Pondělí, 16 prosince, 2024
DomůRecenzeVernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

Že v Číně umějí již dnes vyrobit kvalitní smartphone za rozumnou cenu jsme se v našich testech již několikrát přesvědčili. Tu a tam se objeví nová vlaštovka, která prorokuje další pokroky ve zdokonalování hardwaru při zachování sympatické ceny. Žádní jiní výrobci tolik nerozdělují uživatele do dvou skupin: na jejich příznivce a odpůrce.

Jasně, čínské telefony mají oproti dnešním top značkám co dohánět, rozdíly jsou však čím dál menší.

Do redakce nám na recenzi dorazil velmi zajímavý kousek, smartphone Vernee Apollo Lite, který za velmi sympatickou cenu nabízí výpočetní výkon mnohonásobně dražších telefonů. Jak si vedl při testování? O tom se dočtete níže…

Balení a vzhled

Balení telefonu je na dnešní poměry průměrné. Celočerná krabička s lesklým logem výrobce působí trošičku tajemně. Že se uvnitř nachází telefon, se můžete dovtípit pouze díky stručnému výčtu HW parametrů na zadní straně.

Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

Po otevření víka se na vás usměje telefon uložený do plastového tvarovaného výlisku, pod kterým dále najdete:

  • USB-C datový kabel
  • USB adaptér 5 V / 2,0 A
  • Vypichovátko šuplíku karet
  • Multijazykovou krátkou uživatelskou příručku

Mírně zamrzí absence sluchátek, ale není to nic, s čím by se nedalo žít.

Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

Po designové stránce je Apollo Lite trochu nudný. Prodává se ve třech barevných variantách: stříbrné, černé a vesmírně šedé. Nám se do rukou dostala poslední varianta.

Kovová záda telefonu jsou mírně prohnutá, o 1 mm z nich vystupuje rámeček čočky fotoaparátu. Nahoře i dole je podélnou prohlubní přerušen kovový kryt, který přechází v plastové konce, pod kterými se nacházejí antény. Nutno podotknout, že na první pohled je změna materiálu nepatrná.

Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

Telefon je unibody, takže záda nejsou odnímatelná a SIM se umisťují do šuplíku, který má sdílený jeden slot s paměťovými kartami MicroSD.

Displej o úhlopříčce 5,5“ kryje 2.5D zaoblené krycí sklíčko Gorilla Glass 3. Generace. Na celém telefonu nikde nenajdete ostrou hranu, vše je zakulacené tak, aby telefon neřezal uživatele do dlaní.

Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

Pocitově se zdá být telefon trochu těžší a zejména díky hladkým zádům může zejména uživatelům s menšími rukami v dlani lehce prokluzovat.

Detaily konstrukce

Přední část telefonu kolem displeje je celá černá. Nad displejem i pod displejem se nachází spousta prostoru, která zejména v dolní části mohla být využitá lépe. Vernee Apollo Lite má softwarová tlačítka navzdory tomu, že se pod displejem nachází cca 1 cm široký pruh volného místa, kde se klidně mohla nacházet dotyková tlačítka.

V horní části se nad displejem nachází v levém rohu notifikační LED, senzor okolního světla a přiblížení, čočka předního fotoaparátu a mřížka sluchátka. Po obou bocích je patrný černý rámeček kolem displeje.

Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

Na lehce vypouklých zádech se v horní části nacházejí duální LED blesk, vystouplá čočka zadního fotoaparátu a zapuštěná čtečka otisků prstů. V dolní části je nenápadné logo Vernee a označení modelu Apollo Lite.

Na levém boku se sice nachází dvojice šuplíků, bohužel jeden z nich je sdílený pro nano SIM/Micro SD kartu. Druhý je pak pro micro SIM. Šuplíky dobře drží, nemají žádnou vůli a ani nejsou zapuštěné, jak tomu u některých čínských telefonů bývá.

Na pravém boku se nacházejí tlačítka pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu. Tlačítka jsou v barvě telefonu, jsou kovová a neviklají se.

Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

Na horní hraně telefonu najdeme pouze zdířku na 3,5mm jack. Na dolní hraně se uprostřed nachází zdířka USB-C pro napájení/datový kabel a dvojice mřížek hlasitého reproduktoru.

Telefon není ani malý, ani velký. Jeho rozměry jsou 152 × 76 × 9 mm, jeho reálná váha je 175 gramů (váženo kalibrovanou kuchyňskou váhou s přesností měření na gramy). Že je telefon nadprůměrně těžký je v ruce znát.

Konstrukčně je telefon na vysoké úrovní, podobně jako většina současných čínských telefonů, které nám v redakci prošly rukama. Nikde nic nevrže (ani při větším stisknutí nebo ohýbání telefonu), vše dokonale lícuje.

Hardwarová výbava

Vernee nemohl u tohoto modelu zvolit vhodnější název – Apollo Lite je opravdu taková malá raketa.

Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

Telefon pohání desetijádrový 64bitový procesor Mediatek MTK6797 s taktem jader na frekvenci 2,3 GHz. Tomu sekundují 4 GB LP DDR3 RAM a GPU Mali T880. Pro vaše data je připraveno 32 GB úložiště, které lze rozšířit pomocí paměťových karet až o 128 GB.

Mezi další výbavou najdeme Bluetooth 4.1, GPS, A-GPS, GLONASS, digitální kompas, 802.11 a/b/g/n Wi-Fi . Přední kamera fotí v rozlišení 5 Mpix, zadní kamera fotí v rozlišení 16 Mpix. Zadní kameře ve zhoršených světelných podmínkách přisvětluje dvoutónový LED blesk. Nechybí podpora LTE v pásmech 800/1800/2100/2600 MHz. Vodafonní 900 MHz pásmo bohužel chybí. V levém horním rohu na přední straně se také ukrývá notifikační LED.

Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

Telefon má 32GB úložiště, ihned po startu má uživatel volných 25 GB místa, což není zrovna málo. Celková dostupná kapacita úložiště činí 25,16 GB. Jak jsme psali o pár řádků výše, v případě nedostatku místa lze paměť kdykoliv rozšířit paměťovými kartami až od 128 GB.

Jako operační systém zvolili Vernee OS Android 6.0, kterému nechybí podpora českého a slovenského jazyka. Co potěší, je absence jakéhokoliv nepotřebného balastu, který by uživateli ubíral místo v paměti. Palec nahoru.

Vzhled systému zůstal čistě Androidí bez grafických nástaveb. Na displeji tak lze vytvářet stránky s widgety a odkazy, menu je klasické vertikálně scrollovací.

Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

V průběhu testování telefonu dorazily rovnou dvě OTA aktualizace. První, menší balík obsahoval drobná vylepšení. Druhý balíček oprav, který byl podstatně větší, v sobě kromě vylepšení zahrnoval také opravy některých bugů.

S ohledem na procesor a dostupnou paměť RAM snad nikdo nebude pochybovat, že je telefon pořádně svižný. Pokud by přece jenom někdo váhal, nemusíte mít obavu. Po dobu testu se nám ani jednou nestalo, že by systém zamrznul. Nepozorovali jsme ani prodlevy ala „přemýšlení“ nad zvolenou akcí. Pokud by takto svižný zůstal systém po dobu několika let, chrochtali bychom si blahem.

Zkušenosti z používání, výkon v AnTuTu

Při používání vás u Vernee Apollo Lite asi nejdříve omrzí jeho vzhled, který jsme již komentovali v předchozí kapitole. Jak již bylo zmíněno, hladká kovová záda telefonu v praxi mohou občas proklouznout. Výrobce bohužel k telefonu žádný protiskluzový bumper nepřibalil, takže si jej v případě potřeby budete muset sehnat sami.

Co kvitujeme, jsou boční tlačítka s nízkým zdvihem, která při stisku jemně cvaknou a dají příjemnou mechanickou zpětnou vazbu. Jen zvýšení hlasitosti je již poměrně vysoko, neuškodilo by, kdyby všechna tlačítka byla umístěná o pár mm níže. Díky absenci ostrých hran se telefon příjemně drží a používá.

Co je ale dle nás dobře umístěné, je čtečka otisků prstů na zádech telefonu. Ta se nachází v ideální vzdálenosti na bříško ukazováčku, takže její používání je velmi intuitivní. Také odezva samotné čtečky je velmi rychlá a její používání se tak stává radostí.

Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

Neodpustíme si ještě jednou zmínit, že místo softwarových tlačítek na displeji mohly být tlačítka hardwarová pod displejem. Tlačítka lze na displeji alespoň skrýt. Místa pod displejem je ale hodně a tak toto rozhodnutí výrobce zkrátka zamrzí.

Opticky působí příjemně „dýchající“ notifikační LED v levé horní části přední strany telefonu.

Méně příjemnou jsme shledali odezvu vibrací. Ty jsou velmi výrazné (což je plus, pokud máme telefon v kapse), nicméně rezonance těla telefonu v dlani příliš příjemně nepůsobí. S podobným „problémem“ se ale potýká vícero (nejen) čínských telefonů a hodnocení je čistě subjektivní záležitostí.

Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

Displej telefonu o úhlopříčce 5,5“ je díky rozlišení 1920 × 1080 pixelů krásně ostrý, přechody budete hledat jen velmi těžko. Také podání barev je skvělé, námi testovaný model netrpěl na zkreslování barvy (nejčastěji se displeje zbarvují do žluta či růžova). Pozorovacím úhlům, rozpětí jasu ani jeho automatické regulaci nemáme co vytknout.

Integrovaná baterie s kapacitou 3180 mAh v kombinaci s vylepšenou správou napájení procesoru Helio X20, který umí i v úsporném režimu podat slušný výkon, bez problému vystačí na dva a půl dne běžného používání. S trochou omezení není problém výdrž baterie na jedno nabití o půl den až den protáhnout. Trochu nás překvapilo citelné přehřívání telefonu, ke kterému při nabíjení docházelo.

Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

Na závěr jsme ani Vernee Apollo Lite nemohli ušetřit testu AnTuTu. Na internetu se objevují zprávy, kdy telefon atakuje hranici 100 000 bodů. Nám se sice této hranice dosáhnout nepodařilo, nicméně skóre 88 419 bodů je i tak velmi pěkný výsledek.

Fotoaparát

Fotoaparát příjemně překvapil ve více ohledech. Kvalita pořizovaných fotografií není špatná, pokud fotíte za pěkného počasí, pak jsou snímky velmi povedené. Samozřejmě v místnosti nebo v šeru je patrný šum i ztráta barev. Co potěšilo, je rychlost ostření. Čínské telefony mívají problém se zdlouhavým ostřením, díky kterému není focení vůbec snadné.

Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenuVernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenuVernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenuVernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenuVernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenuVernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenuVernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

Samotná dodávaná aplikace je přehledná a intuitivní. Pokud si libujete v selfie, nadchne vás funkce gesta „victory“, pomocí kterého můžete spustit focení přední kamerou. V základu můžete přes aplikaci jedním tapnutím přidat barevný filtr. Na výběr jich je celkem 15.

Závěrem

Testování telefonu máme úspěšně za sebou, stejně jako recenzi, ve které jsme Vernee Apollo Lite pořádně probrali. Tato čínská raketa má díky desetijádrovému procesoru Helio X20 a 4 GB RAM výkonu na rozdávání. Těžko říct, zda je to odladěností systému nebo díky brutálnímu výkonu, ale v průběhu testu jsme nezaznamenali ani jedno zaškubnutí telefonu.

Ke kladům kromě pekelného výkonu patří také dýchající notifikační LED, krásně ostrý displej, čtečka otisků prstů, zadní kamera. Telefon dobře padne do ruky a díky zaobleným hranám neřeže do dlaně.

Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

Mezi největší neduhy patří sdílený slot na SIM kartu a paměťovou kartu MicroSD, nepříjemná odezva vibrací a softwarová systémová tlačítka navzdory dostatečnému prostoru pod displejem. Také design telefonu je spíše konzervativní. Zamrzí také chybějící Vodafonní LTE pásmo 900 MHz.

Vernee Apollo Lite dobře poslouží každému, kdo od telefonu neočekává pouze telefonování a psaní zpráv. Díky nadupanému hardwaru jej jen tak neutaháte. Za 225,99 dolaru, což je v přepočtu zhruba 6 700 Kč včetně DPH, jej můžete koupit v černé nebo stříbrné barvě na nákupním portálu Gearbest.com.

Vernee Apollo Lite: čínská raketa za super cenu

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

2 KOMENTÁŘE

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře