Pátek, 15 listopadu, 2024
DomůRecenzeRecenze Acer Liquid E700: Na tři SIM a s dobrou výdrží

Recenze Acer Liquid E700: Na tři SIM a s dobrou výdrží

Telefony s podporou více SIM karet se pomalu stávají zajímavým tržním segmentem a výrobci jsou si toho vědomi. Postupně čím dál více lidí vlastní vícero telefonů a uvítali by mít vše na jednom místě. Na tento tržní „hlad“ zareagoval vedle dalších výrobců i Acer a vyvinul pro své zákazníky telefony s podporou dvou a tří SIM karet.

Dnes si shrneme 14 denní zkoušení a testování modelu Liquid E700, který láká na podporu 3 SIM karet a velkou baterii.

Acer Liquid E700

Recenzovaný telefon Acer Liquid E700 spadá do rodiny telefonů řady Liquid, které se nedávno začaly prodávat na našem trhu. Jak jsme již zmínili v preview, Acer Liquid E700 byl zkonstruován s cílem nabídnout svým uživatelům více – větší displej, větší výdrž baterie a větší možnosti připojení. No a jak obstál v průběhu 14 denního testování? To se dozvíte na řádcích níže.

P1060138

Ještě si připomeňme technické parametry tohoto telefonu nižší střední třídy, které neurazí:

Konstrukce 147,3 × 73 × 9,9 mm155 g, konstrukce: klasická
Displej TFT IPS, 5″ (1 280 × 720 px), dotykový: kapacitní
Fotoaparát
Primární: 8,3 Mpx (3 840 × 2 160), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 088 px, 29 FPS; Sekundární: 1,9 Mpx, LED dioda, video: 1280 x 720 px
Chipset Mediatek 6582, CPU: 4×1,3 GHz Coretex-A7, GPU: ARM Mali-400 MP
Paměť RAM: 2 GB, vnitřní paměť: 16 GB, paměťové karty: microSD
Datové funkce HSPA: ano, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0 (?), NFC: ne
Operační systém Android 4.4.2
Multimédia hudba: ano, výstup: 3,5mm jack, video: ano
Navigace vestavěná GPS: ano
Akumulátor 3 500 mAh

Vzhled jsme již hodnotili při rozbalování telefonu, takže jej již zmiňovat nebudeme. Snad bych jen dodal, že ačkoliv jsou použité matné plasty na omak příjemnější než u Liquid Jade, nevyhnulo se jim vrzání a skřípání při zmáčknutí v rozích. Je to z velké části dáno tím, že zadní kryt je odnímatelný a jde dolů velmi ztuha, takže dříve či později si pravděpodobně kryt poškodíte. K nám již telefon dorazil s mírnými odřeninami a prasklinkami od předchozích recenzentů.

P1060156

Systém – tu a tam se sekne

Do redakce nám telefon dorazil s verzí Androidu 4.4.2. Během 14 dnů byly uvolněny (a nainstalovány) 3 aktualizace, které přinesly drobné opravy a změny v systému. Žádná zásadní změna se však nekonala. První balíček aktualizací o velikosti 112 MB postupně doplnily další aktualizace o velikostech 10,27 MB a 13,59 MB. Na systému se tudíž neustále pracuje a výrobce se jej snaží ladit.

Podobně jako u Liquid Jade, ani E700 se nevyhnuly předinstalované aplikace od výrobce. Některé přijdou vhod (Barcode Scanner), jiné překáží (v podstatě většina Acer aplikací, které se snaží zaskakovat jiné, většinou lepší a známější aplikace). Tak či onak, uživateli nezbude nic jiného, než se s tímto faktem smířit (nebo provést root a nepotřebné předinstalované aplikace dát pryč).

Acer Liquid E700 má ve své cenové třídě slušnou výbavu – 4 jádrový procesor s jádry o taktu 1,3 GHz, 2 GB RAM a GPU ARM Mali-400 MP. O to smutnější bylo zjištění, že při načítání aplikací či provádění úkonů se telefon zadýchával. Systém by s hardwarem mohl být odladěný daleko více. Snad se odladění dočkáme v jedné z dalších aktualizací. Na 5″ (dle CPU-Z 4,97″) TFT IPS displeji s HD rozlišením a jemností 320 DPI je vše dobře čitelné i na slunci. K telefonu je možné díky funkci USB OTG připojit další zařízení, jako klávesnici, myš či USB flash disk. Naneštěstí není USB OTG kabel součástí balení a musíte si jej někde koupit.

Tři SIM a jedna MicroSD

Nyní se však dostáváme k největší zbrani Liquid E700. Pokud máte více telefonních čísel a nechce se vám nosit u sebe vícero telefonů, možná vám É sedmistovka vytrhne trn z paty. Řeč je o podpoře 3 aktivních mikro SIM karet. Zde inženýři zpracování zvládli daleko lépe než u výkonnějšího dual SIMu Acer Liquid Jade, kde se SIM karty zasouvaly do telefonu pomoci šuplíku, který zároveň sloužil jako slot pro paměťovou kartu. Uživatel tak mohl zároveň používat dvě SIM karty nebo jednu SIM a jednu MicroSD kartu. Jiná varianta u Liquid Jade není.

Acer Liquid E700 nabídne pod zadním krytem trojici slotů pro mikro SIM karty a jeden slot pro paměťovou kartu typu MicroSD. Karty lze tedy používat nezávisle na sobě a nejste limitování v jejich použití jako u výše zmíněného Liquid Jade. I řešení v podobě micro SIM je uživatelsky přívětivější, pokud máte klasickou SIM kartu, stačí si ji nechat zastřihnout bez nutnosti výměny, která je u většiny SIM karet při přechodu na nano SIM nutná.

P1060177

Při používání telefonu jste o aktivitě a signálu jednotlivých SIM karet informování tradičně ikonkami v notifikační liště. Co však příjemně překvapilo je možnost přiřadit si ke každé SIM kartě vlastní vyzváněcí melodii a vlastní melodii upozorňující na novou zprávu. Tato funkce v lepším Liquid Jade od počátku chyběla. Další funkce, jako možnost karty pojmenovat či barevně rozlišit zůstala stejná.

Příjemným zjištěním byl i fakt, že vestavěný správce SMS umí v jedné dlouhé SMS zaslat více, jak 3 zprávy najednou. Acer Liquid Jade trpěl neodstraňováním diakritiky při odesílání SMS zpráv a proto nabídl uživateli pouze 70 znaků na zprávu. Maximálně šly takto odeslat 3 SMS (tj. 210 znaků), poté se telefon sám přepínal do režimu MMS. Liquid E700 nabídne až 10 SMS zpráv na jednu dlouhou textovku, takže nabídne uživateli celých 700 znaků s diakritikou.

Ta výdrž, ta výdrž…!

Co se určitě povedlo, je osazení telefonu 3500 mAh baterií, která není odnímatelná (respektive je, ale je zapotřebí navštívit servis nebo mít šikovné ruce a vhodné nástroje). Lehce negativně se tato velká baterka projevila na rozměrech samotného telefonu, obzvláště na jeho šířce. Se 9,9 mm se nedá v dnešní době ohebných placek hovořit o ultra fit’n slim telefonu, na druhou stranu však máte jistotu, že v ruce něco držíte a že to jen tak neohnete. Rozměry však bohatě kompenzuje výdrž telefonu na jedno nabití baterie. Kdy naposledy vám telefon vydržel při běžném používání 4-5 dnů nabitý? Troufnu si říct, že toto je klíčový faktor, díky kterému mnozí uživatelé drobné neduhy Aceru odpustí.

Screenshot_2014-11-13-22-19-25 Screenshot_2014-11-18-18-41-21

V souvislosti s baterií musím zmínit jeden nedostatek systému. Pravděpodobně díky nějakému bugu nenačítá telefon správně data z baterie o stavu jejího nabití. Nepomohl ani reset, ani aktualizace systému. Chyba se projevuje tak, že po celém dni používání telefon ukazuje stejnou úroveň baterie, jako na začátku dne. Stav nabití ubývá velmi pomalu a skokovitě – v řádu 5-10 procentních bodů najednou. Po 5,5 dne se z 50 % najednou telefon vybil na 1 % a během několika minut „umřel“. Stejný jev se opakoval i při dalších cyklech, tudíž bylo zapotřebí u našeho recenzovaného modelu počítat s tím, že kapacita baterie končí na cca 50 % zobrazovaného stavu úrovně nabití.

Benchmark v AnTuTu

Osobně nepatřím mezi příznivce srovnávání parametrových výkonů prostřednictvím „neovlivnitelných“ benchmarkových aplikací. Historie ukázala, že nic není nemožné a že pokud si výrobce usmyslí na benchmark vyzrát a svůj telefon posunout o pár příček na lepší místa, klidně to udělá. Pro čtenáře, kteří lpí na číslech a porovnávání, jsem podrobil Liquid E700 testu v oblíbeném benchmarku AnTuTu. Výsledkem 5 měření bylo získaných 17 961 – 18 084 bodů.

Screenshot_2014-11-19-09-55-25

Fotoaparát – problematické ostření a špatná kvalita fotek

Jednou z nejčastěji používaných funkcí u dnešních chytrých telefonů je fotoaparát. Liquid E700 nabízí 8 Mpix zadní kameru a 2 Mpix přední kameru k pořizování selfie či pro video volání. Přední kamera je šikovně doplněná bleskem, takže se nemusíte bát fotit i v tmavých prostředích.

Co se mi však při testování moc nezamlouvalo, bylo zdlouhavé ostření a nepříliš ostré fotky. Pokud si při focení vynutíte asistenci blesku, je obraz jakš takš dobrý, pokud však blesk vypnete nebo ho necháte na automatiku a on nesepne, jsou fotky neostré a rozmazané i přesto, že na první pohled se zdá na displeji vše v pořádku.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/acer liquid e700 recenze/“/]

Samotná kvalita fotek není moc dobrá, pokud jsou mobilní telefony při focení náchylné na zdroj světla a jeho kompozici, o E700 to platí trojnásob. Šum se na fotografiích objevuje již ve chvíli, kdy fotíte venku a slunce je schováno za mraky. O večerním focení nemluvě, tady telefonu těžce dochází dech a na focení se v porovnání s telefony se stejným rozlišením snímače příliš nehodí.

GPS ano, GLONASS ne

Pokud telefon mimo jiné používáte jako navigaci, nebo pokud hrajete Ingress či Geocaching, zklamu vás. Telefon si rozumí pouze s americkým systémem GPS, ruský GLONASS mu zůstal zapovězen, což je opět škoda. Obzvláště když na trhu existuje řada stejně drahých zařízení, které GLONASS podporují. Opět je vše o preferencích uživatele, zda si s GPS vystačí či ne, mě osobně absence GLONASSu zamrzela. 

Drobnosti, které potěší

Na první pohled mě nadchla dvojice přisvětlovacích LED diod, které asistují osazeným fotoaparátům. Škoda jen, že fotografie za moc nestojí. Další potěšující maličkost je notifikační LED dioda umístěná v horním reproduktoru, která může signalizovat svým blikáním různé události, aniž by drasticky ubírala energii. Bohužel, po první aktualizaci přestala na testovaném telefonu LEDka blikat, rozsvítila se pouze při nabíjení, jinak ani blik. V neposlední řadě je do výčtu příjemných kladů třeba zařadit tlačítko Acer Rapid, nacházející se na zadní straně pod čočkou fotoaparátu. Při delším stisku dojde ke spuštění aplikace fotoaparátu bez nutnosti odemykat obrazovku. Krátký stisk lze dle potřeby namapovat na jednu aplikaci/funkci.

P1060174

P1060150

Co se nepovedlo

Do výčtu vlastností, které mě nenadchly, bych na prvním místě uvedl opravdu špatný fotoaparát. V závěsu jsou hned nepodsvícená dotyková tlačítka pod displejem, jejichž pozici si budete muset vštípit do paměti, pokud chcete telefon ovládat i za tmy. Moc tomu nepomáhá fakt, že je zapotřebí poměrně přesně položit prst na dané místo, jinak snímač akci neprovede. Naštěstí (schválně či nikoliv?) je v systému dostupná funkce plovoucích tlačítek, díky kterým si můžete na displeji zobrazit základní ovládací tlačítka a skrz ně systém ovládat bez nutnosti používat výchozí hardwarová tlačítka pod displejem. Třetí příčku zaujímá zadní kryt, který je vyrobený z měkkého plastu, jež při častém odnímání začne praskat.

P1060152

Závěrem

Acer Liquid E700 se mi líbil více, než jeho dražší a výkonnější dual SIM bratr Acer Liquid Jade. Nesrovnatelná výdrž a řešení SIM karet je na daleko lepší úrovni. Vhod přijde i přední blesk a rozmístění stereo reproduktorů, které si na rozdíl od jiných zařízení nebudete ucpávat prsty či dlaněmi při sledování filmů a hraní her. Za cenu kolem 5 000 Kč se jedná o zajímavý telefon podporující více SIM karet, proti němu stojí zejména plynulost systému, která pokulhává (a která je naštěstí odstranitelná pouhou odladěnou aktualizací).

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

1 komentář

  1. Dobrý den,

    zaujala mně Vaše dobrá recenze a prosím chci se zeptat jak píšete že pokud je někdo šikovný dá se baterka vyndat (to je tak složité a náhradní se nedá koupit na výměnu?). Uvažuji o zakoupení že má super parametry a doufám je aktualizace Androidu bezproblémová že to je česká distribuce a nemůže se stát jako u jiného výrobce že tam skočila čínština sama od sebe.

    Děkuji za odpověď 🙂

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře