Stephena Hawkinga asi není třeba představovat. Britský teoretický fyzik je totiž celebritou nejen ve světě vědy, ale i mezi širokou laickou veřejností. Vedle jeho schopnosti vyložit i ty nejsložitější fyzikální zákony běžným lidem se Stephen Hawking „proslavil“ také svým zdravotním stavem. V 21 letech mu byla diagnostikována amyotrofická laterální skleróza, vzácná nemoc postihující nervový systém, která má za následek postupné ochrnutí celého těla.
Ačkoliv v době odhalení nebezpečné nemoci lékaři dali fyzikovi maximálně 3 roky života, na začátku tohoto roku Stephen Hawking oslavil už 72 let. To se samozřejmě neobešlo úplně bez obtíží. Fyzik postupně ztratil schopnost ovládat ruce, chodit a dokonce i mluvit. K pohybu mu už delší dobu slouží elektrický vozík, ke komunikaci se světem pak zase hlasový syntezátor. A zde přebírá svou dějinnou úlohu klávesnice SwiftKey.
V těchto dnech Stephen Hawking dostal syntezátor nový, značně vylepšený. Ne jeho tvorbě se přitom podílela společnost Intel a právě lidé stojící za klávesnicí SwiftKey. Jak autoři napsali na svých webových stránkách, predikční a korekční software klávesnice upravili tak, aby maximálně vyhovoval Hawkingovu stylu zadávání textu, jeho slovní zásobě i způsobu, jakým text do přístroje zadává. Pro tyto účely pak mimo jiné použili i nejznámější Hawkingovu knihu Stručná historie času.
Intel oproti tomu měl na starosti hardwarové změny. A pustil se do toho opravdu důkladně. Díky tříročnímu výzkumu nahradil původní dvacet let starý přístroj zcela novým, maximálně upraveným zařízením, který zlepšuje efektivitu a tudíž i rychlost zadávání textu. Profesor Hawking by tak na podněty zvenčí měl reagovat až dvakrát rychleji, než doposud. Vývojářům se přitom navíc z větší části podařilo zachovat systém, na který byl Hawking doposud zvyklý. To je fantazie, nemyslíte?
https://www.youtube.com/watch?v=uXIG0sqQItA&feature=youtu.be
[appbox googleplay com.touchtype.swiftkey]
[appbox appstore 911813648]