Středa, 18 prosince, 2024
DomůNovinkyPoslechněte si hudební dílo vytvořené umělou inteligencí telefonu Huawei Mate 20 Pro

Poslechněte si hudební dílo vytvořené umělou inteligencí telefonu Huawei Mate 20 Pro

Světlo je možné nejen vidět, ale i slyšet. A co víc, dokonce z něho může být zajímavé hudební dílo. Přesvědčilo se o tom 300 hostů ve slavném vídeňském koncertním sále Brahms Hall. Právě tam se odehrála světová premiéra koncertu Sound of Light, který transformoval severní polární záři do dosud nevídané hudební podoby.

Hlavní myšlenkou projektu bylo posunout hranice toho, co se dokáže naučit umělá inteligence. Společnost Huawei spojila odborníky z oblasti umění a technologie se speciálně upraveným systémem s AI. Tým dostal jasné zadání: v průběhu několika měsíců naučit stroj, jak transformovat záběry polární záře do hudebních prvků. Ty následně posloužily jako základ pro vytvoření symfonie.

Celý příběh Sound of Light se začal psát před několika měsíci. Profesionální „lovec polární záře“ Kjetil Skogli strávil mnoho nocí pod širým nebem nedaleko města Tromsø na severu Norska s jediným cílem: natočit záběry polární záře. Když dosáhl uspokojivých výsledků, odeslal je do zvukové laboratoře, kde na ně čekal speciální systém s umělou inteligencí. Ten vytvořil základní hudební linii, kterou k finální podobě dotvořil skladatel Mark Sayfritz.

Ve chvíli, kdy bylo hudební dílo hotové, zůstal ještě poslední krok. Předvést ho před živým publikem. Této úlohy se zhostil James Shearman, uznávaný dirigent, který hudební dílo nové generace představil ve slavné Brahms Hall ve Vídni. „Mojí úlohou bylo zesílit emoce z tohoto konkrétního představení, aby měl divák pocit, že k němu polární záře a umělá inteligence skutečně promlouvají prostřednictvím hudby,“ řekl Shearman.

Vytvoření uměleckého díla s pomocí pokročilé technologie by nebylo možné bez výkonného zařízení. Inspirací a zároveň praktickou demonstrací schopností umělé inteligence se stal smartphone Huawei Mate 20 Pro. AI umožnila rozeznat a analyzovat vlastnosti světla. Díky této schopnosti dokázala transformovat záběry polární záře do jednotlivých hudebních elementů.

„Spojení umělé inteligence s mojí hudbou otevřelo celou škálu nových tvořivých možností. Umožnilo mi to nasměrovat záběry polární záře do systému, který dokáže analyzovat barvu, tvar, velikost nebo rychlost. Následně generuje variace mých hudebních elementů na základě toho, co vidí, Když AI rozpozná obzvlášť dramatickou světelnou show, může modulovat zvuky, aby odrážely tuto intenzitu v kompozici. Následně můžeme začlenit tyto prvky do symfonie,“ uzavřel skladatel Mark Sayfritz.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře