Z rekordních 164 týmů ze 77 různých středních škol, které se přihlásily do podzimní části 11. ročníku Robosoutěže ČVUT, zvítězilo robotické vozítko týmu R2-D2 z Gymnázia Špitálská v Praze. Na druhém a třetím místě se umístily týmy Mindbreak a Mindfield a z Gymnázia Příbram.
Vítězný robot uměl nejlépe zmapovat terén
V zadání Mountain Climber musela robotická lego vozítka co nejrychleji překonat horský hřeben, který představovaly rozmístěné překážky. Rozmístění „hor“ se neustále měnilo, takže je nešlo předvídat. Vítězem se stal robot, který prošel vyřazovacími boji s nejvyšším počtem bodů. První tři místa nakonec obsadily následující týmy:
1) místo: tým R2-D2 z Gymnázia Špitálská, Praha-Vysočany
2) místo: tým Mindbreak, Gymnázium Příbram
3) místo: tým Mindfield, Gymnázium Příbram
Tým R2-D2 ve složení Jakub Jandus, Vít Železný a Štěpán Ondřej nasadil do soutěže čtyřkolové vozítko s kompaktním designem a náhonem na všechna kola. „Náš robot měl lepší mapovací systém. Navíc jsme při změně nastavení hrací plochy používali PC simulátor jízdy, ten nám umožnil zvolit pro robota nejlepší startovací pozici,“ komentuje člen vítězného týmu Jakub Jandus z Gymnázia Špitálská. Hlavní pořadatel soutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT komentuje: „Na prvních třech místech se umístili roboti, kteří byli prostě inteligentnější – po cestě vyhledávali vrcholy, mapovali terén a nešli přímo rovně přes hřeben“.
Finalisté soutěže dostali hmotné ceny, které do soutěže věnovaly společnosti MathWorks, HUMUSOFT, Applifting, ŠKODA AUTO, FANUC, Sick, Strand a Kingston Technology. Členové prvních třech týmů mají navíc možnost studovat v programu Kybernetika a robotika na FEL ČVUT bez přijímacích zkoušek.