Středa, 18 prosince, 2024
DomůNovinkyMobilní malware na vzestupu, oblíbil si telefony s Androidem

Mobilní malware na vzestupu, oblíbil si telefony s Androidem

Check Point zveřejnil seznam malwarových rodin nejčastěji použitých v listopadu 2015 ke kyberútokům na podnikové sítě a mobilní zařízení v ČR a po celém světě. Zároveň byl zveřejněn i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků.

Česká republika se umístila až na 105. pozici. Nejvíce útoků směřovalo na Saúdskou Arábii, z evropských zemí bylo nejčastěji terčem útoků Polsko, které je na 34. místě.

Informace vychází z online mapy kybernetických hrozeb ThreatCloud World Cyber Threat Map, která v reálném čase sleduje, kde a jak po celém světě probíhají kybernetické útoky. Check Point v průběhu listopadu identifikoval více než 1200 různých malwarových rodin. 2 ze 3 nejběžnějších typů malwaru, Conficker a Necurs, se zaměřují na deaktivování bezpečnostních služeb a vytvoření dalších zranitelných míst v síti, což útočníkům umožňuje využít počítače například pro DDoS a spamové kampaně.

Použití malwarové rodiny Necurs vzrostlo 30krát ve srovnání s říjnem 2015 a z 53. pozice se tento malware dostal až na celkové 3. místo. Necurs je obvykle kombinován s trojanem Bedep, jehož použití vzrostlo 250krát a v žebříčku poskočil z 459. pozice na 12. místo.

Check Point také zjistil, že v listopadu došlo oproti říjnu k 17% nárůstu využití mobilního malwaru. Tři nejčastější malwarové rodiny zaměřené na mobilní zařízení byly Xinyin, Ztorg a AndroRAT. Počet útoků využívajících Xinyin a Ztorg se oproti říjnu přibližně zdvojnásobil. Nárůst u malwaru AndoRAT byl dokonce desetinásobný. Všechny tři varianty cílí na zařízení se systémem Android.

1) Xinyin: Trojan, který se snaží uživatele přimět ke kliknutí na škodlivý odkaz, nejčastěji je na čínských reklamních stránkách.
2) Ztorg: Trojan, který používá root práva pro stahování a instalování aplikací na mobilním telefonu bez vědomí uživatele.
3) AndroRAT: Malware, který je schopen se přibalit k nějaké legitimní mobilní aplikaci a nainstalovat se bez vědomí uživatele, což hackerům umožňuje získat vzdáleně plnou kontrolu nad zařízením se systémem Android.

„Nárůst mobilního malwaru rovněž ukazuje na nutnost zabezpečit i soukromá mobilní zařízení zaměstnanců, protože jsou na nich zpracovávána a ukládána cenná firemní data. Útočníci si uvědomují, že tato zařízení jsou snadnější cíl ve srovnání s podnikovými sítěmi, takže je důležité, aby organizace nasadily odpovídající ochranu, která zabrání zneužití a únikům dat,“ říká Nathan Shuchami, ředitel prevence hrozeb ve společnosti Check Point.

59s

Zdroj: Check Point TZ

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře