Jako by to bylo včera. Pamatuji si stále živě na moment, kdy mě v roce 2013 tehdejší tuzemské zastoupení čínského výrobce kontaktovalo s tím, jestli nechci otestovat Ascend P6. Neváhal jsem. Byl to dobře zpracovaný přístroj s nejtenčím tělem na trhu, který ukazoval budoucnost a především obrovský potenciál Huaweie, i když firma v tu dobu na Apple a Samsung ještě poměrně hodně ztrácela. O šest let později už je ale vše jinak. Huawei udělal obrovský pokrok. V oblasti mobilní fotografie patří mezi nejinovativnější a nejaktivnější výrobce a během posledních tří let se firma, zcela po právu, vyšvihla na pozici druhého největšího výrobce smartphonů na světě. Huawei jako jediný z početného pelotonu výrobců mobilů s Androidem dokáže držet krok se Samsungem, když dojde na nejmodernější technologie (skládací Mate X), a mnohdy jeho produkty navíc také zastínit. Potvrzuje to i minulý týden představený Huawei P30 Pro, který jsme podrobili důkladnému testování, a asi nebude vadit, když už v úvodu prozradíme, že nás tento telefon velmi nadchl. Například ve schopnostech fotoaparátu konkurenci výrazně předběhl.
Už loňské modely P20 a P20 Pro byly výborné a druhý jmenovaný stále patří mezi tři nejlépe fotící smartphony na světě. Výborně si stojí i na podzim loňského roku uvedení Mate 20 Pro, který zástupce řady P20 dorovnal, ale výrazně nepřekonal. Toho jsme se dočkali až s uvedením P30 Pro.
Jaký je Huawei P30 Pro?
Hodně se nám líbí. Výrobce vsadil na osvědčenou konstrukci kombinující hliníkový rám a sklo na přední a zadní straně. Rohy i hrany jsou pěkně „vyhlazeny“, což pomáhá příjemnému držení. A vůbec, zpracování je bezchybné, použité materiály prvotřídní, celkově je telefon absolutní špička. Jediné negativum? Upatlávání zadní strany. Takže pokud jste na otisky hákliví, raději smartphone vsuňte do pouzdra. Jenže u variant gradientní bílá (Breathing Crystal) a gradientní modrá (Aurora) by to byla velká škoda. Vypadají totiž perfektně. My jsme testovali decentní černé provedení. Dobrou zprávou je, že telefon nabízí odolnost vůči prachu a vodě. Splňuje totiž certifikaci IP68, přežije tedy ponoření do hloubky až 1,5 metru po dobu 30 minut.
Huawei letos u P30 Pro vsadil na centrálně umístěný kapkovitý výřez displeje, upustil tedy od nevkusného notche, který měl předchůdce P20 Pro. Osobně se mi toto řešení líbí asi ze všech nabízených možností nejvíc, je vkusnější než notch a i než průstřel, jaký mají třeba nové Samsungy Galaxy S10. Do malé kapky se nicméně vešla pouze selfie kamerka. Na pokročilý 3D skener obličeje, který funguje bezchybně i ve tmě a nelze ho obelstít například fotografií, tak můžeme zapomenout, ten zůstává výsadou modelu Mate 20 Pro.
S rozlišením to Huawei nepřeháněl, P30 Pro tedy v tomto ohledu nepatří mezi absolutní špičku. Má Full HD+ displej, kdy při poměru stran 16,2:9 disponuje rozlišením 2 340 × 1 080 pixelů, což dostačuje a šetří energii. Připomeňme, že Galaxy S10+ má sice vyšší rozlišení, ale výrobce vám přístroj dodá s nastavením displeje taktéž na Full HD+. Vyšší si musíte nastavit sami.
Displej a rozměry
Displej typu AMOLED s úhlopříčkou 6,4 palce nabízí výborné podání barev a špičkové pozorovací úhly. Výborně hodnotím i to, že se výrobce nehnal za přehnaně uměle živými barvami a navíc tu je i šikovný režim pro komfortní čtení, který umí na přání odfiltrovat modré světlo. To využijete zejména ve večerních hodinách, kdy je sledování displeje namáhavější než během dne. V displeji najdeme i integrovaný skener otisků prstů, který reaguje spolehlivěji než čtečka použitá v modelu Mate 20 Pro. Spolehlivější je zejména s mokrýma rukama, stále se však jedná o optickou čtečku a nikoliv ultrasonickou. Zajímavostí je umístění reproduktoru pro hovory pod displej, kde není vidět.
Huawei P30 Pro má rozměry 158 × 73,4 × 8,41 mm, P20 Pro 155 × 73,9 × 7,8 mm. Se 192 gramy je novinka těžší, hmotnost předchůdce je 180 gramů. Jde o vcelku nepodstatný rozdíl, který během používání nezaregistrujete. Nový P30 Pro se v ruce i přes mírný nárůst hmotnosti a rozměrů drží lépe.
Fotoaparát aneb vůbec to nejlepší
Pojďme si nyní povídat o fotoaparátu, který je dnes asi nejdiskutovanější součást u smartphonů. Popisovat zbytečnosti, jako třeba obsah balení, kde na vás nebude čekat žádné překvapení, nedává moc smysl a rádi to přenecháme jiným.
Huawei se na fotoaparát u novinky primárně soustředil a model P30 Pro je jeho první smartphone se čtyřmi objektivy. Tři snímače má umístěné v semaforu pod sebou a jeden je samostatně, napravo od nich. Odshora to je širokoúhlý snímač s rozlišením 20 Mpx a světelností f/2.2, 40Mpx snímač s optickou stabilizací a světelností f/1.6 a periskopická kamerka schopná desetinásobného hybridního zoomu s rozlišením 8 Mpx, OIS a světelností f/3.4. Pod přisvětlovací duální LED a laserovým ostřením najdeme ToF senzor pro zaznamenávání informací o hloubce scény.
Primární fotoaparát je postaven na úplně novém senzoru SuperSpectrum o velikosti 1/1,7 palce s inovovanou RYYB maticí. Ta proti klasickému uspořádání RGBG nahrazuje zelené pixely žlutými. Díky tomu propustí k snímači více světla a lépe funguje při nedostatku světla. To přináší nejen živější snímky, ale i zvýraznění detailů na fotografii za zhoršených světelných podmínek. V manuálním režimu si pak můžete nastavit hodnotu ISO až na 409 600, což zatím žádný jiný mobil neumí.
Huawei na tiskové konferenci tvrdil, že má telefon pořizovat nadstandardní fotografie za všech světelných podmínek, čemuž má napomoci vysoká světelnost objektivu a kombinace OIS a AIS (optické stabilizace a elektronická stabilizace). A naše testování ukázalo, že měl pravdu a nejednalo se o pouhé marketingové řečičky. V galerii můžete vidět, že fotografie a schopnosti zoomu jsou u P30 Pro ohromující, žádný jiný smartphone dnes takový výkon nepodává.
Snímky mají bezvadné barevné podání, jsou detailně prokreslené, trpí minimem artefaktů a je radost se na ně dívat. I v horších světelných podmínkách trpí jen minimem šumu. Ve velké tmě pak lze využít noční režim, umožňující udržet v ruce několikasekundové expoziční časy. Schopnosti fotoaparátu P30 Pro v noci jsou úctyhodné. Nečekal jsem až takový rozdíl oproti předchůdci P20 Pro, ale mýlil jsem se. Takový Galaxy S10+ pak při nočním srovnání s novým Huaweiem prohrává na plné čáře, za tmy to Samsung zkrátka stále pořádně neumí (jihokorejský gigant zatím nemá dostatečně odladěný režim Super Night Shot).
Huawei P30 Pro má v rukávu ještě další trumf. Je jím periskopická kamerka umožňující pětinásobné optické přiblížení, desetinásobné hybridní přiblížení a dokonce 50násobné digitální přiblížení. Celý trik spočívá v tom, že je pět čoček a senzor umístěn naplocho a díky optickému hranolu se poté světlo o 90 stupňů láme. Proto má tato kamerka charakteristický obdélníkový tvar na zadní straně mobilu a nikoli kruhový. Čočky samotné nejsou pohyblivé, takže nelze docílit kontinuálního optického zoomu, ale pouze fixního přiblížení.
Výsledná kvalita je výborná. Huawei odvedl hodně práce a konkurence je v oblasti zoomování hodně pozadu. Zkrátka, z kvality fotografií jsme byli nadšení. P30 Pro je dnes nejlépe fotícím smartphonem na trhu a vypadá to, že tento titul mu hned tak nějaký jiný výrobce nesebere. V některých situacích, kdy je dostatek světla, vyhrává Galaxy S10+, který rovněž testujeme, ale celkově vzato P30 Pro díky své výbavě nabízí více možností, které vám dovolí zachytit ten nejlepší možný snímek. A o to tady hlavně jde! Foťák má spoustu dalších funkcí, je tu třeba možnost natáčet zpomalená videa s frekvencí 960 snímků za sekundu.
Ještě jedna věc: u fotografování se nyní nemusíte bát mít zapnutou umělou inteligenci, která u řady P20 mnohdy dělala neplechu a snímky měly k realitě daleko. Patrné často bylo také nerealistické přeostření scén a fotografie vypadaly uměle, často nepěkně. U Huawei P30 Pro se nic takového neděje. AI tedy klidně nechte aktivní.
P30 pro umí natáčet opticky stabilizované video ve 4K rozlišení při 30 snímcích za vteřinu. Nebude to ale platit dlouho. V nadcházejícím updatu by měla firma zpřístupnit 4K při šedesáti snímcích, avšak bez OIS a také se dostane na režim Dual-View, což je úplná novinka, která přináší nový pohled na snímání videa. Tento režim umožňuje využívat dva zadní snímače pro záznam různých videí současně. V režimu Dual-View můžete současně nasnímat ultra širokoúhlý klip a záběr se zoomem. Nemusíte vybírat mezi panoramatem a detailem, oba pohledy můžete pořídit zároveň.
Kvalita video záznamu u P30 Pro je skvělá. Obraz je ostrý a vyznačuje se vysokou mírou detailů i za horších světelných podmínek. Proto moc nerozumím závěrům serveru Dx0Mark, kde P30 Pro získal dokonce o jeden bod méně než předchozí typ P20 Pro. Je to nesmysl. Kvalita videa je podstatně lepší a záznam je detailnější ve všech směrech. Autoři populárního webu by měli změnit metodiku testování, neodráží realitu. V nastavení videa lze pochopitelně zvolit formát H.265, známý také jako High Efficiency Video Coding (HEVC), který nabízí skvělou kvalitu obrazu při menší datové náročnosti, než je tomu například u často využívaného H.264.
Galerie
Úžasný superzoom
standardní fotografie
pětinásobné optické přiblížení
desetinásobné hybridní přiblížení
Noční režim
Samsung Galaxy S10+, noční režim aplikace fotoaparát vůbec neaktivovala
Huawei P30 Pro „na automat“, umělá inteligence aktivní
Huawei P30 Pro, noční režim (8 s)
Video
Video porovnání Huaweie P30 Pro s Galaxy S10+. Sami rozhodněte, jaký je lepší
Vzali jsme P30 Pro na Eiffelovu věž. Schopnosti zoomu u tohoto telefonu jsou ohromující
Takhle P30 Pro natáčí v noci…
A ještě jeden video test, fotoaparát P30 Pro jsme proklepli ihned po tiskovce
Co selfies a zvuk?
V malém výřezu v displeji se skrývá selfie kamerka s vysokým rozlišením 32 Mpx a světelností f/2.0, která podává nadprůměrné výsledky. Software navíc ve zhoršených podmínkách spojuje informace z 4 pixelů do jednoho, což zajistí kvalitnější autoportréty i při horším světle. Selfie fotoaparát lze využít i pro odemykání telefonu, což jsme už uvedli v jedné z předchozích kapitol. Co se týká reprodukce zvuku, tak se nedá říct, že by Huawei P30 Pro „hrál“ vyloženě špatně, na přímou konkurenci S10+ však nestačí. To potvrzuje i toto video.
Bleskurychlé reakce
Z hlediska rychlosti je Huawei P30 Pro výborně vyladěný. Vděčí za to výkonnému hardwaru s procesorem Kirin 980 a 8 GB RAM paměti, tato kombinace žádné zpomalování nedovolí. A když k tomu připočteme strojové učení, kdy telefon postupem času rozpozná vaše oblíbené aplikace a ty pak spouští díky určité „předvídavosti“ rychleji, než je běžné, dostáváme do rukou jeden z nejrychlejších a nejsvižnějších smartphonů na trhu.
Operačním systémem je devítkový Android Pie, jemuž dělá společnost nejnovější verze uživatelského prostředí EMUI 9.1. Ta je podle slov výrobce o 20 procent rychlejší než EMUI 9. Navíc integruje funkci GPU Turbo ve verzi 3.0, která snižuje energetickou náročnost čipsetu při hraní her o 10 procent a hlavně už podporuje 25 her, včetně totální battle royale hitovky Fortnite.
Další novinkou je podpora funkce OneHop, která umožňuje mezi produkty Huawie sdílet bezdrátově soubory. Zajímavostí je i možnost rychle aktivovat asistenta Google a to přidržením zapínacího tlačítka. Naštěstí můžete tuto „vymoženost“ vypnout v nastavení. Samozřejmostí jsou nové tapety a proměnou prošly také ikony. Prostředí nyní vypadá trochu dospěleji. Ne každému však EMUI vyhovuje. Výbornou zprávou ovšem je, že první update pro P30 Pro přinesl kromě vylepšení fotoaparátu i podporu aplikací třetích stran pro AOD (Always On Display). Takže se odteď se na vypnuté obrazovce zobrazují upozornění a vy tak víte, že na pozadí se něco děje. To je něco, co mi dosud u produktů Huawei hodně chybělo a znám dokonce několik lidí, kteří kvůli absenci této funkce odmítali vlajkové lodě tohoto výrobce kupovat.
U modelu P30 Pro se Huawei zbavil sluchátkového konektoru, na rozdíl od základního P30, který ho nabízí. Výrobce v balení dodává redukci z USB-C na 3,5mm jack, ale není ideální to řešení. Stejně tak používání bezdrátových sluchátek nemusí být každému po chuti. Telefonu alespoň nechybí slot na paměťové karty NM Card. I když slot asi využije málokdo. Vnitřní paměť má totiž kapacitu 256 GB a to je dostatek prostoru pro hodně hudby, filmů či seriálů.
Asi nemusím dlouze rozepisovat, že top modelu za 25 tisíc korun je samozřejmostí příkladná konektivita. Takže tu je NFC, Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n, Bluetooth 5.0 nebo podpora bezdrátového dobíjení a i reverzního bezdrátového dobíjení dalších zařízení. Nový huawei se tedy umí přeměnit v powerbanku.
EMUI 9.1
Výdrž baterie?
Huawei P30 Pro dostal baterii s kapacitou 4 200 mAh, což je výborná hodnota. Pro připomenutí: předchůdce nabízel 4 000mAh akumulátor. V kombinaci s operačním systémem Android 9.0, inovovanou nadstavbou EMUI 9.1 a použitým hardwarem je výdrž velmi dobrá. Den na jedno nabití je samozřejmostí i při vysokém vytížení, dva dny také nejsou problém. Telefon je hodně úsporný v pohotovostním režimu a za noc si vezme zhruba jedno procento. To je výborný výsledek. Například Mate 20 Pro baterii v pohotovostním režimu „ždíme“ podstatně víc. Huawei P30 Pro podporuje navíc rychlé dobíjení SuperCharge. Musíte však použít originální nabíječku, kterou najdete v balení.
Mám si ho pořídit?
Huawei P30 Pro je momentálně jedním z nejaktraktivnějších smartphonů na trhu. Za necelých 25 tisíc toho svému majiteli nabídne opravdu hodně. Má nejlepší fotoaparát na trhu, vysokokapacitní baterii s rychlodobíjením, kompletní konektivitu a když k tomu ještě přidáme výkonný hardware a povedený design, máme co do činění s nejlepším telefonem, jaký můžete pořídit. Huawei P30 Pro si velmi hlasitě říká o titul „Telefon roku 2019“. Samozřejmě, že i P30 Pro má řadu lákavých soupeřů.
Ve vlastní stáji to je Mate 20 Pro, který má velmi podobnou výbavu a stojí o několik tisíc korun méně. Největším vyzyvatelem nového huaweie je Samsung Galaxy S10+. Tento telefon nabízí o něco lepší displej, nemá ovšem tak dotažený fotoaparát a i kapacity úložiště a baterie jsou nižší. Někomu také nemusí vyhovovat dvojice kruhových výřezů v displeji, které někdy působí rušivě. V tomto souboji rozhodnou osobní sympatie a náklonnost k dané značce, případně k uživatelské nadstavbě. Sluší se také zmínit, že Galaxy S10+ je o tisíc korun dražší. Sokem pro Huawei P30 Pro je pochopitelně i dvojice iPhonů. I v tomto srovnání platí, že jablečné telefony Xs a Xs Max mají horší fotoaparát a navíc jsou mnohem dražší. iPhone Xs je dražší o zhruba 5 tisíc, Xs Max dokonce o téměř 8 tisíc korun. V tomto souboji rozhodne tedy spíše sázka na operační systém.
Přednosti
– pěkný stylový design
– zvýšená odolnost vůči vodě a prachu (IP68)
– špičkový displej
– snímač otisku prstu v displeji
– návykové ovládání gesty
– extrémně rychlé nabíjení
– výborná výdrž na baterii
– nejlepší fotoaparát na trhu
– reverzní dobíjení dalších zařízení
– 8 GB RAM a 256GB úložiště
– vylepšený Always On Display
Nedostatky
– vlastní formát paměťových karet
– absence 3,5mm výstupu na sluchátka