S chytrou nositelnou technikou, též označovanou jako wearables, se v poslední době roztrhnul pytel. Vedle předních výrobců jako je Samsung či Apple nespí ani soudruzi v Číně a na trh chrlí (mimo jiné) jedny chytré hodinky za druhými. Povětšinou se jedná o designově ne příliš dobře ztvárněné hranaté cosi, s čím si na ruce budete připadat spíše jak ve sci-fi filmu.
Tu a tam se však najde zajímavá výjimka. Jednou z nich jsou i chytré hodinky se zvláštním názvem No. 1 Sun S2, které si můžete aktuálně objednat v akci na serveru Gearbest za 51,99 USD. Elegantní chytré hodinky s kulatým ciferníkem překvapí svým zpracováním, barevnými variantami, funkcemi i cenou. Mají ale co nabídnout?
Balení a vzhled
Domů vám dorazí provedení a vzhledem v celku pěkně ztvárněná bílá krabička standardní velikosti krabičky s hodinkami. Textu na ní příliš nenajdete, na čelní straně se honosí nápis No. 1 a pomocí ikon ztvárněná číslice 1.
Na protilehlé straně krabičky pak najdete výpis základních specifikací:
- Displej: 1,22“ HD IPS
- Rozlišení: 240 x 240 px
- Typ: Dotykový, kapacitní
- Procesor: MTK6260
- RAM: 128 MB
- ROM: 64 MB
- Bluetooth: 3.0
- Fotoaparát: VGA
- Funkce: měření srdeční činnosti, ECG, teploměr, krokoměr
- Odolnost: IP67
- Baterie: 350 mAh
- Velikost: 52 x 46 x 13,5 mm
- Podporované systémy: Android, iOS (iOS nepodporuje vzdálené ovládání fotoaparátu a notifikace)
Uvnitř krabičky najdete kromě hodinek také magnetickou dobíjecí kolíbku, krátký USB kabel a návod v anglickém jazyce. Nic moc se v něm ale nedočtete.
Hodinky vypadají vskutku elegantně. Kulatý černý dotykový displej lemuje kovové tělo, které se prodává v černé, stříbrné a zlaté barvě. Pásky je pak možné pořídit v hnědé a černé kožené variantě, nebo v kovové variantě černé či stříbrné barvy. Pokud by vás barva omrzla, je možné pásek vyměnit za jiný.
Mnou testovaný kus byl zlaté barvy s hnědým páskem. Na pravé straně hodinek najdeme jediné funkční HW tlačítko a čočku kamery/fotoaparátu. Na zadní straně se nacházejí dobíjecí piny, senzory pro měření tepu a repráček. Na levé straně se nachází pouze v malé dírce ukrytý mikrofon.
Výrobce udává, že hodinky splňují certifikaci IP67, což znamená, že jsou kompletně odolné vůči vniknutí prachu (číslice 6 v označení) a zároveň jsou chráněny proti vniknutí vody až do hloubky jednoho metru po dobu 30 minut (číslice 7 v označení).
Skutečnost jsem si netroufl ověřit (zejména kvůli koženému pásku), ale údaj bych bral s rezervou. Osobně si myslím, že trocha stříkající vody jim neublíží. Potápět bych se s nimi nedoporučoval.
Není vše tak, jak na první pohled vypadá
Po zapnutí, úvodní animaci a uvítacím tónu začnete zjišťovat, že tady něco nehraje. Na renderech jsou hodinky vyobrazené s třemi ikonami a pěkným modrým pozadím na hlavní obrazovce, ve skutečnosti jsou zde však ikony pouze dvě a pozadí je černé. Tapetu pozadí si sice můžete vybrat z několika možností, avšak to z renderu v hodinkách nenajdete. Ony dvě ikony, které slouží jako zástupci na displeji po probuzení, můžete dle své libosti měnit za nejčastěji používané funkce.
Také displej je na spodní straně ukousnutý více, než rendery připouští. Na ručičkovém ciferníku (k dispozici jsou celkem 3 různé varianty, mezi kterými jednoduše přepnete jedním klepnutím na ciferník), který je součástí jakési zamykací obrazovky, se nezobrazují čísla 5, 6 a 7, což mi u hodinek přijde hodně špatné.
Ovládání a funkce
Pokud na těchto hodinách svajpnete do strany, ocitnete se na výše zmíněné hlavní obrazovce se dvěmi ikonami a digitálními hodinami s aktuálním datem a názvem dne. Nahoru se ještě vešly ikony vyobrazující aktivní BT, stav baterie a notifikace. Z hlavní obrazovky vás dělí už jen jeden svajp do menu.
Menu je klasického dlaždicového stylu, na který jste zvyklí z mobilních telefonů. Přejížděním zleva doprava nebo naopak posouváte jednotlivé dlaždice. Každá dlaždice má 4 ikony, až na tu poslední, kde jsou ikony pouze 2.
Systém je defaultně přednastavený v anglickém jazyce. Vedle něj si můžete přepnout do francouzštiny, španělštiny, portugalštiny, italštiny, němčiny, turečtiny, ruštiny a čínštiny.
