Poslední týdny mají představované novinky z oblasti čínských chytrých telefonů jednu společnou vlastnost – velkou baterii. Výrobci se přestávají honit za nesmyslnými obřími výkony a pomalu začínají uživatelům dávat to, co opravdu chtějí – svižný smartphone s výdrží delší než jeden – dva dny. Po Oukitelu K10000 s monstrózní baterií se vytasil Leagoo se svým modelem Shark. Velká baterie je jen zlomek zajímavého, co nabízí.
Díky 6″ LPTS LG displeji s rozlišením 1920 x 1080 pixelů a jemností 368 PPI se Shark řadí již mezi tzv. phablety. Displej je krytý zaobleným 2.5D krycím sklíčkem Gorilla Glass 3. generace. Tělo telefonu vypadá velmi elegantně a zdá se, že by mohlo dobře padnout do ruky.
Hnacím motorem telefonu je osmijádrový 64bit procesor MTK6753 s taktem jader 1,3 GHz a architekturou ARM Cortex-A53. Tomu sekunduje více než dostatečných 3 GB RAM DDR3. O grafické operace se stará „tradiční“ GPU Mali T720. Úložiště o velikosti 16 GB lze rozšířit pomocí paměťových MicroSD karet až o 64 GB.
K další výbavě patří zadní 13 megapixelový snímač Sony BSI-2, F2.0 s úhlem záběru 77,9°. Tomu přisvětluje duální LED. Přední kamera snímá v rozlišení 5 megapixelů. Shark podporuje nejvýznamnější navigační protokoly – GPS, GLONASS a BeiDou a je vybaven digitálním kompasem. Výrobci se pomalu navrací i IR technologiím v mobilních telefonech a Shark není výjimkou. Leagoo slibuje podporu až pro 20 000 zařízení s IR přijímačem.
Telefon běží na Androidu 5.1 s nástavbou Leagoo OS 1.2, u které výrobce slibuje další vychytávky, které Android v základu nemá. Podpora češtiny a slovenštiny je samozřejmostí.
V nadpisu jsme zmínili české LTE, Leagoo Shark podporuje pásma – 800/900/1800/2100/2600 MHz. O zabezpečení telefonu se postará nová generace 360° čtečky otisků prstů ID 3.0 s velmi rychlou odezvou (uvádí se 0,39 sekundy). Třešničkou na dortu je pak velká, 6300 mAh baterie podporující rychlé nabíjení (30 minut by mělo dodat dostatek šťávy pro 1 den provozu). V případě nouze lze telefon použít jako powerbank a dobíjet z něj jiná zařízení.
Leagoo Shark se vyrábí ve třech barevných variantách: černé, stříbrné a zlaté. Aktuálně se objevil v předprodeji na e-shopu Gearbest.com za 189,99 dolaru, tedy zhruba 5 800 Kč, což je cena více než pěkná.
A jaka je kvalita GPS? Podle mých informací jsou chipy MTK dost nepresne a pomale. Co podpora Glonass atd? Podle vseho co tu ctu je to jen sepsani i formaci ktere jsou prehlednejsi v excelovske tabulce = bezcenne!
Dobre sem trochu vic slepy sasek 😀
Kvalitu GPS lze bez otestování těžko posuzovat. Budu se snažit získat telefon na recenzi, ale většinou je to běh na dlouhou trať, než nám něco pošlou. Rukou mi už prošlo nesčetně Číňanů s MTK procesory a je to v podstatě ruleta. Občas šíleně dlouhá doba fixace, nepřesná poloha, atd. a někdy vše bez problémů. Vypozoroval jsem, že u těch bezproblémových telefonů má výrobce v ROM předinstalované 2-3 podpůrné aplikace pro GPS, které asi zlepšují její přesnost. Díval jsem se, že se dají samostatně stáhnout i na GPlay, takže by teoreticky neměl být problém přesnost poladit. Navíc se dá většinou dříve či později najít na internetu spousta diskuzních fór, kde se tuning GPS u daného modelu řeší.
Jenom taková poznámka – výrobce uvádí i podporu evropského Galilea. Protože jsem o Galileu delší dobu neslyšel a nevím, v jaké fázi je, raději jsem ho do článku neuváděl. Pokud by měl někdo více informací, zda již opravdu funguje a jak je použitelný, rád se poučím.
Při psaní krátkých zpráv o novinkách, které ještě nejsou oficiálně v prodeji, se nedají čerpat informace jinak, než z oficiálních materiálů výrobce, nebo e-shopu, který telefon začíná nabízet. Nicméně se vždy snažím uvést do článku ty nejdůležitější informace, aby článek měl hlavu a patu, byl dobře stravitelný a měl co největší informativní hodnotu.
Ten telefón vyzerá v pomere cena/výkon úplne super. Keby som potreboval nový telefón, asi neváham 🙂