Pondělí, 16 prosince, 2024
DomůRecenzeVýběr: Užitečné aplikace pro blížící se školní rok

Výběr: Užitečné aplikace pro blížící se školní rok

Prakticky nepřehlédnutelné nákupní šílenství, které propuká několik dní před začátkem školního roku, je v plném proudu. Proto jsme se rozhodli, že letos přidáme také své želízko do ohně, a to v podobě výběru aplikací, které by se vašim ratolestem mohly v nadcházejícím školním roce hodit.

Jelikož náš výběr obsahuje aplikace, které se zaměřují na rozdílné věkové skupiny, pro přehlednost začneme od těch úplně nejmenších. V úvodu by měli zpozornět rodiče, neboť nakoupené aktovky, pouzdra a zařezané tužky nemusí být jedinou přípravou do školy. V době, kdy jsou tablety a chytré telefony běžnou součástí domácností existuje mnoho způsobů, jak dětem neoblíbenou výuku zpříjemnit. Následující aplikace jsou toho důkazem.

Abeceda pro děti

Aplikaci s názvem Abeceda pro děti, z dílny českých vývojářů, jsme umístili hnedka na úvod výběru, neboť zvládnutí abecedy je jedním ze základních krůčků na dlouhé cestě za vzděláním, které musí každé dítě učinit. Bez pochyby existuje mnoho hmatatelných pomůcek k efektivnímu učení, proč však nevyzkoušet jednu v digitální podobě a navíc zdarma?

Po spuštění žádné protahování, žádná reklama, hned se zobrazuje obrázkové menu složené z osmi položek, tedy osmi miniher chcete-li. Na první pohled nenápadné obrázky, které mají symbolizovat danou minihru. Pokud jste si však minihru již nevyzkoušeli, zjistit její smysl z obrázku bude potřebovat trošku větší dávku představivosti než obvykle. Přesné znění úkolu se doslechnete tedy až po rozkliknutí, a to pomocí hlasového robota nesoucího příjemný hlas, skoro jako maminčin. Bez zapnutých zvuků je hra poloviční, ne-li třetinová.

Seznam dostupných miniher je následující: Abeceda, Velká písmena, Malá písmena, Najdi kartičku, Tvoření slov, Písmena ve slově, Pexeso, Najdi poslední písmeno. Každá hra má svůj specifický úkol, který se dozvíte po rozkliknutí, z hlasové instruktáže.

Závěr by se dal shrnout třemi slovy. Efektivní, nenucené, zábavné. Plná verze aplikace stojí €3,59, ale verze zdarma je zcela dostačující.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/abc/“/]

[appbox appstore id624579279]

sCool Math

Od malých předškoláků, či školáků se posuneme o pár ročníků výše, a to k aplikaci na procvičení malé násobilky. Aplikace sCool Math je zaobalena do jednoduché zápletky, aby nevyhnutelné počítání nepůsobilo hnedka tak hrůzostrašně: „Pomozte doktoru Cuckoovi rozluštit jeho počty“.

Designově dobře řešená aplikace nabízí při spuštění  jednoduché nastavení, kde si lze přesně vymezit početní kritéria, tak aby seděla na míru kterémukoliv školákovi. Prostřednictvím stupnice od dvojky do devítky se volí násobky k procvičení. Pokud chcete zvolit celou násobilku, vyberete devítku, pokud jen část, tak konkrétní číslo. Aktivováním funkce „zahrnout nižší násobky“ se ze zvoleného čísla stává tzv. číslo hraniční.

Obtížnost procvičování lze dále pak ztížit anebo ulehčit. Záleží, jakým způsobem jsou nastavené odpovědi. První možností je výběr správného výsledku metodou A, B, C. Druhá možnost, ta složitější, spočívá v zapsání správného výsledku do odpovědního políčka. Počet nesprávných odpovědí se odráží v pravém horním rohu, progresový panel najdeme v rohu levém.

Závěr

Jednoduše a hlavně efektivně řešená aplikace, která poskytne přesně to, proč si ji stáhnete. Chcete-li své dítě naučit násobilku hravějším způsobem, sCool Math je námi doporučená alternativa.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/sCool /“/]

[appbox appstore id654706794]

Lumosity

V polovině výběru se přesuneme od aplikací určených pro menší školáky, k aplikaci pro všechny věkové kategorie. V této části se zaměříme na lidský mozek, přesněji na to, jak jej trénovat, a jak z něj dostat to nejlepší. O aplikaci Lumosity se může s nadsázkou říci, že se jedná o mozkového kouče.

