Podle průzkumu, který si nechala zpracovat společnost O2, třetina rodičů stále nevěnuje žádnou pozornost bezpečnosti dětí na internetu, a to i bez ohledu na rostoucí počet případů kybernetické kriminality. Ta se za posledních pět let téměř ztrojnásobila.
Děti jsou digitálním technologiím často otevřenější než jejich rodiče, ale nedokáží si uvědomit jejich rizika. „Dnes existuje celá řada technologicky vyspělých způsobů, jak děti na internetu chránit. „21 % rodičů využívá nejrůznější nástroje pro kontrolu dětí při používání internetu,“ komentuje výsledky aktuálního průzkumu Tomáš Minka, odborník na internetovou bezpečnost O2.
Průzkum se také zaměřil na aktuální fenomén, Modrou velrybu, a ukázal, že lidé stále nemají jasno v tom, zda jde či nejde o pravdivou informaci. Ačkoliv téměř polovina rodičů si o tomto fenoménu zjišťovala více informací, za hoax ji pokládá pouze třetina. O Modré velrybě se většina rodičů (69 %) poprvé dozvěděla z médií, pouze 5 % rodičů neslyšelo o Modré velrybě vůbec.
Ze studie dále vyplývá, že více než čtvrtina lidí nevyužívá žádné zabezpečení telefonu a téměř tři čtvrtiny lidí heslo svého telefonu nemění. „Telefony a tablety jsou zařízení, která dnes lidé běžně připojují k internetu, ale bezpečnost příliš neřeší. V případě zabezpečení počítače nebo notebooku jsou lidé obezřetnější, využívají antivirové programy a bezpečnostní hesla.
„Podle našeho průzkumu více než polovina respondentů používá pro e-mail hesla, která se skládají z podstatného jména a čísla a domnívají se, že jde o hesla dostatečně bezpečná, což bohužel není pravda,“ doplňuje Minka. Více než 70 % uživatelů e-mailu si svá hesla pamatuje, avšak zhruba 20 % lidí si je zapisuje na papír nebo do dokumentu v počítači, uzavírá zpráva.
Prístup k technológiám by mal byť v réžii rodičov, ale už u starších detí to je problém, k PC sa dostanú aj u kamaráta. Môjmu malému synovi sa vždy rozžiaria očká, keď vidí mobil, ale našťastie vďaka bezchybnej čítačke odtlačkov prstov na smartfóne mu ostáva zahrať sa tak s loptou 🙂
Lucie, máte pravdu. Děti ještě neví, co je pro ně dobré, nebezpečné atd. Od toho jsou rodiče a proto se to týká i technologií. Měla by to být samozřejmost, ale bohužel není. Ještě větší problém to začne být, když dítě dostane smartphone. Já si myslím, že problém a řešení jsou vlastně v této oblasti vždy stejné a jsou zcela nezávislé na existenci technologií… Se svými dětmi musíme komunikovat, seznamovat je s riziky, které jim život chystá a upřímně a bez lží jim ukázat nejen jejich mínusy, ale také plusy. Pochopitelně, nefunguje to vždycky, ale jistě by to to mnohé vylepšilo…
Tak ja zvažujem už mobil pre staršiu dcérku k 9. narodeninám. Kedysi mi to prišlo skoro, ale doba je proste inde a pre decká je to už prirodzená súčasť života. A pre mňa dobrá pomôcka pri osamostatňovaní dcérky, keď pôjde zo školy, alebo bude vonku pri dome, zájde do obchodu, máme obe istotu spojenia. Určite budem vyberať smarfón podľa pomeru cena/výkon a prispôsobený nižším nárokom.