Úterý, 17 prosince, 2024
DomůRecenzeRetro Decathlon 2012 ? Je to zábavné, i když to je sport!

Retro Decathlon 2012 ? Je to zábavné, i když to je sport!

Desetiboj od Cinemaxu vypadá jako takový drobný výlet do počátku 80. let. Tehdy se objevila celá řada sportovních her, které nebyly ani trochu 3D, měly neuvěřitelně jednoduché ovládání, ale přesto s nimi byla taková zábava, že stály život mnoha joysticků a vyžádaly si výměnu mnoha klávesnic.

Princip takové sportovní hry je jednoduchý: Tak třeba u běhu máte dvě klávesy, pro pravou a levou nohu, které musíte střídavě mačkat, levá, pravá, levá, pravá, rytmicky ? ale přitom co nejrychleji. Když si popletete nohy ? chyba, panák zpomaluje. Když máte špatný rytmus ? chyba, panák zpomaluje. A když to už nedáváte a nezvládáte kvedlání joystickem, panák to taky vzdá.

Desetiboj zahrnuje sprint, čtyřstovku, patnáctistovku (z toho zážitku mám ze základky stále noční můry), vrh koulí, vrh diskem a vrh oštěpem (zajímavé, že se vrhá na dálku, nikoliv na cíl), skok do dálky, skok do výšky, skok do ještě větší výšky s pouhou jednou nohou od žebříku a běh přes překážky (toho jsem byl jako dítě, chválabohu, ušetřen). Oproti hrám osmdesátých let si ovšem neroztřískáte klávesnici, ale pořádně se ošoupete o obrazovku.

Někdy se vyplatí bubnovat prsty (to hlavně při rozeběhu), ale v principu si vystačíte s opravdu rychlým šmrgláním. Opravdu pravidelným a přitom opravdu rychlým. Když vidím vedoucí panáky, jak mi mizí na okruhu v dáli, není mi chvílemi jasné, jak ty nejrychlejší dohonit, zkrátka je to docela náročné, hlavně tedy při patnáctistovce, kdy trpí únavou nejen panák, ale i vy.

Na všechny tyto minihry pochopitelně jenom bušení doprava a doleva nestačí. Tak třeba skok do výšky děláte tak, že se rozeběhnete a ve správném okamžiku projedete prstem po ikonkách jednotlivých fází skoku tak, aby to bylo rychlé a plynulé.

Hra vyhodnotí, jak přesně jste tlačítka zasáhli, podle toho si řekne, jak se vám jednotlivé části cviku povedly ? a panák buď přeskočí, nebo nepřeskočí a nebo se stane něco obzvlášť ponižujícího a trapného, jako že třeba s tou tyčí v ruce pod laťkou pouze proběhne. No a pak to funguje klasicky, po sportovnu ? když překážku přeskočíte, tak si laťku zvyšujete, máte tři pokusy a tak dále. Následkem čehož některé disciplíny desetiboje proběhnou rychle a jiné se krapet vlečou.

Je to možná zvláštní, ale hra nesmírně motivuje k překonávání rekordů. Jednak máte pocit, že se to gesto pro hození oštěpu dá udělat rychleji, přesněji a sebejistěji, hlavně tu je ale režim tréninku. Když pilně cvičíte, dostáváte stamina srdíčka, která využijete třeba při patnáctistovce, když vám panák chcípá a krátí se mu jak dech, tak stamina bar. Když máte natrénováno, bouchnete si na tlačítko se srdíčkem a staminu si obnovíte! Takže trénovat se vyplatí, protože bez tréninku desetiboj nevyhrajete.

Celkové skóre z desetiboje se počítá údajně podle skutečných rovnic ? a vy si můžete srovnávat svoje výsledky s tabulkami nejlepších borců z jednotlivých zemí. To určitě hodně hráčů povzbudí k vyššímu úsilí, ale mě, popravdě, stačilo už jenom to, že jsem se pokoušel překonat svoje vlastní skóre.

Retro Decathlon 2012 je parádní ukázka toho, jak vypadala hratelnost klasických sportovních her ? a taky toho, že vám někdy stačí k zábavě jenom dvě tlačítka. Přesto, že je to kus zábavný, asi většině hráčů nevydrží dlouho, což ale asi vzhledem k minimální ceně vadit nebude.

Hodnocení: 8/10

Verdikt: Klasický osmibitový herní koncept, klasická šestnáctibitová grafika, výborná retro sportovní zábava! Není na dlouhé hraní, ale za tu cenu?

Co se mi líbilo:

  • Jednoduché, chytlavé a motivující k překonávání rekordů
  • Pochopíte, jak byly zábavné hry z počátku 80. let
  • Systém tréninku, který dodává hře hloubku

Co se mi nelíbilo:

  • Přece jenom je to jednoúčelová hra a navíc je to sport

Cena aplikace je 0,79 Euro.

Funguje to na iPhone i na iPadu.

  • Aplikace se dá stáhnout z App Storu zde
  • Web výrobce a video ze hry najdete v tomto odkazu
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře