Že je tělo tvořeno převážně z vody, tato je informace obecně známá a dodržování pitného režimu patří mezi základní složky zdravě fungujícího těla. Nastanou však situace, kdy si jej uhlídat není snadné. Zajímavé řešení nabízí aplikace Plant Nanny, která vás napít prostě donutí.
Nápad, jak jednoduchou cestou přimět lidi k často opomíjené činnost, spatřil světlo světa v podobě aplikace začátkem tohoto roku, a od té doby stačil projít řadou změn. V podobě, jaký je program nyní k dostání v Apple App Store, se probojoval až do nejstahovanějších aplikací týdne v kategorii zdraví a fitness.
Jak Plant Nanny funguje? Bez pochyby každý z nás si pamatuje éru Tamagotchi. Máte své zvířátko a staráte se o něj. Princip Plant Nanny je velmi podobný jen s tím rozdílem, že zde se staráte o rostlinu. Stejně tak jako člověk ani rostlina bez vody nepřežije. Proč při té příležitosti, když budete zalévat rostlinu, se i nenapít?
Hned na úvod, po spuštění hry, prolítnete krátkým úvodníkem, který v krátkosti osvětluje celý princip. Zalijte květinu a přitom zalijte sebe. V následujícím kroku je volba měrných jednotek vody. Buď mililitry nebo ounce (29,6 ml). Podstatným údajem pro celou aplikaci je údaj o váze a o stupni aktivního pohybu. Čím více pohybu, tím více tělo vyžaduje vody. Na základě zadaných údajů se vypočítá ideální příjem vody, které tělo denně potřebuje a naprosto stejné množství vody absorbuje i rostlina.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/PN1/“/]
Abyste se nestarali o něco, co se vám nelíbí, tak můžete vybrat z nabídky šesti druhů kytek. Hnedka na začátku nebudete mít sice všechny k dispozici, ale postupem času se odemknou, neboť každá rostlina disponuje určitým stupněm obtížnosti. Další rozhodnutí, které musíte učinit, je, kam si květinu zasadíte. Nabídka květináčů, či krabic a dalších tvarů, je rozsáhlejší a již i z počátku dostupná. Na závěr pak jen zbývá přidělit kytce jméno a hlavně nezapomenout zalévat.
Vývojáři si nedělali iluze, že máte celý den na pracovním stole postavený džbán se třemi litry vody a jednu a tu stejnou sklenici o určitém objemu, proto při každém zalití, což znamená vaše napití, si lze vybrat z několika nejčastějších tvarů sklenic, bandasek a kelímků o různých objemech.
Pokud tvar sklenice odpovídá, avšak údaj o mililitrech nikoliv, lze si jej nastavit ručně. Za tuto užitečnou vychytávku si bez pochyby vývojáři zaslouží pozitivní hodnocení, neboť právě rozmanitost různých sklenic, byl kámen úrazu aplikací na podobný námět.
Celý úkon zalévání je pak otázkou několika sekund. Po výběru sklenice ji stačí podržet, než se naplní a je zalito. Pro přehled z kolika procent je tělo zavodněné, slouží malý indikátor v horní části displeje. Neúnavně vyskakující okna po každém zalití přinášejí spíše výstrahy nebo pochvaly. Přehlednější záznam o denním příjmu tekutin lze najít v menu pod ikonkami status a historie.
Závěrem 9/10
Podstata této aplikace tkví v jakémsi nenuceném přístupu, který je mnohdy efektivnější než přístup nucený. Středem pozornosti není váš pitný režim, ale rostlina, která se sama o sebe nepostará. Vývojáři na tuto problematiku šli zcela jinak než předchozí aplikace, a i proto dostávají za tento kousek výborné hodnocení.
Důkazem toho jsou údaje o stažení. Přehledné ovládání, které rychle umožní udělat záznam o vypitých mililitrech, a nabídka sklenic o všech možných objemech jsou hlavní dvě lákadla. Bod dolů za malou počáteční nabídku květin, ale příslib vývojářů o brzkém rozšíření bereme na vědomí. Jestliže hledáte způsob jak udělat z pitného režimu vašeho přítele, vyzkoušejte Plant Nanny jako volbu číslo jedna.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/pn2/“/]