Kdyby vám před lety někdo řekl, že hraje adventuru na telefonu, asi by se dočkal pouze smíchu. Doba se ale změnila a her v této kategorii rapidně přibilo. Ani čeští vývojáři nezůstali v tomto ohledu pozadu a z jejich dílny vyjela kopie PC verze Machinarium na obě nejsilnější platformy v mobilních technologiích, tedy na Android a iOS.
Neříkám, že jde o nějakou novinku. Hra je na trhu již delší dobu, ale podle mého je nyní potřeba její známost trochu oživit a proč ne recenzí. Když jsem se o ní poprvé doslechl, vybavilo se mi jedno české přísloví ? zlaté české ručičky. Adventury českým vývojářům prostě sedí a když se k tomu přidá velký talent, nemusíme mít obavy o další kvalitní titul.
Jsme sice mála země, ale na trhu máme dokonce dvě proslavená vývojářská studia. Madfinger Games se svojí hrou Shadowgun Deadzone, která skončila šestá v kategorii nejlepší hra roku 2012 a potom Hotdead Games s dnes recenzovaným titulem Machinarium.
HG sice nezaznamenalo takový úspěch jako ?brňáci?, přesto je hra světově oceněna. Jejich titul patří mezi nejlepší logické hry na chytré telefony.
Začátek
Pro otřelé hráče není žádnou novinkou, že hra používá základní princip adventur s pohyby hlavního hrdiny, sbírání předmětů a následném použití buď samostatně, nebo s kombinací dvou a více nalezených věciček. K tomu, abyste ve hře ale vůbec mohli začít hrát, si potřebujete vyrobit hlavního hrdinu, kterému schází prakticky vše. Tímto vás hra přiměje k osvojení pohybů a možností v ovládání. První okamžiky ve hře strávíte na skládce, kde si svého hrdinu poskládáte s dostupných kousků. Vyrobíte si malého robota, který svůj trup bude umět zkrátit nebo naopak prodloužit a dostat se někdy do nedostupných míst.
Nic více se ve hře nedozvíte, a to platí i o příběhu. Tato hra je trochu netradiční v tom, že tu nejsou žádné počáteční animace nebo vyprávění, co se stalo a za čím že se to vlastně robot žene. Veškeré kousky příběhu budete postupem hry sbírat a skládat si je tak ve své hlavě, až se vám celá mozaika složí a vy pochopíte, proč a co s robotem zamýšlíte. Bylo by tedy ode mne hloupé vám příběh říci, protože to je váš cíl v celé hře.
Ovládání a hratelnost
Nemohu říci, že je zde úplně něco špatně, ale přeci jen malá výtka by se tu našla. Ta se skrývá v ovládání aktivních prvků. Ty jsou někdy velmi natěsnány u sebe a tak dochází velmi často k překlepům, kdy místo toho, aby vám robot pohnul pákou, odejde někam pryč.
Ovládání robota funguje kliknutím na místo, kam ho chcete přesunout. Možnosti trupu pak volíte tažením prstu po displeji dolu nebo nahoru.
Robot má u sebe také inventář, který bude trochu nezvykle stále otevřený vpravo na obrazovce. V něm budete moci kombinovat nasbírané předměty a potom je využívat k postupu ve hře.
Tohle není hra pro nejmenší
Pokud si myslíte, že Machinarium může hrát každý, tak se spletete. Jak jsem již zmínil, nejde jen o klasickou adventuru, ale také o logickou hru, u které se občas velmi zapotíte. Abyste se dostali do další lokace, budete muset vynaložit nemalé úsilí a některé úkoly vás zaměstnají na opravdu dlouhou dobu. Pokud ale nechcete ztrácet čas, můžete využít dvou možností. Tou první je malá nápověda ve formě velké bubliny nad robotem, ve které se nachází obrázek, který by vám měl pomoci. Někdy ale tyto obrázky nenapoví vůbec nic a nikterak vám tak nepomůžou.
Proto je ve hře ještě jedna možnost, a to je velká nápověda nebo-li manuál. Ten už krok za krokem vysvětluje veškerý postup. Bohužel je ale uzamčený. K jeho odemknutí potřebujete vyhrát minihru, která je zámkem a klíčem zároveň na manuálu. Po výhře se vám kniha odemkne a vy si tak můžete přečíst vaše další kroky. Upřímně ale sám za sebe říkám, že jsem nebyl moc z návodu nadšený, který jsem tam našel( viz. obrázek níže).
Nebyl by to problém, kdybych si mohl manuál otevřít kdykoliv. To sice můžete ale po každém zavření, budete muset absolvovat znovu minihru a tak si nejdříve pořádně rozmyslíte, jestli ho potřebujete.
Grafika a zvuk
Ani nevím kam tento styl grafiky zařadit. Není ani realistický, ani malovaný, ani pastelový, dětský temný, atd? prostě zde nevím kam s ním. Je velmi zvláštní ale zároveň jedinečný a velmi, velmi povedený. Myslím, že tato grafika zestárne za velmi dlouho dobu a to jen dokládá, jak jsou naši vývojáři výjimeční. Hru doplňuje relaxační a trochu ambientní muzika, která do ní povedeně zapadá. Kompletně tak tyto dvě důležité části, představují něco, co je na trhu her ojedinělé.
Závěr
Herní doba je nastavena na přibližně osm 8 hodin, ale pokud nehodláte používat nápovědu, může se protáhnout až na nějakých 15 hodin. K tomu, abyste si tuto hru mohli zahrát, potřebujete vaše zařízení alespoň 512 MB RAM a jednojádrový procesor kmitající na 1 GHz. Potom je již potřeba už pouze necelá stokoruna ke stažení hry. Se zakoupením jsem já osobně ale neváhal, protože jde o perfektní titul a navíc je přeci od českých vývojářů, které je dobré podpořit.
Celkové hodnocení: 9,5/10
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Machinarium/“/]