Pondělí, 16 prosince, 2024
DomůRecenzeKdyž nestačí Instagram: Tři netradiční editory fotek pro Android

Když nestačí Instagram: Tři netradiční editory fotek pro Android

Aplikací pro úpravu fotek jsou stovky – jenže většina z nich nabízí to samé. Co dělat, když se chce člověk na Instagramu blýsknout něčím zajímavějším, než je fotka přetřená analogovým filtrem?

Doby, kdy stačilo vyrukovat s fotkou jak z Polaroidu a úspěch byl zaručený, jsou dávno pryč. Retrofiltrem dnes už nikoho nepřekvapíte – k úspěchu na sociálních sítích je potřeba být rafinovanější. Jestli se chcete stát těmi, kteří udávají v současném internetovém umění tón, nebo vás jen nudí stále stejné editory fotografií, pojďte se s námi podívat na tři aplikace pro Android, které posunou vaše snímky na (zcela) jinou úroveň.

BlendPic

Začneme tou nejkonvenčnější z naší trojice – na první pohled nenápadnou aplikací BlendPic, jejíž hlavním posláním je prolnutí dvou fotek. Tuto zdánlivě primitivní funkci však tvůrci pojali skutečně povšechně. Nejenže máte k výběru celých osmnáct kombinací obou snímků, můžete nastavovat míru průhlednosti a další efekty, ale se svrchním obrázkem můžete libovolně rotovat, roztahovat ho a přesouvat. Pokud vám nebude stačit vlastní knihovna, nabízí BlendPic široký výběr přednastavených vrstev, kterými lze fotografie vylepšit – od hořícího srdce, přes diskotékovou kouli až po dnes tolik populární hipsterský trojúhelník.

Jedinou nevýhodou je tak to, že BlendPic všechny snímky ořeže na čtverce – na druhou stranu budou ale rovnou připravené pro sdílení na Instagram, do něhož lze fotky z aplikace přímo exportovat. Možností, jak si s fotkami pohrát, nabízí přehršel a i bez s dalších z našeho seznamu máte o zábavu na deštivé dny jistě postaráno. BlendPic je navíc dostupná zcela zdarma.

[appbox googleplay com.baiwang.instablend]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/BlendPicII/“/]

D3LTA

Pod tímhle trochu krkolomným názvem se skrývá aplikace, která z vás udělá krále abstraktního umění. Tedy možná. D3LTA na vaše fotky aplikuje geometrické filtry – části snímku zopakuje, některé převede do černobílé a poskládá do trojúhelníků, koleček nebo třeba vlnek. Pro bližší ilustraci si prohlédněte přiložené screenshoty. A ano – D3LTA umožňuje pohodlně kombinovat více úprav dohromady a vytvářet tak koláže blížící se něčemu, co by si rádi pověsili v galerii současného umění. Základní sadu dvanácti filtrů dostanete zdarma, dalších dvě sady po devíti vás budou stát zhruba dvacet korun za každou.

Tím funkce D3LTY (téměř) končí. Fotky za vás neořeže a má problém se snímky na šířku – ty si musíte připravit předem. Potěší možnost nahrát své nejlepší kousky na servery vývojářů a doufat, že se objeví v Latest selections, galerii těch nejlepších, které je přístupná jak z mobilu, tak z webu. Před rokem dokonce v Berlíně proběhla výstava děl vytvořených uživateli.

[appbox googleplay air.com.ru.d3lta]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/D3LTA/“/]

Glitchr

Náš miniseriál zakončíme retrem po všech stránkách. Všechno začíná už samotným prostředím aplikace, které svým vzhledem napodobuje první verze operačního systému MacOS. A na imitaci je založena prakticky celá funkčnost Glitchru, který vám pomocí deseti filtrů umožní upravit fotky tak, aby vypadaly jako by byly pořízené třeba legendárním fotoaparátem pro Game Boy. Kromě téhle obskurnosti je v nabídce vzhled VHS kazety, 3D efekt, převod do ASCII znaků, imitace barevných palet konzolí NES, ZX Spectrum a Gameboy, nebo záměrné zničení fotky přehnanou komprimací. A jak vyplývá z názvu, nemůže chybět funkce pro tvorbu záměrně chybných snímků žánru Glitch Art. Některé efekty jdou dále upravovat (u VHS jde nastavit například zapnout/vypnout zobrazení data a dalších informací) a každý nabízí při několik variací, kterými procházíte opakovaným poklepáním.

Samozřejmostí je uložení do galerie telefonu a přímé sdílení do dalších aplikací. A pokud fotku vytvořenou Glitchrem nahrajete na Instagram s hashtagem #glitchr, může se stát, že vás vývojáři vyberou a ostatní uživatelé ji uvidí při startu aplikace. A abychom nezapomněli, Glitchr je také zcela zdarma.

[appbox googleplay com.apporio.glitchr]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Glitchr/“/]

Závěr

Jak jsme si ukázali, možností jak se s úpravami fotografií vyřádit za hranicemi tradičních editorů existuje řada – a nové stále vznikají. Pokud vás už plejáda stále stejných aplikací unavila, dejte některé z naší nabídky šanci. A třeba se stanete novou hvězdou Instagramového nebe.

Úvodní foto Wayne Miller: Robert Frank (© 1956), ostatní z archivu autora

Ondřej Trhoň
Ondřej Trhoňhttp://www.ondrejtrhon.cz
Přízemní intelektuál, fanoušek The Verge, student žurnalistiky v Praze a nenapravitelný milovník koček.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře