Vědci ze zákaznické skupiny Which? v roce 2013 započali výzkum, v jehož rámci podrobili detailnímu rozboru doteková zařízení rovných 30 lidí. V rámci tohoto testu šli přitom po dvou věcech – po špíně a po bakteriích.
Z výzkumu přitom vyplynulo, že výtěr 8 z 30 tabletů a 7 z 30 testovaných smartphonů obsahoval více jak 1000 jednotek enterobakterie, což je pro srovnání s další špinavou věcí – našimi záchody – až 100 × vyšší výsledek. Výtěr z klasického WC totiž obsahuje „pouze“ 10 jednotek enterobakterie.
Ještě mnohem zarážející je fakt, že výtěr z jednoho tabletu obsahoval více jak 600 jednotek bakterie staphylococcus aureus, tedy prokazatelně nebezpečné bakterie. Výtěr z klasického WC přitom obsahuje okolo 20 jednotek tohoto nebezpečného druhu. Výzkumníci k tomu dodávají, že tento tablet ani zdaleka nepatři mezi nejznečištěnější tablety, ale jednalo se spíše o průměrný kousek.
Za nadměrný výskyt bakterií na dotekových displejích může samozřejmě nedostatečná hygiena a to nejen u lidí samotných, ale v rámci čištění smratphonů. Odborníci tvrdí, že většina lidí je zvyklá čistit smarpthony suchými hadříčky, papírovými kapesníčky, nebo kusy oděvu, což je nedostačující. Stejně jako v případě WC bychom při čištění mobilů měli používat desinfekční roztok a to i několikrát měsíčně. Co na výsledky výzkumu říkáte?
Vysoké znečištění displejů dotykových zařízení začaly řešit i velké technologické společnosti. Tak například Microsoft si nechal patentovat desinfekci displejů ultrafialovým světlem. Tuto technologii by nám jako první měly přinést Lumie.
Zdroj: Phone Arena