Úterý, 17 prosince, 2024
DomůRecenzeRecenze aplikací špičkových fotbalových klubů

Recenze aplikací špičkových fotbalových klubů

Na hřišti jsou svým pánem. Předvádějí špičkový fotbal, který lahodí oku a baví miliony lidí po celém světě. Přitahují pozornost i těch lidí, kteří se o sport nezajímají.

Jak si ovšem tyto celky vedou na poli, které jim není úplně tak domácí? Jaký servis poskytují uživatelům smartphonů a především svým fanouškům?

MyMadrid

Jazyk: Anglicky

Název mobilní aplikace španělského fotbalového celku se sídlem v Madridu. Jako malou reklamní pozornost novým uživatelům této aplikace vyskočí video shrnující všechny dosavadní úspěchy, při kterých chytnete pocit nostalgie a ujistíte se, že fandíte těm pravým, úspěšným.

Hlavní obrazovka je standardně znázorněna ikonou malého domečku a prostřednictvím ní se na hlavní obrazovku kdykoliv vrátíte. Důležitější však je to, co obsahuje. V horní části hnedka na očích je to nejvíce podstatné, a to výsledek z posledního utkání a informace o nadcházejícím zápase. Po rozkliknutí nadcházejícího zápasu dostáváme ještě podrobnější info včetně přístupu na chat, který je aktivní několik hodin před zápasem. Když rozklikneme minulý zápas zjistíme, vše potřebné pokud jsme zápas neviděli. Pro lepší představivost je k dispozici fotogalerie ze zápasu.

Níže je panel s poslední přidanou novinkou a reklama na televizi nebo na členskou kartu klubu. Všechny ostatní novinky pod ikonkou News můžete je komentovat a sdílet na sociálních sítích. V posledním panelu najdeme odkazy do fanouškovského obchodu, předprodeje vstupenek, přístup do komunity, odkaz na basketbalový klub se stejným názvem nebo nastavení.

Překvapení si necháváme na konec a to v podobě malé mini hry, která obnáší chytání penalt. Soupeř je náhodně vygenerován z řad ostatních uživatelů aplikace. Základní části brány jsou očíslovány. Naším úkolem je vycítit kam střela poletí a zmáčkout příslušné číslo.

Co se týče spolehlivosti, tak tady má aplikace své slabiny. Zdlouhavé načítání, pomalé odezvy po zadání příkazu, časté selhání aplikace spojené s následným výpadkem, po použití klávesnice si budete muset pár desítek sekund počkat, než zmizí. Někdy je lepší, když sami raději aplikaci vypnete a znovu zapnete, než čekat jak si aplikace s příkazem poradí.

V celkovém hodnocení aplikace poskytuje vše, co by obsahovat měla, ale je pomalá a nespolehlivá. Vývojáři věděli proč přidat minu hru jako její součást a mohou jen doufat, že tu šlamastiku okolo systémových chyb uživatelům alespoň trochu vykompenzuje.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/mymadrid/“/]

iOS | Android

ChelseaFC

Jazyk: Anglicky

Londýnský klub, který jako jediný ze všech velkoklubů anglické ligy nabízí svým fanouškům aplikaci zdarma. Ostatní celky svou oficiální aplikaci buď nepředstavili, nebo za ni požadují nekřesťanské peníze. Co fanoušek tohoto celku po stažení aplikace může získat?

Úvodní obrazovka je typově podobná jako u většiny těchto aplikací. Rozvržení je tedy následující: horní část reklama na klubovou televizi, níže poslední či následující zápas včetně aktuální ligové tabulky a ve spodní části přehled posledních novinek okolo týmu, klubu a hráčů. Cele grafické provedení je v klubových barvách, tedy modrobílá.

Sekci pod názvem Media můžeme rozdělit na dvě části. Jedna je pro prémiové uživatele a druhá pro všechny.  Bohužel jako už to bývá, to nejvíce ceněné je za poplatek a v našem případě je tomu právě také tak. Rozhovory s hráči, videa k pobavení z tréninků či klubové kabiny, ale stejně tak i sestřih důležitých momentů ze zápasu nebo předpremiéry zápasů, jsou zpoplatněné. Cena se pohybuje od 2,49 euro. Záleží na slevách nebo průběhu aktuální sezóny. Bez poplatku tak zůstali jen obrázky, chorály a tapety.

Celá jedna sekce s názvem Matches se zaměřuje na utkání. Najdeme zde podrobné rozpisy z odehraných utkání, včetně statistik informacích o důležitých momentech nebo psaný záznam. Škoda je, že pod výsledek nelze psát komentáře nebo hodnotit výkon hráčů. Nechybí ani přesný plán nadcházejících zápasů včetně informací o místě konání nebo čase. Užitečnou funkcí je možnost přidání zápasu do kalendáře nebo kolonka, která sleduje všechny dnešní zápasy i když tento londýnský celek zrovna nehraje. V závěru jen zmínim, že ligová tabulka nechybí a je umístěna na přehledném místě.

Co dále aplikace nabízí? Označit si video, hráče, zprávu, která se vám líbila nebo byla užitečná a následně celý seznam označených položek spravovat v sekci My favourites. Dále nabízí klubovou soupisku všech hráčů základní sestavy, základní informace o hráčích včetně krátkého povídání o jejich kariéře a úspěších. Informace o klubu, historii klubu a síň slávy. Přihlášení k odběru novinek nebo přesměrování k předprodeji lístků či do fanshopu.

Za celou dobu používání se aplikace ani jednou nesekla či nevypnula. Tuto informaci uvádím jako první v kontrastu s předchozí aplikací MyMadrid,. I obsahově má trošku navrch, avšak v porovnání s nejdůležitějšími informacemi je to remíza. Otázka, který fotbalový fanoušek se může nejvíce těšit z toho, že má nejlepší smartphonovou aplikaci o svém klubu zůstává zatím nezodpovězena.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/chelsea/“/]

iOS | Android 

iMilan

Jazyk: Anglicky

Jako třetí a zároveň poslední aplikace v našem výběru je od slavného milánského velkoklubu AC Milán, jehož výsledky v poslední době jsou diametrálně odlišné než v předchozích letech. Uvidíme, jestli aplikace přidělá ještě více vrásek na milánských tvářích nebo bude slabou náplastí na neúspěšnou sezonu. Tak či onak, jdeme to zjistit.

Vývojáři zvolili odlišné rozmístění a úvodní obrazovka patří především novinkám. Kromě rychlých a hlavních zpráv je k dispozici fotogalerie jak ze zápasů, tak i z tiskových konferencí a mimo zápasových aktivit. Barevná kombinace červené bíle a černé na mne působí trochu nepřehledně.

Rozdíl najdeme i u rozdělení zápasů. Pod jednou ikonou najdeme zápasy ze všech lig, kterých se AC Milán účastní. Trošku překvapivé však je, že kromě svých zápasů poskytuje aplikace výsledky i ostatních týmů ligy.

Pod ikonou Players nenajdeme nic jiného než výčet všech hráčů ze soupisky A týmu. Každého ?špílmachra? si můžeme rozkliknout. Dozvíme se informace o jeho postu v týmu, jeho věk, místo narození či údaje o hmotnosti a výšce. Fotografie jsou samozřejmostí.

Z další sekce se budou opět těšit jen a pouze prémiový uživatelé. Jedná se o video záznamy jak z tréninků, tak ze zápasů či tiskových konferencí a za ty si budete muset připlatit. Po kliknutí na video vyskočí registrační formulář.

Poslední políčko více je věnováno všemu ostatnímu, co se nevešlo do jednotlivých rubrik. Informace o stadiónu včetně mapy a plánu jak se k němu dostat, ceny vstupenek na jednotlivá utkání, plán míst na stadionu nebo historie. Nechybí přehled klubové historie a získaných trofejí. Stejně tak ani výčet sponzorů nebo přehled všech fanshopů. Jako poslední možnost, kterou aplikace nabízí, je přehled o vašem účtu.

Když porovnám všechny tři výše zmíněné aplikace, musím říct, že poslední na mě působí poněkud nedbale. Nesporně obsahuje vše potřebné, kvůli čemu je zapínáme. Z pohledu grafiky je ale na čem pracovat. Druhým trnem v oku je nepřehlednost. Pokud jsem uživatelem této aplikace, především mě zajímá, jak si vedl můj klub v aktuálním či předešlém ligovém zápase a uvítal bych, kdyby se výsledky dalo snadno procházet.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/iMilan/“/]

iOS

Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře