Pátek, 12 dubna, 2024
DomůNovinkyDo 4 let bude mít více lidí mobilní telefon než tekoucí vodu

Do 4 let bude mít více lidí mobilní telefon než tekoucí vodu

Studie společnosti Cisco předpovídá, že už v roce 2021 bude mít více obyvatel zeměkoule mobilní telefon (5,5 miliardy) než bankovní účet (5,4 miliardy), tekoucí vodu (5,3 miliardy) nebo pevnou telefonní linku (2,9 miliardy). Analytici také uvádějí, že se tento výrazný růst, spolu s rozmachem chytrých telefonů a připojení do internetu věcí, promítne i do celkového objemu přenesených mobilních dat.

Již pojedenácté zveřejnila společnost Cisco svoji studii Cisco Visual Networking Index. Tentokrát se zaměřila na analýzu a budoucí trendy globálního mobilního datového provozu. Ten do roku 2021 vzroste sedmkrát. V regionu Střední a východní Evropy očekává Cisco šestinásobný nárůst (z 11,1 exabytů na 63 exabytů za rok).

Zatímco na konci loňského roku dosahoval objem přenesených mobilních dat hodnoty 7,2 exabytů za měsíc, tak v roce 2021 by to podle Cisco mělo být 49 exabytů. Mobilní datový provoz by tak měl představovat 20 procent veškerého IP provozu (oproti 8 % v roce 2016).
Ze studie dále vyplývá, že v roce 2021 bude mít mobilní zařízení více než 70 % světové populace, konkrétně 5,5 miliardy. OSN odhaduje, že v té době dosáhne počet lidí na zeměkouli 7,8 miliard.

Vlastnit mobilní zařízení tak bude více lidí než těch s přístupem k pitné vodě. Počet aktivních zařízení má v roce 2021 dosáhnout 12 miliard (z toho 6,2 miliardy smartphonů a phabletů). Na jednoho obyvatele Země tak připadne zhruba 1,5 zařízení. V současnosti je celosvětově používáno přibližně 8 miliard mobilních zařízení (1,1 zařízení na osobu), v roce 2013 to bylo 6,8 miliardy, v roce 2005 pak jen 2,5 miliardy.

V roce 2016 byla průměrná rychlost mobilních sítí jen 6,8 Mb/s. Cisco odhaduje, že o pět let později se rychlost zvýší trojnásobně na 20,4 Mb/s. Objem mobilních přenosů videa by měl vzrůst ve sledovaném období 8,7násobně a vykazovat nejvyšší tempo růstu ze všech kategorií mobilních aplikací. Mobilní přenosy videa budou v roce 2021 tvořit 78 % veškerého mobilního datového provozu. Výrazněji se také zvýší sledování živých přenosů (39krát), což bude představovat 5 % všech přenesených videí.

Velkou měrou se na těchto číslech bude podílet i vzájemná komunikace strojů a zařízení, tzv. machine-to-machine připojení. V současné době tvoří asi 5 % celkového mobilního připojení. V roce 2021 jeho poměr stoupne na 29 % a stane se tak nejrychleji rostoucím typem mobilního připojení.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře