S fotografem Jan Březinou jsme se sešli v ateliéru na pražském Smíchově. Povídali jsme si o jeho fotografické aplikaci Fripito, která se v nejbližších dnech objeví na českém trhu.
Mohl byste Fripito našim čtenářům představit?
Fripito je aplikace pro chytré telefony a tablety, která vám pomůže naplánovat a zrealizovat dovolenou nebo fotografickou cestu. Je postavená na průvodcích vybraných fotografů, kteří představí danou destinaci. U každé z nich se dozvíte, kdy je správné světlo na focení, jak a čím tam fotit tak, aby si člověk přivezl nejen zážitky, ale i hezké fotky.
Proč aplikace, proč ne web?
Aplikace je praktická v tom, že ji můžete mít po ruce. Ve Fripitu lze mít veškerý obsah v offline podobě. Když cestuju, můžu si vzít telefon a říct si: Ok, prší, kam jinam bych mohl jít fotit? Najdu si v okolí místa, podívám se jak to tam vypadá, a rovnou vidím mapu. Druhým aspektem je to, že průvodce jsou placené. To se na webu zatím realizuje docela těžko – mám na mysli platební brány, bezpečnost a podobně. Na mobilních platformách je to vyřešeno docela elegantně.
Autory průvodců jsou kdo? Zkušení fotografové?
Přesně tak. Jsou to primárně fotografové, kteří žijí nebo nějakou dobu žili v dané zemi a znají ji. Máme několik lidí z USA, autory z Belgie, Francie a samozřejmě i z České republiky. A tým postupně rozšiřujeme – včera jsem se třeba domluvil s autorem z Brazílie.
Půjde Fripito použít třeba jen s iPhonem?
Rozhodně. Dokonce i některé fotografie ve Fripitu byly pořízené pouze iPhonem. Třeba Jacqueline Beck, americká fotografka, pro nás připravila sérii snímků z Arizony nafocenou právě telefonem od Applu. A máme i další instagramisty a hipsteristy se kterými domlouváme spolupráci. Nezáleží totiž na tom, čím fotíte, ale jak fotíte – Fripito je k dispozici pro kohokoliv, koho baví fotit. A je úplně jedno, jestli je to mobilem, nebo profi zrcadlovkou.
Kolik průvodců jste psal přímo vy?
Když aplikace vznikala, bylo poměrně těžké přesvědčit autory pro spolupráci. Já jsem tak připravil asi 20 ukázkových destinací, protože jsem toho za posledních deset procestoval opravdu hodně. Cíl ale je, aby to nebyl projekt jednoho muže. Průvodce by měli dělat lokální fotografové, kteří je dokážou udržovat aktuální.
Nebráníte se tedy spolupráci s případnými zájemci.
Fripito je pro zájemce otevřené z poloviny. Kterýkoliv uživatel, který nějaké místo zná, nás může přímo v aplikaci oslovit a říct: pro tuhle destinaci mám fotografie. A pokud budou ty snímky dostatečně technicky kvalitní a zajímavé, tak mu spolupráci umožníme. Fripito se nebude zahlcovat miliardou fotek, ale autorem se může stát kdokoliv, kdo zná dobře nějaká místa a má z nich zajímavé fotky.
A budou to země nebo konkrétní místa – dejme tomu města?
Obojí je možné. V tomhle okamžiku připravujeme průvodce pro noční Prahu, velmi specifické téma. Máme průvodce pro vybrané národní parky a stejně tak máme popis cesty napříč Jižní Amerikou.
Předpokládám, že obsah Fripita bude tedy především mezinárodní.
V tomhle okamžiku paradoxně obsahu z Čech máme poměrně málo, protože čeští fotografové se bojí fotografie dávat k dispozici v elektronické podobě. Jsme ale patrioti – aplikace je v šesti jazycích a jedním z nich je čeština. A chceme, aby tak krásná země jako je České republika byla zastoupená co nejlepším způsobem.
Fripito získalo českého investora, ale ještě předtím jste vybrali přes 100 000 korun na crowdfundingovém portálu Indiegogo. Je to pro vývojáře aplikací dobrá cesta, jak získat finance, nebo bylo Fripito výjimka?
Upřímně řečeno, pro nás bylo Indiegogo příjemným překvapením i zároveň zklamáním. Do přípravy kampaně investovali hodně úsilí, fyzicky jsme se sešli s lidmi z Indiegogo v USA, připravovali propagaci přesně tak, jak bylo řečeno, že to má zafungovat. A nakonec se ukázalo, že mnohem víc než na kampani záleží na tom, kolik lidí vás zná osobně a je ochotno přispět. Obrovsky příjemným překvapením pak bylo množství lidí, co nás podpořilo. A zklamáním to, že bylo velice málo donátorů, kteří přišli, aniž by nás znali. Ten synergický efekt, že vás Indieogog bude propagovat, a díky tomu přijdou lidi, kteří vás neznají, to v dnešní době obrovského přetlaku crowdfundingu prakticky nefunguje.
Když jsme u financí – je Fripito projekt, který by vás mohl někdy uživit?
Kamarád, co žije v New Yorku, zklamaně konstatoval, že to není další Instagram. A to je v USA etalon. Buď je u nich projekt velký jako Instagram, spíš ještě lépe jako Facebook, nebo to nemá smysl. My tu metriku máme trošičku jinou. Nechceme aby Fripito byla záležitost úplně pro každého – cílíme na lidi, které baví fotit. Já si myslím, že Fripito je projekt, který má obrovský potenciál v globálním měřítku. Že může uživit desítky, stovky lidí. Umím si například představit komunitu fotografů, kterým pomáhá Fripito spolufinancovat jejich fotografické cesty.
Kdy se Fripita dočkáme?
Na českém App Storu a Google Play se objeví 20. října, oficiální světová premiéra v New Yorku proběhně o devět dní později na veletrhu PhotoPlus International Expo.
Kolik stažení bude splnění cíle?
Já osobně jsem obrovský optimista, takže cokoliv pod deset tisíc za první týden je propadák. Na druhou stranu sebekriticky přiznávám, že to číslo může být o řád menší. Ale děláme všechno pro to, aby se jak v České republice i potom v New Yorku o Fripitu vědělo.
Dočkají se i majitelé Windows Phone?
Zatím sháníme vývojáře. Ale rádi bychom se rozšířili na další platformy.
A na závěr – už fotíte iPhonem 6?
Fotím a na Plus čekám.
Jan Březina je profesionální fotograf, certifikovaný lektor produktů firem Apple a Adobe, spoluautor videocastů Digit a 4foto, zakladatel mobilní aplikace Fripito. Publikuje v odborných časopisech, bloguje a pořádá workshopy. Na Twitteru ho najdete pod přezdívkou @alisczech.
[…] známý fotograf a videocaster Jan Březina, se kterým náš portál před nedávnem přinesl rozsáhlý rozhovor. V aplikaci najdete tipy jak ve vybrané destinaci nastavit fotoaparát, kdy je nejlepší světlo […]
[…] Jan Březina: “Fripito je projekt, který má globální potenciál.” […]