Pondělí, 16 prosince, 2024
DomůNovinkyFragmentace Androidu v roce 2015 narostla do obludných rozměrů

Fragmentace Androidu v roce 2015 narostla do obludných rozměrů

Android je vzhledem k desítkám výrobců a stovkám různých zařízení, která na něm běží, velmi roztroušený mobilní ekosystém. Pro výrobce aplikací je to noční můra, pro nás uživatele a i pro výrobce samotných smartphonů zase ráj. Ptáte se proč?

Tvůrci smartphonů mohou svým zákazníkům nabídnout roztodivné kousky s různě velikými displeji, pamětmi RAM, procesory, fotoaparáty i upravenou ROM. Zákazníci si potom z té myriády smartphonů na trhu mohou vybrat zařízení přesně podle svých preferencí. Doposud idylka, že? Ale teď si představte, že samotní vývojáři aplikací musí své kousky optimalizovat pro všechna tato zařízení a nebo alespoň pro větší část z nich. Tomu se říká mravenčí práce, která vůbec nebere konce. Vzpomeňte si na tyto informace až vám zase nepůjde nějaká aplikace – člověk se pak jednoduše oprostí od naštvání a jízlivých poznámek, kterými jsou recenze v Google Play pověstné.

Roztříštěnost, nebo-li fragmentaci Androidu se rozhodla zmapovat společnost OpenSignal. Běžnou činností této společnosti je mapování pokrytí signálem prostřednictvím aplikace pro Android. Vzorek Android zařízení pro následující obrázky tedy pochází od uživatelů této aplikace, což asi není úplně odpovídající (v porovnání s klasickým uživatelem Androidu), nicméně jako skvělá ilustrace stačí.

opensignal1

Obrázek výše prozrazuje, že mezi Android zařízeními je pořádný bordel. Zatímco v roce 2013 na něm běželo něco okolo 12 000 zařízení, letos už je to více jak 24 000 smartphonů různých značek a konfigurací.

opensignal2

Druhý obrázek je přece jenom o něco „učesanější“, údaje z aplikace OpenSignal jsou totiž pečlivě seřazené podle výrobce. Z obrázku jasně vidíme, že na trhu kraluje Samsung a v závěsu za ním jsou zařízení od LG, Sony a Motoroly.

Společnost dále poznamenala, že na Androidu běží stále více nových, z pohledu trhu takřka až experimentálních zařízení. Některé prorazí (např. Xiaomi), jiné navždy upadnou v zapomnění.

Z údajů taktéž vyplývá, že Samsung pomalu ztrácí zastoupení na trhu. Zatímco v roce 2012 mu patřilo celkem 42% všech zařízení na trhu, v tomto roce je to pouhých 37,8 %.

Celou zprávu najdete na webu OpenSignal.

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

2 KOMENTÁŘE

  1. Fragmentace je propaganda Microsoftu. Různé konfigurace „vadí“ asi tak jako u PC. Pokud nějaká aplikace nefunguje, tak je příčinou obvykle zastaralost telefonu a jeho verze Androidu. S tím se nic dělat nedá. Je to jako kdyby se někdo zlobil, že mu na Pentiu II nefunguje hra určená pro Core i7. Je do daň za pokrok.

    I když může být na vině i odbytá aplikace, nebývá na Androidu problém najít nějakou jinou která funguje. Na rozdíl od WP, jehož starší verze nejsou fragmentované, ale raději rovnou pohřbené.

  2. Lucius, neplač. Apple ma niečo vyše 30 zariadení a má už skoro rovnaký počet zariadení ako Android.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře