Pondělí, 24 června, 2024
DomůNovinky10 000 uživatelů Facebooku bylo během dvou dnů napadeno malwarem

10 000 uživatelů Facebooku bylo během dvou dnů napadeno malwarem

Analytici Kaspersky Lab odhalili malwarový útok na uživatele Facebooku po celém světě. Útočníci oklamali na deset tisíc uživatelů a infikovali jejich zařízení tak, že jim zaslali zprávu předstírající, že je od jejich přítele, který je zmínil v příspěvku. Napadená zařízení pak využili k proniknutí do facebookových účtů, z nichž obeslali další kontakty s klamavými zprávami.

V období mezi 24. a 27. červnem obdržely tisíce nic netušících uživatelů zprávu od svých přátel, která jim sdělila, že je jejich přítel zmínil v komentáři. Zpráva ale pocházela od kybernetických zločinců a sloužila ke spuštění dvoufázového útoku. V první fázi se do počítače uživatele nahrál trojský kůň, který do zařízení nainstaloval mimo jiné i škodlivé rozšíření prohlížeče Chrome. To v druhé fázi umožnilo zneužít facebookový účet uživatele ve chvíli, kdy se do něj z takto napadeného prohlížeče přihlásil. Útočník mohl změnit nastavení soukromí, stahovat data apod. Díky databázi přátel pak mohl šířit malware mezi další uživatele nebo například spamovat, odcizit identitu či podvodně „lajkovat“ a sdílet obsah. Malware se snažil chránit pomocí „blacklistingu“ přístupu na určité stránky, včetně těch patřících poskytovatelům bezpečnostních řešení.

fbmalware_eng_4

Největšímu riziku čelili uživatelé počítačů s Windows, méně pak smartphonů s mobilními Windows. Uživatelé mobilních zařízení s Androidem a iOS byli proti útokům imunní, protože malware využíval nekompatibilní knihovny. Trojan využitý útočníky přitom není nový. Poprvé se o něm informovalo před rokem při podobných útocích. V obou případech jazykové stopy naznačují, že by za ním mohli stát turecky mluvící útočníci.

Nejvíce byli postiženi uživatelé v Brazílii, Polsku, Peru, Kolumbii, Mexiku, Ekvádoru, Řecku, Portugalsku, Tunisku, Venezuele, Německu a Izraeli.

fbmalware_eng_15

Zdroj: Kaspersky Lab TZ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

  1. Vidím to zoufalství v očích programu, když se ke mně stáhne a začne hledat Chrome…

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře