Hong Kong a další čínská města mají obrovský problém. Na velmi malém prostoru tu žije obrovské množství lidí přicházejících do měst za prací. A tomu se samozřejmě musí přizpůsobit i nabídka pronájmů, která je naprosto šokující.
V Hong Kongu, městě s rozlohou 1 104 km čtverečních a 7,2 miliony obyvatel, je situace asi nejhorší. Pronajimatelé si tam účtují až 150 dolarů za metr čtvereční. To je při opravdu minimálních průměrných výdělcích naprosto šibeniční cena. Výsledek? Početnější skupinky lidí okupují místnosti jen o několika metrech čtverečních zatímco jednotlivci se uchylují do klecí. A to doslova.
Fotografie níže ilustrují situaci v některých čínských bytových domech. Není vyloučeno, že za „domov“ je označují i lidé, kteří stáli za sestavením vašeho smartphonu.
Michelle Wong, matka samoživitelka bydlí se svými dvěma dětmi v bytě o velikosti 7,43 metrů čtverečních. Za tento „kamrlíček“ platí 387 dolarů měsíčně (cca 9600 korun).
Li Rong, sedmatřicetiletá dělnice sedí na posteli ve svém příbytku o velikosti 3,25 metrů. Podmínky se zdají být příšerné, nicméně Li a její sousedi bydlí v jedné z nejluxusnějších a také nejdražších čtvrtí Hong Kongu.
Valná většina garsonek určených při projektování domů pro jednoho jediného nájemce byla dále rozdělena na několik samostatných jednotek, ve kterých žije pohromadě i více jak 5 osob.
Šedesátiletý NG právě odchází ze společných záchodů. Ty se nacházejí kousek od jeho bytu velkého přesně 5,57 metrů čtverečních. V „bytě“ žije sám, neboť sdílení pokojíků je ilegální a často vede k problémům s hygieniky.
Téměř všechny tyto bytové domy obývají štěnice. Obyvatelé včetně dětí se každé ráno probouzejí poštípaní.
Kvůli extrémně malému prostoru Hong Kongu se lidé často musí uchylovat do příbytků, do nichž se jim velmi těžko vejde třeba i jen postel. Příkladem je pokoj 91-letého Wong Chung-singa, který má pouze 2,23 metrů čtverečních. Wong za pokoj platí cca 3800 korun měsíčně.
Extrémní nedostatek ubytování včetně těch nejmenších prostor nutí lidi vystačit si opravdu jen s minimem prostoru.
To ale není zdaleka všechno. Aby majitelé nemovitostí zmaximalizovali svůj zisk, pronajímají tzv. „rakve“. Jedná se o byty s velikostí okolo 46 metrů čtverečních uzpůsobené pro více jak 26 lidí.
Nejnižším životním standardem jsou ovšem tyto klece. Za pronájem jejich obyvatelé platí cca 150 dolarů měsíčně, tedy 3750 korun.
Klícky mají velikost asi 180 x 60 centimetrů. Dlouhodobě v nich žijí desítky tisíc čínských dělníků.
Očekává se, že v nejbližší budoucnosti se díky pracovním příležitostem v Hongkongu zájem o toto bydlení ještě zvedne.
Zdroj: Business Insider
[…] Source:: Svetaplikaci.tyden.cz […]
aha, ok,
a jak to souvisí s webem pro mobilní technologie kromě nepatrné vazby života dělníka který MOŽNÁ pracuje ve firmě na výrobu mobilů?
A kdo tě nutí to číst?
Odpusť mu, prosím, že si dovolil mít názor. Příště už to určitě neudělá.