Rychlejší procesory, více operační paměti nebo místa na uložení aplikací. Těmito inovacemi nás výrobci smartphonů každoročně zahrnují, i když je dost často vůbec nepotřebujeme. Na jednu věc však mnoho let pravidelně zapomínají – na baterii.
Když se k aktivitě nemají samotní výrobci, do výzkumu pro větší výdrž baterie se pustili samotní vědci z Ohio State University. A přišli přitom na opravdovou revoluci!
Nyní již patentovaná technologie se nezaměřuje přímo na baterii, ale na její dobíjení. Je totiž ukrytá v zařízení, které je schopné chytat radiové vlny a přeměňovat je zpět na energii. Zařízení je velmi malé a tak ho lze bez problémů nainstalovat třeba i do smartphonu.
Profesor elektrického a počítačového inženýrství Chi-Chih Chen k tomu uvedl: „Když komunikujete s věží operátora a nebo WiFi routerem, spotřebuje se přitom zbytečně moc energie. Část této energie proto recyklujeme zpět.“
Podobná technologie byla doposud využívána jenom pro menší zařízení typu bezdrátových senzorů na měření teploty. Technologický vynález vědců z Ohio State University je však v porovnání s ní o mnoho účinnější.
„Všechny ostatní technologie se pokouší sbírat energii ze vzduchu, ta naše ji sbírá přímo ze zdroje.“ přidal se k rozhovoru profesor Robert Lee a ještě dodal: „V současné době nikdo telefon nedokáže nabít přímo ze vzduchu. Můžeme pouze zredukovat spotřebu energie tím, že ji navrátíme do zdroje. Berte to jako rozšiřovač kapacity baterie, ne jako nabíječku.“
Jelikož telefony vynaloží nejvíce energie při přenosu dat, zařízení funguje pouze pokud odesíláme SMSky, telefonujeme, brouzdáme po internetu a zkrátka svůj mobil využíváme. Nové zařízení by přitom mělo zpomalit čerpání baterie až o 30%.
Příští měsíc se vědci chystají svůj projekt představit na Kickstarteru.
Zdroj: OSU
Uz zase? Baterka v mojom smartfone by po vsetkych prezentovanych objavoch a inovativnych technologiach (len za poslednych 10 rokov) mala vydrzat skoro nekonecne dlho. Zatial vsak z neznamych pricin vydrzi iba jeden a pol dna…
Tohle je slepá ulička… Kdyby se radši věnovali návrhu ziskovějších antén.