Téměř polovina uživatelů by si ráda připlatila za aplikace, které jsou citlivější k jejich soukromí. Z průzkumu asociace MEF rovněž vyplynulo, že 41 % uživatelů sdílí své osobní údaje pouze z donucení. Více než pětina uživatelů pak nevěnuje zabezpečení svého zařízení vůbec žádnou pozornost.
Globální obchodní asociace Mobile Ecosystem Forum ve spolupráci se společností AVG oznámila výsledky své studie Global Consumer Trust Report, která každoročně zkoumá postoje a trendy spojené s ochranou soukromí a zabezpečením mobilních technologií na vzorku více než 5 000 uživatelů z osmi zemí po celém světě.
Studie odhalila, že více než jednu třetinu (36 %) spotřebitelů od stahování a používání více mobilních aplikací a služeb odrazují obavy o soukromí a zabezpečení. Důvěra uživatelů tedy v každoročních průzkumech již počtvrté figuruje jako hlavní bariéra pro růst mobilního ekosystému. 52 % respondentů v osmi zemích podezřelé aplikace odstraňuje, více než třetina (38 %) je přestane používat a pětina (21 %) zanechá negativní hodnocení nebo varují své známé.
Navíc je čím dál tím méně uživatelů ochotno sdílet své osobní údaje s poskytovateli mobilních aplikací a služeb. V roce 2013 21 % dotázaných uvedlo, že jim nikdy nevadilo tyto informace zanést do aplikace. O dva roky později toto číslo spadlo na pouhých 6 %. Přitom počet těch, kteří sdílejí své osobní údaje neradi a jen protože to aplikace vyžaduje, vzrostl na 41 % z loňských 33 %.
Téměř polovina respondentů (47 %) by pak byla ochotna si připlatit za aplikace, které by garantovaly, že sebrané informace nebudou sdílet se třetími stranami. 17 % dotázaných by pak za aplikaci rádo zaplatilo více než 10 % navíc pokud by měli jistotu, že jsou jejich údaje chráněny.
Když dojde na zabezpečení mobilních zařízení, 23 % uživatelů, kteří své přístroje chtějí zabezpečit, tak činí více než jednou metodou, přičemž použití biometriky vzrostlo z roku na rok ze 7 na 11 %. Nicméně 21 % respondentů studie MEF stále neplánuje učinit žádné kroky k zabezpečení svého zařízení, což naznačuje, že osvěta uživatelů má před sebou stále ještě spoustu práce.
Zdroj: AVG TZ
1) Z tohoto vzniká veľmi nebezpečný precedens pre spotrebiteľa. Za chvíľu bude bežné, že za väčšie súkromie budú chcieť vývojári platiť. Pritom takúto situáciu možno považovať za vydieranie a to úplne podľa ustanovení trestného zákonníka.
2) Neochota zabezpečiť zariadenie u určitej skupiny používateľov nepramení ani zo slabej osvety a ani z ich nevedomosti. Nerobia to, lebo to nepotrebujú – na telefóne nedržia žiadne citlivé údaje a nepoužívajú ho na citlivé činnosti. Takých (rozumných) ľudí je stále dosť.