Projekt Lumosity založila skupinka neurologů, jejichž výzkum a následný program si klade za cíl vytrénovat mozek k lepším výkonům, mít tak jednodušší každodenní život a cítit se aspoň o trochu bystřejší. Do programu Lumosity se zapojilo již přes 40 milionů uživatelů a na webu Lumosity.com si můžete přečíst jejich zkušenosti. Nicméně zda trénink opravdu funguje, zjistíte nejlépe na vlastní kůži.

Aplikace je zdarma dostupná v Apple App Store, avšak její využívání v plné kráse je zpoplatněné tarifní sazbou €69,99 na jeden rok. Vyplatit takovou sumu za něco, o čem nevíte z hola nic, je nesmysl, proto v krátkosti přiblížíme funkce volně dostupné.

Během registrace, kterou musíme u takovýchto typů aplikací brát jako samozřejmost, se v rychlosti seznámíte s nabídkou poskytovaných služeb, neboť ty na nás neustále vyskakují a lákají na zaplacení ročního poplatku. Ke každému dni v  týdnu je určený jeden blok her, jakou má podobu, si ukážeme na bloku pro úvodní den.

K dispozici jsou tři zbystřující hry, přičemž každá je zaměřená na jinou dovednost. Pro trénování paměti je zvolena minihra s názvem Pinball Recall. Cílem je představit si vystřelenou kuličku z bodu A, která se na své cestě různě odrazí, a určit díru, do které spadne. Minihra byla navržena tak, aby rozvinula logické myšlení a pomáhala efektivně ztvárňovat nápady.

Druhá hra nese název Spatial Speed Match. Na začátku je promítnut obrázek složený ze tří obrazců – vyplněných a prázdných koleček, a cílem je určit, zda následující obrázek byl stejný jako ten předchozí. Takto se průběh opakuje, až do vypršení časového limitu. Tato minihra pomáhá myslet a reagovat rychleji.

Třetí a poslední volně dostupnou minihrou je Chalkboard Challenge. Jedná se o porovnávání dvou hodnot, ze začátku zadaných čísel, postupně pak jako příkladů k vyřešení. Touto aktivitou rozvíjíte schopnost porovnávat hodnoty a utvářet přesnější odhady.

Závěrem

Po každém bloku odehraných miniher se započítá denní skóre a vyzvání, abyste se vrátili zpět i zítra. Po týdnu pak můžete udělat závěr, jestli jste se v něčem zlepšili či nikoliv. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že zlepšení musí přijít v každém případě. Pokud máte po ránu dlouhou zahřívací dobu i volně dostupná verze Lumosity postačí k rychlému nastartování. Stačí pět minut hraní, abyste poznali, že z této aplikace mozek opravdu šrotuje.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/lumosity/“/]

[appbox appstore id577232024]

VŠ – test

Jako čtvrtou a poslední aplikaci, vybíráme pro všechny nerozhodné středoškoláky, kteří mají chuť dále studovat, ale neví jaký obor si zvolit. Aplikace od serveru jobs.cz  není žádnou novinkou, ale i tak stále dokáže poradit. Od tohoto testu nečekejte žádný výsledek typu, běžte na práva do Brna, ale pouze výběr alternativních oborů, které by vás podle zvolených odpovědí mohli bavit.

Test se skládá z šedesáti otázek a na výběr odpovědi máte přes dvacet sekund. Odpovědi vybíráte podle zadání. Ty jsou trojího typu: Který předmět máte raději, kterou činnost máte raději, a které zaměstnání byste dělali raději. Jednoduše zvolíte odpověď, která je blíže vašemu srdci. Po dokončení zadáte e-mail a aplikace zobrazí výsledek testu. Výsledek je výčtem oborů, na které se hodíte. V případě, že se vám vyhodnocená varianta zamlouvá, lze si navolit odběr novinek z daného oboru.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/v test/“/]

[appbox appstore id566296845]

Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře