale pokud jsem BFU a přesto „hračička“, který navíc začínal na Androidu, pak mi WP8 prostě v celkovém výsledku nevyhovují.
Ano uznávám že článek WP8 nehaní ani jej nedoporučuje. Jen je prostě nepřesný.
Naprosto souhlasím, dlším omylem v článku je npř. nemožnost vyzvánění odlišně pro jednotlivé kontakty. Toto lze a není to problém……. Uvedené chyby v článku svědčí o jediném – není to recenze ani srovnání, je to jen pokus o cosi. No přijít ke zkoušce s atkovými znalostmi tak mě vyrazí už ve dveřích.
Ještě malé doplnění:
Mé testování probíhalo v době, kdy aktualizace Amber a GDR2 nebyla volně dostupná.
Mobil byl odevzdán ještě před vydáním tohoto článku: http://svetaplikaci.tyden.cz/jak-nahrat-aktualizace-amber-a-gdr2-na-telefon-nokia-lumia-820/
GDR2 není „volně“ dostupné doteď, nejlepší je nasilně telefon donutit aby uznal že aktualizaci potřebuje, nejlépe tím že se pokusíte nainstalovat aplikaci fungující jen na GDR2. Mě to šlo skvěle, telefon napsal že pro tuto aplikaci je zastaralý a ejhle, najednou když jsem dal vyhledat aktualizace, byla GDR2 dostupná O:)
Když tak o tom přemýšlím, nebylo by na škodu mít český web o windows phone 🙂 pak by uživatelé věděli kam pro rady.
No, a jsme doma! Tedy já osobně na hotelu.. B-))
Osobně si myslím, že náš Franta nebude prohledávat různé weby a fóra a zjišťovat, zda už je možné „vynutit“ si tu a tu aktualizaci..
Upřímně – během mého testování mi telefon sám nabídl dvě menší aktualizace. Co nastalo z mé strany? Klik, klik a jelo se dál močálem černým, kolem bílých skal (tedy volná parafráze mého oblíbeného klasika).. B-)) Ve výsledku ani nevím, co jsem si vlastně aktualizoval. Vždyť mi to nabídl přímo výrobce mého OS, tak proč bych mu nedůvěřoval?
Samozřejmě u app třetích stran si dávám daleko větší pozor! B-))
Rozhodně děkuji za diskusi, ze které si beru min. jedno doporučení. Vždy uvést (např. formou screenu) aktuální (čili testovanou) verzi OS! B-)
O tom pocujem prvykrat… Je appka nieco ako Update Pusher, ktora kontroluje krajiny. Ze update nebol dostupny zaviselo iba a len od toho pre aku krajinu bol dostupny a ci sa jednalo o brand.. Tusim CV cz-sk nema/l OTA dodnes. Ale klasicky reflash bol dostupny uz 2.8. Jednoducho medzi krajinami je rozdiel.. Napr. Verizon L520 vie double tap to unlock ale L520 pre zvysok sveta to ma zablokovane. Zial exkluzivne veci. Napr. Data Sense, donedavna funkcny iba opat vo Verizon a AT&T a dnes funguje kontrola dat rozne po svete. Zial kontrola dlzky hovorov+SMS je stale iba Verizon, AT&T only.. Treba to brat tak, ze niektori operatori si vybiju nieco exkluzivne a hoci len update, ktory pride o 2-3 tyzdne skor moze byt pre americkeho zakaznika rozhodujuci.
Pokial to ma byt objektivne, poziadal by som opat telefon na test ale uz s AMBER. Taktiez ked telefon vrzgal, je to na RMA. Tak ako kedysi sa pisalo o lietajucej baterke, tiez to bolo na RMA. Vdaka 2 recenziam, kde sa to vyskytli to proste kazdy riesil a povazoval za “standard“ telefonu.
P.S. Po pouziti wireless rechargeable cover je telefon ako beton..
na androidu je videt, ze je opravdu pro hracicky. Pro uzivatele, kterym nevadi, ze na vsechno musi pockat dele, nez je obvykle, je to skvely system. Jde na nem nastavovat spousta a spousta krasnych barevnych vylepseni. Obcas sice zamrzne, obcas se sam restartuje, ale to nadsenym androidakum nevadi.. Ten kdo ho ma, si ho brani, je na nej zvykly a kdyz prechazi nekam jinam, tak na novy system nadava, protozr byl zvykly na neco jineho. A ja takovymi uzivateli nepohrdam, naopak jsem rad, ze je tu dalsi konkurence. Jedine, co me desi na androidu je schranovani dat uzivatelu a podstrkavani reklam.
Vubec si nemyslim, ze by WP8 byl pro mene narocne uzivatele. Ja sam se citim jako celkem narocny uzivatel, ale spise na pouzitelnost a rychlost, nez na barevnost. Spise bych to nazval tak, ze WP8 je pro uzivatele, kteri maji radi rychlost a vyladenost systemu..
Moje heslo – At si kazdy pouziva co chce a co mu vyhovuje a ne*ere se do konkurence, ktere ho*no rozumi
Po přečtení Vaší rezenze a komentáře k tomu,tak Vás kohokoliv z diskutujicích chci poprosit o několik informací a porad k mému problemu.Mám zajem v nejbliážší době koupit nový mobil ,jelikož mám již jeden z prvních Nokii N8 a je to asi sedmá nokie a jsem s ní velmi spokojen ale už mi nevyhovuje malá klavesnice pro psaní SMS a i některé ovládání prostě chtěll bych obnovit nové technologie u mobilu.Zašell jsem do několiíka obchodů,kde mobily prodávají ale i do některích specializovaných pro mobily a ptal jsem se na možnost poradit jaký mobil by mi doporučili a proč,rozhodl jsem se pro dva typy Nokia Lumia 1O2O a Samsung S4.Po nezajímavých informací,které mi poskytli jelikož to byli většinou tak zvaní podavačí a né odborní prodavači tak jsem chtěl oba typy mobilů ručně vyzkoušet a sám si je vyzkoušet v ovládání,ale bylo mi řečeno,že mají jen k vyzkoušení Samsung S4 ale v žádné prodejně Lumii 1020 k vyzkoušení neměli a někde je měli dokonce i ve vytríně.Jelikož jsem se již částečně rozhodl pro Lumii 1020 a nemám o tomto typu žádné přibližné informace,tak jsem chtěl Vás kohokoliv požadat o informace jaký je rozdíl mezi typem Lumia 820 a 1020 a nemylím u kamery a foto jelikož to vím ale v inovacích a technice a vybavení preferuji ovládaní internetu,zprávy z mailu,skype,facebook,GPS a další podobné informace,které bych si mohl stáhnout,protože rád cestuji i po Evropě.Z toho co jem četl v recenzi a v komentářích se řadím do skupiny BFU ale umím si částečně s nynější technikou poradit i když častečně s pomocí vnuka i když jsem byvalý televizní mechanik.Rozhodovalo u mě pro výběr typu kamera s fotoaparatem i když ostatní vybavení přístroje a ovládaní mě také velmi zajímá i když mi brzo bude 7O let.
Dobrý den pane Kutnohorský,
pokud se rozhodujete mezi Lumií 820 a 1020, těch větších rozdílů je minimum a záleží hodně na Vás, zda a jak moc budou pro Vás rozhodující. Operační systém obou telefonů je shodný a tedy i jeho ovládání. Je jednoduchý, rychlý.
Pro Lumii 1020 hovoří následující:
– lepší foťák s xenonovým bleskem (41 Mpix vs. 8 Mpix u Lumie 820)
– vyšší rozlišení displeje (1280 x 768 vs. 800 x 480 u Lumie 820)
– větší interní paměť (32GB vs. 8GB u Lumie 820)
Pro Lumii 820 hovoří následující:
– cena (5.189 – 10.999 Kč vs. 13.845 – 19.779 Kč u Lumie 1020; ceny převzaty z Heureka.cz k dnešnímu dni)
– podpora paměťové karty (Lumie 1020 vůbec nepodporuje)
– vyměnitelná baterie (Lumie 1020 má integrovanou)
Teď opravdu záleží na Vašich preferencích a také k čemu bude Váš nový telefon převážně sloužit. Troufám si odhadnout, že (krom základního volání, psaní SMS) foto, soc. sítě, navigace.