Pátek, 15 listopadu, 2024
DomůRecenzeJak správně vysušit mokrý smartphone

Jak správně vysušit mokrý smartphone

Léto se kvapem blíží a spousta z nás už v horkých odpoledních okupuje rybníky, přehrady, koupaliště i zahradní bazény. Všude tam, kde je na pohled vidět více lidské kůže než oblečení, počítejte s přítomností vody a tudíž rizikem, že i vy skončíte chtě či nechtě smáčený. Ale co dělat, pokud vás kamarádi v bujaré náladě nevybíravě strčí do bazénu i s vaším smartphonem v kapse? 

Ačkoli trend ve vyrábění voděodolných chytrých telefonů nabírá na síle, drtivá většina uživatelů zatím nemá to štěstí. Smartphone bez certifikátu voděodolnosti snese trochu vlhka a pár kapek, pád do bazénu ale se všemi součástkami pěkně zamává.

Tento návod vám prozradí, jak téměř utonulému zařízení dát tu nejlepší šanci k úplnému zotavení a jakých omylů při vysoušení se vyvarovat.

Krok 1: Vyjměte baterii a další komponenty

Rychlost rozhoduje o úspěchu. V okamžiku, kdy si uvědomíte, že váš drahý smartphone je jaksi pořád v kapse u kalhot, ačkoli vy už jste po krk v bazénu nebo ho vidíte klesat ke dnu, neváhejte a v co nejkratším čase zařízení z vody vyjměte. Pokud vás do vody někdo strčil, nadávky si schovejte na pozdější dobu.

Když je telefon už bezpečně nad hladinou, neváhejte a rozeberte opět v co možná nejrychleji všechny běžné součásti zařízení. To znamená otevření zadního krytu, vyjmutí baterie, micro SD karty a SIM karty. S vypínáním se neobtěžujte, důležité je vše vykonat v co možná nejkratším čase. Telefon nebude bez baterie napájen a nedojde tak ke zkratu, čehož tímto krokem chceme docílit. Zároveň další vyjmuté komponenty nebudou bránit v odtoku vody a usnadní proces sušení.

Pokud je váš smartphone vypnutý již při pádu do vody, odolejte touze ho zapnout a zjistit, zda funguje – mohlo by dojít ke zmiňovanému zkratu.

08-IMG_4459

Krok 2: Vysušte vše jemným ručníkem nebo papírovou utěrkou

V rukou nyní máte rozebraný telefon ze kterého se neustále valí voda. Nejlépe pomocí papírové utěrky opatrně vysušte všechnu viditelnou vodu a snažte se přitom nedostat ještě více tekutiny do otvorů pro nabíjení a sluchátka. Je možné, že v této době bude už budete moci pozorovat srážející se kapičky vody uvnitř displeje. Přesto, že jev nemusí být zákonitě vždy vidět, nemáte vyhráno.

Pokračujte v osušování, dokud se vám nepodaří všechnu tekoucí a viditelnou tekutinu dostat vsáknout do utěrky.

myth-debunked-uncooked-rice-isnt-best-way-save-your-water-damaged-phone.w654

Krok 3: Vysoušení za pomocí vzduchu

Zapomeňte na fény, na mikrovlnou troubu i na tu obyčejnou. Poškozený přístroj v žádném případě nevystavujte jakékoli zvýšené teplotě, ani foukajícímu proudu vzduchu – a to i kdyby byl studený. Jakkoli logicky a správně vám může znít v hlavě myšlenka vyfoukání další vody z přístroje za pomocí vysoušeče vlasů, není. Teplo elektronickým součástkám nikterak nesvědčí a proudem vzduchu se přebytky tekutiny rozfoukají i do citlivějších míst, kam se předtím nedostaly. Sušení na slunci, případně topení je také velmi nešťastnou volbou.

Jestliže jste však majitelem ručního vysavače, jste v této chvíli šťastný člověk a nákupu tohoto přístroje rozhodně nebudete litovat. Za pomoci nejnižšího výkonu ručního vysavače se snažte vysát další vodu z portů a nezapomeňte na prostor vzniklý po odstranění baterie a dalších komponentů. Věnujte čas každé skulince.

Při vysávání se může tvořit přebytečná statická elektřina, pro jistotu se tedy každých několik sekund dotkněte uzemněného kovu – postačí k tomu například kovová opěrka židle.

Krok 4: Rýže?

Z rýže sice v noci nevylezou malí Asiaté a vodou zasažený telefon vám neopraví, přesto se pokrm právem uchytil jako levný a spolehlivý vysoušeč díky své přirozené schopnosti nasávat vodu. Pro nejlepší výsledek je vhodné vložit do uzavřeného igelitového pytlíku tolik rýže, aby jí byl přístroj celý obalen. Než však samotný smartphone skončí v rýžovém ráji, je třeba zabalit ho do papírového ubrousku, nejlépe tenkého kapesníčku. Proč?

Kapesník nemá za účel vodu vstřebávat, nýbrž zabránit bobtnající rýži, aby se nalepila na ty části telefonu, ze kterých se postupně uvolní tekutina. Věřte, že dostávat lepkavá zrnka rýže s konektoru sluchátek není jednoduchý úkol a v konečném důsledku by přírodní vysoušeč způsobil jen další problém.

smartphones-and-water-dont-mix-but-if-you-do-get-your-gadget-wet-rice-can-help

Doporučení, jak dlouho by měl telefon v rýžovém obalu zůstat, se různí. Ale prakticky platí, že čím déle, tím lépe. To znamená zhruba 24 až 48 hodin.  Během této doby telefon ze sáčku nevytahujte a nezapínejte. Do sáčku nebo nádoby můžete vložit také baterii.

Silikagel

Ale dost o rýži. Tu vám doporučí každý nezkušený topič elektroniky. Absolutní špičkou v pohlcování vlhkosti je silikagel. Možná už jste o něm slyšeli, pravděpodobně však netušíte, co si pod názvem představit. Malé balíčky silikagelu jsou často přibalovány do krabic s botami. Pokud jste tedy dosud netušili, co s takovými sáčky plnými podivných kuliček dělat, schovávejte si je na horší časy!

Silikagel je mnohem účinnější a rychlejší vysoušeč, než-li rýže. Koneckonců, je určen právě k pohlcování vlhkosti, na rozdíl od ke konzumaci vypěstované rýže. Pokud silikagelu nemáte nasbíráno z nových bot dostatek, můžete jej smíchat s rýží a opět vložit do uzavřené nádoby nebo sáčku. Sáčky s kuličkami se dají i běžně zakoupit na internetu.

Pokud použijete výhradně silikagel, stačí přístroj sušit minimálně 12 hodin – ovšem opět čím déle, tím lépe. Vodou nasáklý pohlcovač vlhkosti je možné opětovně použít, stačí jej pouze zahřát na 120° v obyčejné troubě.

SilicaGelPacket

Krok 5: Zkouška telefonu

Po dodržení celého postupu, dostatečné rychlosti a naopak trpělivosti s dlouhým vysoušením v rýži či silikagelu, je na čase vyjmutí a otestování telefonu. Všechny kroky měly napomoct co nejlepšímu zotavení vašeho chytrého miláčka a my doufáme, že ve většině případů bude zotavení stoprocentní!

Může se však stát, že škoda již byla nezvratně napáchána a obrazovka se nerozsvítí. V tom případě nezbývá, než si vzít z celé situace ponaučení, na příští smartphone koupit vodotěsný obal a tento návod doporučit nešikovným kamarádům.

 

Johanna Kovaczicz
Johanna Kovacziczhttp://about.me/johanna.kovaczicz/#
Liberálně orientovaná studentka a pisatelka s kytarou přirostlou k tělu.
Další články

3 KOMENTÁŘE

  1. A co kdyz mam telefon HTC se zabudovanou baterii? 😀 tam asi neuspeju.

  2. no tak to mám stejný problém já mám zase Sony Xperia SP taky má baterii napevno 😀

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře