Některé telefony nemají možnost rozšíření vnitřní paměti micro-SD kartami. Těm se dalo pomoci bezdrátovými disky. Nyní jsme ještě dál a z kteréhokoliv telefonu můžete číst flashky, disky nebo paměťové karty. Nemyslím drátově přes OTG, ale i bezdrátově. A jako bonus budete mít u sebe záložní baterii.
Bezdrátová čtečka karet, USB a záložní baterie
Minulý rok jsme se podívali na několik bezdrátových disků, díky kterým jste si mohli vzít třeba fotografie za posledních 10 let a kdekoliv je ukázat na kterémkoliv mobilním zařízení. Takový disk, i když s Flash pamětmi místo ploten, měl i Kingston. Je to už 5 let, co měl Wi-Drive na trhu a nyní už delší dobu se nevyrábí. Pouze se doprodávají naskladněné kusy.
Minulý rok tak přišel nástupce, který má ale zcela jiný koncept. Zatímco Wi-Drive byl klasický disk s kapacitou od 32 do 128 GB, kam jste si mohli ukládat data z tabletu nebo telefonu, novinka s názvem MobileLite Wireless je vlastně jen bezdrátovou čtečkou.
Určité prvky jsou stejné. Aby zařízení bylo mobilní a mohli jste jej využívat na cestách, má bezdrátový přístup a baterii. Pak už jen USB vstup a slot na SD karty. Už víte, kam Kingston směřuje?
Čtečka USB zařízení a SD karet
U MobileLite Wireless prostě použijete, co zrovna máte po ruce. Chcete se podívat na fotografie z fotoaparátu na větším displeji vašeho tabletu? Jen vložíte kartu, zapnete a už prohlížíte. To samé jde i s různými paměťovými zařízeními s USB konektorem, tedy flashky nebo externí pevné disky.
Pokud jste doma a chcete čtečku dobít, připojíte ji kabelem k počítači a rázem se vám z ní stane USB rozbočovač s jedním konektorem a čtečka paměťových karet. Přesně tak se vám bude v počítači tvářit.
Vzhledem k tomu, že je MobileLite bezdrátový, nabízí se otázka, jestli budu moci být zároveň na internetu. Odpověď zní ano. V aplikaci si jen vyberete bezdrátovou síť a zadáte heslo. Čtečka tedy bude sloužit zároveň jako opakovač a skrze ní se dostanete i do vaší WiFi sítě.
Pokud to je vaše domácí síť a budete mít čtečku zapnutou, dostanete se na ní i z ostatních zařízení v síti, nemusíte být připojení k WiFi vytvořené čtečkou.
Záložní baterie pro mobilní zařízení
Aby vše fungovalo bezdrátově, musí zde být nějaká baterie. Ta má v tomto případě kapacitu 1800 mAh a vydrží až 5 hodin. Oproti minulému Wi-Drive se dá baterie využít ještě na další věc. Tou je dobíjení mobilních zařízení. Díky přítomnosti USB konektoru jen připojíte kabel s micro-USB od telefonu a nabíjíte. Jedinou nevýhodou je, že se připravíte o cennou energii, která vám třeba bude chybět při kopírování souborů.
Ale nyní se už pojdme na Kingston MobileLite Wireless podívat detailněji.
Bližší pohled
A to je ona krabička. Její rozměry jsou 124,8 × 59,9 × 16,65 mm a váží 98 gramů. Tedy jako menší mobilní telefon. Velikostí se ale dá srovnat s přístrojem s úhlopříčkou 4,7 palce. Oproti pěknému a tenkému disku Wi-Drive je MobileLite poněkud baculatější a ošklivější. Na horní straně najdeme název výrobce, označená zařízení a trojici diod. Ostatní se nachází po stranách.
Co se týče provedení, tak černé části jsou plastové, šedivý vršek je z hliníkového plechu.
Na jedné z kratších stran je slot pro SD kartu. V balení dostanete i redukci z micro-SD na klasickou velikost. Okolo není nic, jen volné místo. To by se dalo i využít pro jiné typy paměťových karet, ale v dnešní době se už stejně používají v podstatě jen SD a micro-SD karty.
Na protilehlé krátké straně je micro-USB konektor pro připojení k počítači. To má za následek nabíjení baterie a využití krabičky jako čtečky karet nebo USB rozbočovač s jediným konektorem.
Nejvíce prvků se hromadí na levé straně. Logo výrobce, signalizační diody, USB konektory, zapínací tlačítko a dírka Reset pro případ, že by s vámi zařízení nekomunikovalo a také se odmítalo vypnout tlačítkem.
Diody jsou zde tři. První signalizuje stav baterie ve třech krocích, kdy zelená je 100–70 %, oranžová 69–30 % a 29–0 % je červená, která v posledních pár procentech začne i blikat. Vedle této jsou dvě modré. Prostřední značí vysílání WiFi signálu, poslední připojení do jiné bezdrátové sítě s internetem.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/MobileLite/“/]
Zařízení není nejmenší, ale ani obří. Dá se přirovnat k telefonu Galaxy Nexus, který má úhlopříčku displeje 4,7 palce. Vlevo je pak zase 7palcový tablet Nexus 7. Vzhledem k nízké váze čtečky ani nepoznáte, že ji máte u sebe.
Nabíjet zvládne i tablet a ani jedno ze zařízení mi nehlásilo, že by byl zdroj energie příliš slabý. U některých zařízení se to ale může stát. Jaký proud z USB jde, výrobce neuvádí a já nemám ampérmetr.
Software
Aplikace pro mobilní zařízení
Kingston nabízí aplikace pro zařízení s operačním systém Google Android, Apple iOS a pro tablety Kindle Fire od Amazonu, tedy v Amazonském obchodu s aplikacemi. Aplikace pro dvě hlavní platformy, Android a iOS, se jako vždy poměrně liší. My se ale podíváme na verzi pro Android, jelikož iOS zařízením nedisponuji.
Jako v případě některých produktů, zde není aplikace dělaná na tabletovou a telefonovou verzi. Jedna je pro všechno. Dá se používat na výšku i na šířku, není zamčená na jednu stranu. Design je jednoduchý. Pár ikonek, menu a řádky značící jednoduché položky. Vyzná se každý.
Bohužel najdou se i chybičky. Třeba menu, které se rozbalí jen krátce a vy se tak musíte posouvat přes to, že by mohlo být rozbalené celé. Se soubory se dá pracovat po kliknutí na pravou šipku. Jakýkoliv výběr více souborů ale chybí.
Nastavení je rozděleno do tří částí. V hlavním nastavení se dozvíte jen informace o firmwaru, verzi, stavu baterie a můžete změnit jméno. Indikátor baterie je zde stejný, jako u indikačních diod. Bohužel jen 3 čárky ve 3 barvách. Osobně bych uvítal nějaké procentní vyjádření.
Aplikací se můžete buďto proklikat tam, kam potřebujete, nebo využít ikonek obrázků, videí nebo hudby. Po zvolení jedné z nich se zobrazí dané soubory, třeba náhledy obrázků, ze všech připojených zařízení (paměťové karty i flashky či pevného disku).
I zobrazení obrázků nebylo úplně košer. Obrázek totiž utíká nějak doleva a není na středu, což pak vypadá trochu divně. Obrázky lze přibližovat, spustit automatické přehrávání, ale pouze ve vestavěném prohlížeči. Bohužel nelze zvolit jiný prohlížeč obrázků nebo hudby.
U videa naopak budete vyzváni ke zvolení aplikace, ve které se má soubor spustit.
Některé soubory si před otevřením musíte zkopírovat, jinak máte smůlu. Pokud se v nastavení aplikace přihlásíte k nějaké WiFi síti, budete sice připojeni k MobileLite Wireless, ale ten bude sloužit jako opakovač a vy tedy můžete na internet.
Kopírování souborů odněkud někam je také jednoduché. Vyberete, který chcete zkopírovat, přejdete do cílové lokace a stisknete kopírovat nebo přesunout. Ve spodní liště pak vidíte průběh.
Stejně jako u menu, také integrovaný přehrávač hudby není zobrazený celý. Opět to ale není nic, co by se nedalo opravit v další aktualizaci aplikace. Další upozornění nám říká, že může být problém s přehráváním videí větších než 2 GB. Sice nevím jaký, ale pokračovat se dá.
Na menším mobilním telefonu se ovládací prvky automaticky přizpůsobí a jsou tak všude téměř stejně velké.
Přístup přes webový prohlížeč
K tomu, abyste se připojili k bezdrátové čtečce z počítače, vám stačí webový prohlížeč. V něm zadáte adresu 192.168.200.254 a otevře se vám prostředí podobné z mobilních aplikací. Ovšem tady je hezčí. Funkčně je ale stejné. Opět zde nejde vybrat více souborů, archivy se automaticky stahují, obrázky otevírají, stejně tak hudba a video se spustí v přehrávači daného prohlížeče.
Přístup přes prohlížeč je také jediná možnost, jak přistupovat ke čtečce přes telefony se systémem Windows Phone.
Nastavení je zde už sjednoceno na jednu stránku, nic víc oproti aplikaci ale nečekejte. Hudba a video se automaticky streamuje ze zařízení a přehrává v prohlížeči.
Výsledky testů
Provedli jsme i pár testů abychom zjistili, co má jaký vliv na rychlost. Prvním testem bylo přenášení souborů. Nejrychlejší je samozřejmě přenos mezi USB a paměťovou kartou, který probíhá pouze v rámci zařízení. Dalším testem bylo kopírování souborů z USB disku připojeného ke čtečce do tabletu. Třetí a nejnáročnějším testem byl stejný přenos souboru, ale ještě k tomu přehrávání videa ze stejného média. Rychlosti, které se nijak nehýbaly, jsou pak zaneseny do grafu.
Dalším testem bylo měření rychlosti internetu. To probíhalo na stránce rychlost.cz celkem 3×, výsledkem byl průměr těchto měření. Reálná rychlost byla měřena na počítači s externí WiFi, který je běžně v této síti připojen. Pak byl připojen přes MobileLite, nakonec se k tomu bylo přidáno i souběžné kopírování souborů do tabletu.
V rámci internetového připojení byla změřena i odezva, která se zhoršila jen mírně.
Závěrem? Šikovná věcička
Co tedy Kingston MobileLite Wireless je? Může to být třeba náhrada za USB OTG (On-The-Go), což umožnuje připojení paměťových zařízení s USB k telefonu přes obyčejnou redukci. Problém je v tom, že OTG je podporováno jen u starého Symbianu, BlackBerry 10 a Androidu ve verzi 3.1 a vyšší, plus nemusí fungovat na všech zařízeních.
Pokud nepotřebujete nejvyšší přenosové rychlosti, tak jej tohle nahradí a nemusíte mít k telefonu připojen žádný kabel. Navíc můžete soubory sdílet hned až 3 kamarádům. Další výhodou je samozřejmě čtečka karet, která může spolupracovat buďto s telefonem bezdrátově, nebo jako klasická USB čtečka k počítači po čas nabíjení.
Bezdrátová konektivita je plus a zároveň mínus. Aby vše fungovalo bez drátů, musí mít zařízení vlastní baterii. Ta má kapacitu 1800 mAh a v případě běžného používání se můžete dostat na 5 hodin, případně něco přes 4 hodiny neustálého sledování filmů. Pokud ještě k tomu budete z této baterie dobíjet telefon, asi skončíte velmi brzy.
Graf ceny produktu Kingston MLW221 poskytuje server Heureka.cz
V současnosti se cena této krabičky pohybuje okolo 1 000 korun, můžete ji sehnat ale i za 800. Za své peníze dostanete záložní 1800mAh baterii a čtečku karet a USB zařízení, ať už drátovou, nebo bezdrátovou.
Za zapůjčení čtečky MobileLite Wireless děkujeme společnosti Kingston.