Dnes jsme si pro vás připravili preview poslední dobou hodně diskutovaného zařízení. Řeč je o mobilním telefonu od společnosti Motorola s názvem Moto G, který vyniká velmi dobrým poměrem nabízených možností, výkonu a ceny.
Na první pohled se nejedná o žádný designový klenot. Stejně jako zhruba dvakrát dražší bratříček Moto X vsází tato novinka na konvenční nepřeplácaný vzhled s mírně zaoblenými hranami.
Moto G si jistě najde celou řadu oblíbenců, někteří však mohou postrádat technologie jako NFC nebo ultrarychlou LTE konektivitu. Do jaké skupiny se řadíte vy?
Přehled výbavy:
- Operační systém: Android 4.4.2 (KitKat)
- Rozměry: 129,9 × 65,9 × 11,6 milimetru
- Hmotnost: 143 gramů
- Čipová sada: Qualcomm Snapdragon 400
- Frekvence procesoru: 1,2 GHz
- Operační paměť RAM: 1 GB
- Vnitřní paměť: 16 GB (k dispozici 13,2 GB) / 8 GB (k dispozici 5,52 GB)
- Paměťová karta: není
- Rozlišení displeje: HD 720 × 1280 px
- Uhlopříčka displeje: 4,5″
- Technologie displeje: IPS, Gorilla Glass 3
- Typ displeje: kapacitní
- Počet barev: 16 milionů
- Bluetooth: 4.0 (EDR, A2DP, AVRCP)
- Wi-Fi: 802.11 b/g/n
- Připojení k PC: microUSB, USB 2.0
- Senzory: proximity, gyroskop, akcelerometr, světelný
- GPS: ano, A-GPS, digitální kompas, Glonass
- Rozlišení fotoaparátu: 5 Mpx (zadní) / Blesk: LED
- Kapacita baterie: 2070 mAh (Li-ion)
První dojmy
Moto G sice není k dostání na našem trhu, ale i tak je ji možné snadno obstarat. A to jak v rámci asistovaných nákupů, které nabízejí některé české weby, nebo na vlastní pěst například z anglického Amazonu. Já jsem volil druhou variantu a model s 16 GB vnitřní paměti mě vyšel na necelých 167 liber včetně poštovného a daně.
To dělá v přepočtu zhruba 5500 Kč včetně DPH. K mání je sice i levnější varianta s pouhými 8 GB vnitřní paměti, ale tu náročnějším uživatelům příliš nedoporučoval. Proč? Úložiště není možné rozšířit SD kartou, systém si něco ukousne a reálně je tak k dispozici pouze 5,52 GB volného místa. 16GB model nabízí okolo 13,2 GB. V obou případech však dostanete navíc na dva roky zdarma 50 GB volného místa na Google Drive.
Po zhruba 14 dnech dorazila Moto G z Velké Británie. Balíček byl velmi malý a obsahoval pouze titěrnou krabičku. V ní se kromě mobilního telefonu ukrýval pouze USB kabel pro propojení s PC a krátká uživatelská příručka. Nabíječku nebo sluchátka v balení nenajdete – tady jde krásně vidět, jak se Motorola snažila šetřit. Nicméně musím uznat, že šetřila na správných místech. Moto G působí v ruce solidním dojmem, vše dobře lícuje, nikde nic neskřípe. Díky ještě kompaktním rozměrům (4,5″) a zaobleným hranám navíc telefon skvěle padne do ruky. I když musím uznat, že váha mohla být o něco nižší (143 g).
Co už není tak potěšující je černě zbarvený zadní kryt, na kterém ulpívají otisky prstů nebo nevyjímatelná baterie (kapacita 2070 mAh). S tímto jsem však byl před koupí seznámen a po vložení MicroSIM karty jsem původní kryt nahradil bílým flip sheelem (cca 600 Kč). Ten skvěle chrání displej a na svém místě drží za pomoci silných magnetů (po odklopení se displej navíc automaticky odemkne). Jedinou nevýhodou je, že magnetické pole kompletně vyřadí kompas.
V telefonu byl předinstalován Android Jelly Bean, nicméně po připojení k Wi-Fi síti mi byla ihned nabídnuta aktualizace na nejnovější Kit Kat (4.4.2). V obou případech byla odezva systému i aplikací ukázková a nevšiml jsem si žádného zaváhání – optimalizace systému se Motorole opravdu povedla. Je tu však jeden háček – a to je kompletní absence české lokalizace.
Řešením je instalace modifikované ROM, ale to je již na jiné povídání. Musím pochválit také 4,5″ IPS displej. Ten sice na dnešní poměry nabízí pouze HD rozlišení (720 × 1080 pixelů), ale jemnost bodů je shodná s iPhonem 5s (326 ppi). Pokud jde o podání barev, tak ve srovnání s AMOLED displeji tak jsou barvy méně saturované a černá barva není zcela černá. Beze sporu se však displej Moto G může řadit k těm lepším s maticí IPS.
S 5 Mpx fotoaparátem to už není tak slavné. Za dobrých světelných podmínek produkuje ještě relativně dobré snímky, ale za šera znatelně šumí a produkuje doslova mazanice. Pro situační foto však postačuje.
Poslední postřeh se týká GPS. Díky tomu, že čip podporuje i Glonass je lokalizace (fix) polohy velmi rychlá a signál se pomalu neztrácí ani v budovách. Případné další postřehy se dozvíte v připravovaném článku.
Pekny clanok ale uz mam moznost si ho porovnat s realitou, kedze tiez mam moto G, v aplikacii CPU-Z (odporucam) som sa dozvedel ze display ma rozlisenie 720x1184px a nie 720x1280px ako pisete hore alebo nizsie 720x1080px, k fotaku vyhrady nemam, skor ma prekvapilo ako dobre foti v zlych svetelnych podmienkach, na FB posielam porovnanie s SG S3 nastavenym na 6MPx
Displej ma naozaj rozlisenie udavanych 720×1280, to co zobrzuje CPU-Z je v danej chvili rozlisenie poskytovane aplikacii t.j. plne rozlisenie displeja minus priestor ktory zaberu SW tlacidla androidu.
Zdravím, není výhodnější si dnes za stejné peníze pořídit Samsung Galaxy S3 ?
Dobrý den,
nevím jak jste přišel na to, že Moto G a Galaxy S3 stojí stejně. Pokud se dobře dívám, tak se u nás dá sehnat S3 teprve od 7649 Kč včetně daně (zdroj: heureka.cz). To je podle mého názoru oproti 5500 Kč s DPH poměrně velký rozdíl. Podobný cenový odstup je i v zahraničí.
S pozdravem,
Aleš Kaňák
To už raději ještě zkusit někde sehnat Nexus 4, než kupovat Galaxy S3. Galaxy S3 stojí v nějakém rozumném obchodě 8490 Kč (Mironet je první rozumný obchod na Heurece, u kterého bych nakupoval), přičemž Nexus 4 je skladem v K24 za 8414 Kč. Každopádně Moto G z Amazonu vychází na zhruba 5600 Kč i s dopravou, což je cenově trochu jinde.
[…] Naše PREVIEW telefonu najdete v článku zde. […]
[…] stručném preview vás nyní čeká plnohodnotná recenze smartphonu Moto G. O něm se poslední dobou hodně […]