Před patnácti lety, 3. května 2002, byla spuštěna česká verze internetové encyklopedie s otevřeným obsahem Wikipedia. V současné době obsahuje téměř 379 000 článků se zhruba milionem normostran textu. Souhrnně pak zabírají texty zhruba 1,9 GB prostoru.
„Denně v české verzi webové encyklopedie přibývá dalších 70 až 100 nových hesel, o víkendu více,“ uvedla řekla Petra Pejšová, výkonná ředitelka spolku Wikimedia Česká republika, zástupce nadace Wikimedia Foundation.
Každý měsíc podle ní navštíví stránky české Wikipedie lidé ze zhruba 3,5 milionu počítačů a tří milionů mobilních zařízení. Například v březnu na nich zadali přes 72 milionů dotazů, nejčastěji vyhledávaným heslem byl Touretteův syndrom, tedy vrozené neuropsychiatrické onemocnění.
O obsah encyklopedie se starají sami uživatelé – dobrovolníci, kteří do ní mohou jakékoli heslo přidat nebo ho upravit. Svá tvrzení ale musí doložit odkazem na důvěryhodný zdroj. U sporných tvrzení je pravidlem, že autor je na tuto nutnost upozorněn. Kvalitu obsahu hlídá zhruba 30 správců s určitými redakčními oprávněními a editoři, kteří se mohou k této práci zaregistrovat, což od založení české Wikipedie udělalo kolem 370 000 lidí.
Současná podoba české Wikipedie je od té původní před 15 lety vzdálená. Na úplném začátku v květnu 2002 encyklopedie například bojovala s kódováním české diakritiky. To dokládá i text, který zřejmě pochází z té doby a je součástí editace nesoucí nyní číslo jedna a zní: „Takze Cesi, do toho!!! 😉 Tak prvni, co musime vyresit bude kodovani naseho mileho jazyka … diskuse ke kódováni.“ Úplně nejstarší editace z května 2002 se podle Pejšové nedochovaly.
Zdroj:CTK