K probuzení displeje slouží boční tlačítko. Prodlevu svícení si samozřejmě můžete nastavit dle vlastních preferencí. Na buzení dvojitým poklepáním na displej můžete rovnou zapomenout.
Po spárování hodinek prostřednictvím aplikace BTNotification se vám otevřou chytré možnosti těchto levných a dobře vypadajících hodinek, na které jsme zvyklí u řádově dražších modelů.
Volání – jako James Bond
Přímo z hodinek můžete vytáčet telefonní čísla a volat. Díky vestavěnému mikrofonu a reproduktoru nemusíte ani telefon vytahovat z kapsy.
Při testech se však ukázalo, že umístění repráčku na spodní straně není ideální, dochází k jeho tlumení zápěstím a telefonování je možné pouze v tichém prostředí. Kupříkladu při jízdě v autě druhé straně nebudete nic rozumět.
Čísla můžete vytáčet také přes adresář, který si hodinky natáhnou z telefonu, nebo přes log volaných, přijatých a zmeškaných hovorů.
Zprávy – jde to, ale dře to…
Přes hodinky můžete číst i psát SMS zprávy. V režimu psaní se na displeji zobrazí klasický číselník, který známe ze starých nedotykových telefonů. Je tedy nutné při psaní písmen danou klávesu zmáčknout vícekrát.
Vzhledem k tomu, jak je displej malý a jak jsou titěrné jednotlivé klávesy, není psaní zpráv vůbec pohodlné a tuto funkci využijete spíše na krátké odpovědi do 3 slov ve smyslu „OK“ nebo „Už jdu“.
Notifikace z telefonu – lepší méně, než více
Hodinky umějí zobrazit všechny zprávy nacházející se ve statusové liště v telefonu. Tato funkce je užitečná, mnohdy je ale dvojsečnou zbraní. Například při používání GPS se každou vteřinu do hodinek odesílá nová informace o poloze, což začne být velmi rychle otravné.
Naštěstí je s tímto počítáno a v telefonu si v aplikaci BTNotification můžete nastavit, která upozornění se mají zobrazovat a která ne.
Posledních 20 přijatých notifikací si můžete zpětně zobrazit pomocí funkce „Remote notifier“. V něm lze notifikace procházet i mazat z hodinek.
Přes funkci Antilost můžete dálkovým spuštěním vyzvánění dohledat zašantročený telefon, pokud je v dosahu.
Aktivity, budík, kalkulačka
Mezi další „tradiční“ funkce wearables, kterými hodinky disponují, se řadí klasický krokoměr, který zobrazuje pouze počet ujitých kroků a čas pohybu.
Dále je tu monitor spánku, který měří pouze dobu spuštění (měření je třeba ručně spustit) a dle toho, jak moc se v noci vrtíte, aplikace vypíše, zda spíte dobře či ne. Na grafy a podrobnější přehledy bohužel můžete rovnou zapomenout.
O něco zajímavější je automatický připomínač pohybu. Pokud si tuto aplikaci zapnete, hodinky vám po nadefinované době připomenou, že byste se měli trochu protáhnout. Tuto funkci ocení zejména zaměstnanci, kteří často sedí a obecně trpí nedostatkem pohybu.
V neposlední řadě jsou v hodinkách budík a kalkulačka. Kalkulačka není díky malým tlačítkům a zakulacenému displeji, na kterém nejdou všechna čísla na řádku vidět, příliš použitelná.
Uživatelské profily – nostalgické vzpomínky
Zajímavostí je možnost nadefinovat si jednotlivé uživatelské profily, jako tomu bylo u telefonů dříve. Zde si můžete hrát s nastavením notifikací, hlasitostí a typ vyzvánění nebo můžete zapnout/vypnout vibrace.
V práci nebo ve škole například můžete dostávat upozornění pouze vibracemi. Pokud sportujete, oceníte zase hlasité vyzvánění.
V praxi jsem však profily vůbec nepoužíval, tato funkce je podle mě poměrně zbytečná.
Fotoaparát, diktafon – velká nouzovka
Jak bylo zmíněno v úvodu, hodinky mají vestavěný foťák, se kterým můžete snímat momentky v rozlišení 160×120, 240×240, 320×240 a 640×480, nebo natáčet video. Pár zkušebních fotografií přikládám níže.
Asi nebude překvapením, že kvalita je velmi bídná a tato funkce je spíše zajímavostí, než že by byla v praxi nějak použitelná. Nicméně venku na sluníčku fotky nevypadají zas tak zle. Focení a nahrávání videa je o to ztíženo, že snímač je otočen o 90°. Musíte si tedy v hlavě správně uvědomit, na kterou stranu budete hodinky otáčet při zaměřování scény. Pořízené fotografie si můžete v hodinkách také prohlížet/přehrávat.
U videa je situace ještě horší. Pokud budete natáčet na maximální kvalitu, po 3 sekundách hodinky zahlásí, že není dostatek místa v úložišti. Pokud budete natáčet na nejhorší kvalitu, hláška o nedostatku místa na vás vykoukne po 8 sekundách. Pořizování videa je tedy zcela o ničem a tuto funkci nebylo ani pořádně jak otestovat.
Pokud by vám stačilo jen audio, hodinky mají vestavěný diktafon, který bohužel nelze nijak nastavit.
Hodinky mají i funkci dálkové spouště, díky které lze vzdáleně pořizovat fotky na připojeném telefonu. Mně se bohužel tato utilita rozchodit nepodařila. Pravděpodobně to celé funguje pouze s vybranými aplikacemi, které výrobce hodinek neuvádí.
Média – od každého trošku
Co by to bylo za chytré hodinky, kdyby neměly alespoň základní přístup k médiím. Hodinky mají vestavěný jednoduchý souborový prohlížeč, dále přes ně můžete ovládat hudební přehrávač v telefonu, prohlížet si ve zjednodušené galerii hodinkami pořízené fotky a videa.
Bonbónek na konec: měřič tělesné teploty a měřič tepu
Jako příjemný bonus na závěr najdete na konci seznamu aplikací měřič tepu, který vám během chvilky změří a zobrazí aktuální tepovou frekvenci s informací o datu a času měření.
Hodinky umí také zobrazovat průběžný tep prostřednictvím aplikace „EKG“, která je doplněná pěknou křivkou, kterou znáte z nemocničních zařízení. Jaká škoda, že tato křivka je ve skutečnosti pouhou animací a nevyobrazuje aktuální tep. Nezbývá než doufat, že alespoň průběžně měřené hodnoty mají nějakou vypovídací hodnotu. Na zátěž či zrychlení dechu hodinky s krátkou prodlevou reagují a měří zvýšený tep.
Poslední funkcí je vestavěný teploměr, který by měl měřit vaši tělesnou teplotu. Díky němu jsem zjistil, že jsem nemocný a měl bych více odpočívat 🙂 Po celou dobu testování mi teplota zpravidla neklesla pod 37,5 °C. Usuzuji, že senzor špatně měří a raději jsem vždy od naměřené hodnoty odečítal -1 stupeň.
Výdrž na jedno nabití
V rámci testování jsem při nadměrném trápení (neustálé nastavování a hraní si s funkcemi) vyšťavil hodinky za jeden den.
Pokud jsem je však měl na ruce a používal je jako notifikátor a komunikátor, vydržely na jedno nabití zhruba 3-5 dnů.
Ve chvíli, kdy jsem vypnul BT a z chytrých hodinek udělal hloupé, které pouze zobrazovaly čas, jsem se s výdrží dostal na 7-10 dnů.
Nabíjení samo o sobě je snadné – stačí hodinky přiložit nabíjecími piny k magnetickému docku. Samy se přichytí a začnou se nabíjet. Z 0 na 100 % se nabijí zhruba za 3 hodiny.
Závěrem – za málo peněz středně muziky i designu
Z hodinek jsem trochu rozpačitý. Na jednu stranu je nepřehlédnutelná cena (za cca 1.300 Kč u nás koupíte stěží lepší chytrý náramek s černobílým displejem) a množství funkcí, kterými jsou prošpikované. Na druhou stranu tu jsou některé funkce dle mého zbytečné (VGA fotoaparát bez autofocusu, uživatelské profily, …) a místo nich se výrobce mohl zaměřit na dotažení jiných věcí – ovládání, vykouslý displej, …
Po designové stránce jsou na tom hodinky poměrně dobře. I když na druhý pohled možná vypadají trochu lacině, pokud s nimi nebudete lidem mávat před obličejem, budou zpravidla hádat jejich hodnotu v násobcích skutečně ceny. Verze s kovovým páskem na tom bude asi co se vzhledu týče o třídu lépe, než s páskem koženým.
Co mi nejvíce vadilo, bylo občasné odpojování hodinek od telefonu. Také mají hodinky občas problém se opět spárovat. Pokud dojde k náhlému odpojení a telefon je v krátké době (v řádu vteřin) opět v dosahu, hodinky se automaticky připojí. Pokud však odejdete od telefonu na delší dobu, hodinky se po vašem návratu samy nepřipojí a musíte je spárovat ručně.
Pokud vás hodinky zaujaly, můžete si je pořídit na Gearbest.com v šesti různých variantách.
Typické „výhody“ okrúhlych smart hodiniek. Ja neviem, prečo po tom všetci šalejú a nútia výrobcov to vyrábať. V recenzii je krásne vidno, že takmer každá funkcia trpí okrúhlym dizajnom a informácie sú useknuté. Navyše samotný displej je ešte viac useknutý. Na zobrazovanie textových informácií a zadávanie textu hold treba obdĺžnikový displej. Kto z tých „okrúhlych fanatikov“ by chcel okrúhly monitor? 🙂
[…] V nedávné recenzi nám kolega Martin Polický představil ultra levné chytré hodinky No.1 Sun S2, zaplavené různými funkcemi. Dnes si k nim představíme sice dražší a funkcemi o něco chudší, o to však hezčí alternativu v podobě hodinek od přeci jen známějšího výrobce – Alcatelu. […]