Pohybujeme-li se v rovině mobilních her, označení „epické“ RPG vždycky musíme brát s rezervou. V lepším případě jde o zbožné přání marketingových pracovníků, v tom horším o naprostý podvod. Tedy většinou.
Mezi tou spoustou balastu se samozřejmě najde pár světlých výjimek, například Ravensword: Shadowlands, The Bard’s Tale, nebo Oceanhorn, ale to stále ty pomyslné výjimky, které potvrzují pravidlo – epické RPG na mobilech nepatří mezi nejoblíbenější žánry! Přesto vydavatel Capcom sáhl do svého kouzelného klobouku a nevytáhl z něj králíka, ale remake své deset let staré hry Monster Hunter, která byla původně určena pro konzoli PlayStation 2.
Monster Hunter je akční RPG japonského střihu, takže vás asi nepřekvapí, že je trochu trhlé. Nemyslím teď herní principy jako takové, ale spíše zasazení hry. Svět v podání Monster Hunter vypadá poměrně realisticky, tedy až na to, že v něm lovíte mamuty a dinosaury. Jenže pak ve městě potkáte mluvící kočky a všechno vám bude jasné.
Když se nápady sypou z kožíšku
Tahle hra většinu času balancuje někde na okraji roztomile trhlého až vcelku realistického světa a to tak dokonale, aby vás dokázala vtáhnout, a vy jste ji všechny její finesy uvěřili, ale abyste ji zároveň nebrali jako nudného patrona, který vám bude vyprávět tu tisíckrát ohranou pohádku. Pokud Monster Hunter něco chybí, pak je to ortodoxní přístup. A také příběh, který si ve své podstatě budete psát sami tím, jak budete cestovat po herním světě.
Žádné rozmáchlé příběhy o lásce, či zklamání, nebo o konfliktu, v němž jste jen figurkou na šachovnici velkých mocností. Jste lovec příšer a vaše vesnice potřebuje trošku vylepšit. Tečka. Zvelebovat ji můžete za peníze, které si vyděláte plněním questů. Ty jsou rozděleny do skupin podle obtížnosti a obvykle se točí kolem lovení příšer, nebo např. kolem sbírání bylinek a dalších ingrediencí, které se nacházejí v oblastech, kde tyto exotické příšery vegetují.
Jednostrannost questů vůbec není na škodu, protože tam kde se hře nedostává, přichází na řadu jiná rozmanitost. Jednak každá z potvor má jinou výdrž a jiný způsob útočení či obrany a pak k jejich zabití můžete sáhnout hned po několika různých zbraních, s nimiž se útočí a brání pokaždé jinak.
Obušku z pytle ven!
Soubojový systém Monster Hunter je opravdová perlička. Mezi bodnými, sečnými, střelnými a dalšími zbraněmi rozlišuje nejen, co se do rozsahu způsobených zranění týče, ale s každou skupinou vám dává do ruky také jiné údery, čímž vás nutí o nadcházejícím boji přemýšlet, dobře si ho rozplánovat a precizně ho vykonat. Zkrátka a dobře, rovnou zapomeňte na takové to automatické pižlání, kdy pořád dokola mačkáte tlačítko pro úder a vrcholem je pro vás úskok stranou. V této hře budete muset být o poznání kreativnější.
Rozdílné údery a obranné prvky jsou pak doplněny konzumovatelnými předměty, mezi nimiž narazíte třeba i na brousek, který vaší zbrani navrátí potřebnou ostrost. Různé lektvary pro léčbu zranění, navracení výdrže, nebo její dočasné zvednutí jsou potom jenom třešničkou na velice komplexním dortu, který je mezi všemi mobilními RPG hlavním chodem.
Spokojená jsem nebyla jenom s grafickým zpracováním, které je sice ve většině případů dostačující, ale občas na sobě přece jen dává znát, že pochází z 10 let staré hry a svoje nejlepší léta už má za sebou. Zdaleka nejimpozantnější scenérie umí hra vykouzlit v in-game videích, to ostatní se řadí spíše k průměru. Když pak dojde na kuchání zvířat, občas se prolínají objekty, což docela zamrzí, zvlášť když za hru vypláznete přibližně 300 korun. Na druhou stranu, i přes rozpačitou prezentaci se Monster Hunter stále řadí k RPG smetánce a vřele ho doporučuji všem RPG pozitivním hráčům.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Monster Hunter/“/]
Hodnocení: 9/10
Verdikt:
- Epické RPG v tom pravém slova smyslu a bez jakýchkoliv příkras. Doslova. Jeho jedinou slabinou je totiž slabší grafické zpracování, na němž na první pohled poznáte, že už má to nejlepší za sebou.
Co se mi líbilo:
- spousta zajímavých potvor
- komplexní bojový systém
- stohy možností, předmětů, upgradů
- volnost
- důkladný tutoriál
- lehce trhlý svět
Co se mi nelíbilo:
- slabší grafické zpracování
- absence příběhu
- vyšší cena
[appbox appstore id744769918]