Studio Rovio vám jistě nemusím představovat. Jsou to ti vývojáři, kteří stojí za sérií Angry Birds, se kterou pokořili nespočet rekordů na obou nejznámějších platformách. Tentokrát se toto velmi úspěšné studio rozhodlo zkusit své štěstí ve strategiích, konkrétně ve hře The Croods a dopředu musím říci, že je hra pro mne velkým zklamáním.
Přesto, že jsem již ze začátku tušil, že s hrou není něco v pořádku, snažil jsem se ji odehrát poctivě a stále hledal další členy rodiny Croods. To se mi ale nepovedlo a povést nemohlo, protože ve hře najdeme pouze tři rodinné příslušníky.
Bohužel se hra zařadila pouze na úroveň šmoulů a jiných Farmwille-like her. Ve zkratce to znamená, že pokud nechcete čekat hodiny a později dokonce dny, je zapotřebí si zakoupit diamanty, kterými zaplatíte vše, co ve hře jde jen zakoupit za zlaté (základní měna).
Mikrotransakce
Dnes začneme trochu neobvykle, protože hlavním tahounem této hry jsou právě mikrotransakce. Je velmi zarážející, že na tento obchodní model přistoupilo i studio Rovio, když vezmu v potaz, že hry Angry Birds vycházejí stále zdarma.
Pro představu jsem si pro vás připravil malý příklad, kolik byste do hry museli poslat peněz, pokud byste nechtěli čekat. Pokud budete chtít pro svá zvířata stavět domy a nechcete čekat, připravte si 24 krystalů za hodinu. Ze začátku jsou stavby hotové během desítek minut, ale později se jejich doba prodlužuje i na závratných 30 hodin, což máme v přepočtu kolem 720 diamantů. Nejnižší nabídka na zakoupení diamantů činí 5 dolarů tedy cirka 100 Kč. Za tuto částku dostanete 277 krystalů.
Podle Rovia je samozřejmě nejlepší nabídka až ta poslední, která stojí kolem 1100 Kč. Z ní obdržíte 4124 krystalů. Počítejte ale s tím, že stavba nebude jen jedna, ale bude jich třeba 10. Záleží tedy jen na vás, jestli čekat někdy až 30 hodin nebo si koupit nějaké krystaly.
Princip hry
V úvodu hraní zdaleka nic nepoznáte. Vše bude rychlé, bez jakékoliv prodlevy a vy si tak budete říkat, že u této hry strávíte možná více času, než jste původně chtěli. Princip bude ze začátku trochu zmatený, ale brzy na něj přijdete. Vaším úkolem je totiž stavět ve vymezeném poli pasti na konkrétní druhy zvířat, poté je chytat a nakonec jim dát dům, ze kterého budete dostávat potřebné suroviny.
Začneme ale od úplného začátku. Hlavním hrdinou a vůdcem je Grug. Ten má ještě dva společníky se jmény Ugga a Gran. Ugga ve hře plní roli kuchařky, které pokud přinesete suroviny, zaplatí vám za ně a ještě vám po určitém počtu surovin daruje polévku. Tyto polévky slouží ke krmením zvířat za účelem rychlejší produkce surovin.
Gran je místní šamanka, která zadává vám, tedy Grugovi úkoly, které vám přidají velký počet zkušeností. Jak už jsem tedy naznačil, budete hrát za Gruga.
Grug a zvířata
Grug má za úkol pochytat zvířata a donést je do provizorní ohrady. Odchyt ale není zcela jednoduchý. Každé zvíře potřebuje k odchytu jiný druh pasti, které můžete ještě třikrát vylepšit, aby byl odchyt jednodušší. Pokud totiž necháte past na základní úrovni, velmi často se stává, že se Grugovi zvíře chytnout nepodaří.
Po odchytu Grug přenese zvíře do ohrady, kde ho krmíte do té doby, než si nového mazlíčka ochočíte a on se dobrovolně přestěhuje do svého nového domečku. Ten budete muset samozřejmě postavit. Z počátku mít k dispozici tolik druhů zvířat. Ty se vám postupně odemykají, záleží na vaší úrovni. Po chvíli zjistíte, že vše má svůj systém a všechno se vším souvisí.
Na začátku budete mít strom, ze kterého sbíráte maliny, těmi krmíte tzv. ?molar? medvědy, ty produkují mrkev, se kterou krmíte ?bunny? šelmy a ty zase produkují kameny, které potřebujete k dalším stavbám. Tento strom produktů a potravy je samozřejmě daleko širší, protože ve hře najdete celkem 10 druhů zvířat. Své území si také můžete zkrášlit pomocí dekorativních doplňků, kterých hra nabízí celkem 29.
Veškerý princip v této hře tedy spočívá v tom, že stále dokola krmíte mazlíčky, produkci předáváte dál a její nadbytek prodáváte Ugg, která vám za ně zaplatí a ještě vám dá polévku. Tím si vyděláváte na další stavby domečků a koupi pastí. Poté chytíte zvíře a celý proces se stále a stále opakuje.
Domečky
Obydlí pro vaše mazlíčky jde vylepšovat a tím získají větší prostor pro surovinu, kterou krmíte vaše zvířata. Naplnění domečku 8 nebo 24, například malin znamená to, že se doba, po kterou nebude mít mazlíček hlad, ztrojnásobí. Domečky jdou vylepšovat do úrovně 3 a mazlíčci k rychlejší produkci na úroveň 5.
Grafika a zvuk
Grafiku Rovio udělat umí, to se musí nechat. Jediné co bych zde vytkl je malé oddálení od půdy a tak při velkém počtu zvířat musíte často kameru přesouvat sem a tam, což je dost otravné. Ani nevím, proč mě to stále překvapuje, ale mám pocit, že čím horší je hra, tím lepší je zvuk. Naprosto dokonalé soundtracky společně s akčními prvky vytváří skvělou atmosféru, bohužel trochu zbytečně.
Závěr
Prakticky neustále klikání, abyste přesunuli suroviny z jednoho místa na druhé, vás za chvíli omrzí a neudrží vás u hry ani skvělé písně. Stavby se čím dál více protahují a tak se hra stává velmi nudnou. The Croods není ani zdaleka nejhorší hra, ale ani ta nejlepší a zapadá do šedého průměru, a to je u studia Rovio rozhodně málo.
Celkové hodnocení: 5,5/10
Android iOS
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/The Croods/“/]