Sobota, 13 dubna, 2024
DomůRecenze5 Minutes to Kill - Krvavé a misogynní záležitosti plné sebenenávisti

5 Minutes to Kill – Krvavé a misogynní záležitosti plné sebenenávisti

Někdy máte špatný den. V práci musíte dokončit nějaký dokument, ale pořád někdo chodí a chodí a otravuje vás. A tak si řeknete: Ještě jedna žádost o meeting a ukončím to! A pak přijde žádost o další zbytečný meeting a rozhodnete se to opravdu skončit. Spáchat sebevraždu přímo na pracovišti.

Ne takovou tu studentskou, kdy si do nosu zasunete tužky a prásknete hlavou o stůl (prý se to fakt někde stalo). Musíte použít cokoliv, co se hodí. A musíte to stihnout v časovém limitu.

Časový limit je potřebný proto, že máte docela tuhý kořínek. Prosté utětí hlavy řezačkou nestačí, takže používáte sešívačku, vybuchující počítače, agresivní spolupracovníky, digitální váhu, která podlamuje vaše sebevědomí a nebo nenávistnou obsluhu skladu s pracovními potřebami. A jak si tak ubližujete, cedíte krev, hodně krve. Děláte všechno, co je zakázáno, jako strkání kravaty do skartovačky a nebo utloukání se víkem skeneru. Je to ukrutně sebedestruktivní.

Je v tom asi terapie, kterou pochopí jenom ti, kteří pracují v korporacích. Něco jako u Dilberta: Pokud pracujete jako soukromník, asi Dilberta nepochopíte. Vyžaduje to nutnost pracovat v kanclu plném hloupých a neschopných lidí, mít bezohledného šéfa, který vás nutí dělat zbytečné věci ? a tak dále. Všechny vaše zásluhy si přisvojí někdo jiný, všechnu práci, zodpovědnost a případná selhání vám hodí na hlavu. A do toho meetingy o tom, jak jste zbyteční a máte pracovat rychleji a přesčas zadarmo. Jenom lidi, kteří zažili dilbertovské situace, mohou chápat dilbertovský humor.

5 Minutes to Kill

Tahle hra jde ale mnohem dál, je to počin zběsilé destrukce tlačené tím, že máte jenom pět minut na to abyste se utloukli a každou nalezenou věc můžete použít jenom jednou. Prozkoumat poprvé kancelář a vyzkoušet si všechny sebevražedné animace je trochu zábavné, přestože sebevražedné pokusy jsou často docela drsné. Hra je ale víceméně na jedno použití ? tedy pokud se ji nerozhodnete hrát v práci ve chvíli, kdy chcete všem v okolí ukázat, že jich máte fakt plné zuby.

Titul byl asi docela úspěšný, takže si můžete koupit i volné pokračování, které se týká svatby. Víte ? toho významného milníku, který odděluje krátké, ale zábavné období mladé dospělosti, kdy už žijete sami, můžete pít, souložit a nikdo vám do toho nekecá. No a pak přijde svatba, děti a otročení do důchodu a následující smrti. A protože do svatby zbývá pouze pět minut, rozhodnete se cestu k úmrtí radikálně zkrátit.

K tomu tentokrát využijete všechno, co nabízí kostel a jeho přilehlé okolí, jeptišky s pravítkem, vybuchující šampusy, flambée á la nevěsta, kostelní zvon a peroucí se družičky. Podobně jako u původní hry si můžete vybrat mezi panáčkem a panenkou, vzhledem k tomu, že panenka je ve svatebním, je to krapet variabilnější.

Svatební selbstmord je svým způsobem vtipnější než masakr v kanceláři, protože si dělá legraci z charakterů, které se na svatbách často vyskytují, jako příbuzný s břichem tak velkým, že ho nejde nepokecat polívkou a nebo hodná prababička, která je slepá jako krtek a proto vám korsáž připíchne přímo do oka. Nepřijde mi tak agresivní a frustrovaný, jako kancelářská sebetryzna, ze které prostě čiší zoufalství, přece jenom je v tom určitý ironický nadhled.

5 Minutes to Kill

Obě hry končí pozitivně v okamžiku, kdy svého panáka umučíte do pěti minut (a to vyžaduje hodně krve a drasťáren, to mi tedy věřte!) Z nějakého důvodu hra interpretuje úspěšnou sebevraždu jako vítězství a nechá vás nakráčet přímo do nebes, s čímž by tedy ovšem většina světových náboženství rozhodně nesouhlasila.

Hry jsou to tak úchylné a divné, že jsem je prostě vyzkoušet musel, i když mi popravdě ve finále připadají spíš jako taková naivnější a méně humorná verze Happy Tree Friends. Dolar sice není moc, ale možná je lepší dát si místo toho kafe a nebo pivko. Je to na jedno prozkoumání a nazdar. Pokud jste v práci či během předsvatebních příprav tak frustrováni, že ve vás tyhle hry budou nějak rezonovat a vy je budete hrát opakovaně, možná byste měli práci změnit a tu svatbu si taky radši rozmyslet. Jiný důvod k opakovanému hraní nevidím.

5 Minutes to Kill

Hodnocení: 5/10

Verdikt:

Brutální sebenenávistný masakr, v druhé iteraci kapku vtipnější, než v té první. Velmi divná hra pro lidi, kteří nesnáší život, ostatní lidi a taky sami sebe.

Co se mi líbilo:

  • Některé masakrózní animace jsou svým způsobem vtipné
  • Pro lidi v mezních situacích (práce v kanceláři, svatba…) asi pochopitelné

Co se mi nelíbilo:

  • Není to hra v pravém slova smyslu
  • Oba tituly jsou ?na jedno použití?
  • Grafika má nízké rozlišení

Každá aplikace je za 0,99 USD.

5 Minutes to Kill (Yourself) Reloaded se dá stáhnout tu
5 Minutes to Kill (Yourself) Wedding Day se dá stáhnout tady

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/5kill/“/]

Web výrobce je zde

Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře